Vlasta Švejdová – Hádám, hádám pohádku

19. 11. 2015 – 24. 1. 2016
hrad Špilberk, západní křídlo, 2. p., po–ne 9–17 hodin

Hádanky, říkanky a pohádky s ilustracemi Vlasty Švejdové. Známou brněnskou malířku představí letošní vánoční výstava pro děti jako ilustrátorku a spisovatelku knížek pro nejmenší děti, kterých doprovodila svými obrázky několik desítek. Tvorba pro děti se jí stala celoživotní láskou.

Zimní motivSvoji uměleckou dráhu začínala kresleným humorem, karikaturou. A humor ji dodnes neopouští, maluje s fantazií a v každém obrázku nechybí vtipná pointa. Půvabnými ilustracemi doprovodila lidová říkadla, hádanky i nejznámější pohádky. Často spolupracovala s básníky Jiřím Havlem, Jiřím Žáčkem a Zuzanou Novákovou. Ke knížkám Kaštánek, Na hradě už nestraší a Co děláme celý den nakreslila a vedle obrázků i napsala poutavá vyprávění. Kromě knížek vytvořila pro Zlínské filmové studio film O křečkovi, s brněnskou televizí spolupracovala jako výtvarnice na pohádce O bojácném Floriánkovi. Pamětníci si jistě také připomenou obrázky na kartonových obalech pro Sunar a Sunarku!

Ilustrovala řadu výukových materiálů a učebnic pro I. stupeň základních škol (Cestička do školy, učebnice i pracovní sešity, ilustrované tabule pro prvouku). V roce 2011 byla vydána knížka Jeden mluví, dva koukají, která obsahuje nejznámější lidové dětské hádanky a v letošním roce připravuje další knižní překvapení.

Knižní ilustrace budou na výstavě doplněny obrazy, na kterých malí návštěvníci jistě poznají známé brněnské ulice. Vlasta Švejdová je držitelkou ceny Pohádkový zvoneček.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307