Vulkány – tepny Země

27. 3. – 31. 7. 2015
Moravské zemské muzeum – Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno

Vulkány – mohutné hory chrlící oheň a lávu přitahovaly pozornost člověka od pradávna. Pro antického básníka byly sídlem bohů, pro středověkého scholastika projevem pekelných sil a pro geologa okem do nitra Země.

Vulkány

Zatímco nejhlubší vrt světa na poloostrově Kola dosahuje hloubky přes 12 km, sopky svými přívodními kanály vyvrhávají horniny spodní části kůry nebo dokonce svrchního pláště ze 150 až 200 km. Vulkanismus představuje obrovskou zemskou sílu a byl v geologické minulosti bezesporu příčinou mnohých vymírání na Zemi. Vedle své ničivé síly sopky hrají důležitou funkci v udržování rovnováhy toků zemských energií, jsou úchvatné svou mohutností, tajemností i krásou. Úrodná půda na úbočích sopek, navzdory nebezpečí, odpradávna přitahovala obyvatele k osídlení.

Výstava seznamuje návštěvníka s fenoménem vulkanismu na Zemi a zároveň se věnuje sopečné činnosti na území České republiky, jejíž nejmladší projevy tvoří rozpoznatelný reliéf v kraji jako např. České středohoří, zatímco geologicky starší vulkanická činnost je zastřena pozdějšími geologickými ději. Představí mimo jiné nejslavnější sopku Komorní hůrka, jež se stala sporem plutonistů a neptunistů a kterou navštěvoval Johann Wolfgang Goethe a tento vědecký spor dokonce zasadil do své nejslavnější hry Faust.

Téma se prezentuje především zážitkově, se snahou zapojit návštěvníky do atmosféry všemi smysly tak, aby si uvědomili sílu tohoto zemského živlu – 3D projekce, holografické projekce, zemětřesná deska, zvukové efekty. Výstavu doprovází cyklus přednášek s našimi předními geology.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307