Za filmem prostřednictvím literatury zve Miloš Henkrich

I v březnu zřejmě diváci a kina nebudou v jiném než platonickém kontaktu – přes internet on-line a na sociálních sítích. Oč důvěrnější vztah se utváří mezi publikem, monitorem a domácími audiovizuálními médii, o to víc stojí za pozornost. A protože je březen měsícem knihy, literatura se přímo nabízí být průvodcem na „dobrodružné výpravě za obrazovku“.

Scénář Marka Epsteina k filmu Šarlatán (r. Agnieszka Holland) si můžete také přečíst v knižní podobě. Do ní jej převedl Josef Klíma. Foto: CinemArt

Eseje a kratší práce Umberta Eca z let 1956–2015 zahrnuté do knihy O televizi určitě neunikly širší pozornosti. V regále by rozhodně neměl chybět český titul Co byla a co je televize, určený „pro malé i velké“, který vznikl v týmu Terezy Cz Dvořákové. Vyprávění o televizi navazuje na předchozí svazky – Jak vznikl film (2017) a Jak se dělá film (2019). Přehledně a jednoduše seznamuje s historií média a vysvětluje základní pojmy. Okrajovou zmínku si zaslouží manažerská příručka Pravidlo žádných pravidel (2020) o řízení Netflixu, kterou vydalo brněnské nakladatelství Jan Melvil Publishing. Postoje spoluzakladatele Reeda Hastingse budou zřejmě noční můrou části tuzemských vedoucích pracovníků. Nás ostatní zamrzí, že v ní chybí srovnání americké globální firemní kultury s českým kreativním prostředím. Vše, co postrádá „Pravidlo“, v hutnosti, střídmosti a odborné náročnosti vynahrazuje výzkumná zpráva autorské dvojice Petar Mitrić a Petr Szczepanik Pomůže Netflix českému filmu? adresovaná Ministerstvu kultury a Státnímu fondu kinematografie. Práci, volně dostupnou v PDF, ocení každý s komplexnějším zájmem o dynamický vývoj současné audiovize a lokálních trhů směrem k budoucnosti.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307