ZA HUDBOU ZVE VÍTĚZSLAV MIKEŠ

Červen by mohl svádět k letní „předdovolenkové“ letargii, ale brněnské (hudební) kultury se to zjevně netýká. U nás ve filharmonii se tento měsíc každoročně nese ve znamení festivalu Mozartovy děti, který vedle řady vystoupení dětských souborů na náměstí Svobody a dalších doprovodných akcí nabízí i koncerty Filharmonie Brno v Besedním domě s prvotřídními dětskými sólisty (vítězi prestižních interpretačních soutěží) a dále koncert, při němž mladí hudebníci (říkáme jim „mladí Mozarti“) usedají do řad našeho orchestru a po boku profesionálů tak mají možnost přičichnout k symfonickému repertoáru.

ZA HUDBOU ZVE VÍTĚZSLAV MIKEŠ

Letos tento koncert pořádáme v sále Stadionu (KC Babylon) na Kounicově ulici a hlásíme se jím k oslavám stého výročí vzniku Československa. K provedení vybraných čísel z českých a slovenských oper jsme ke spolupráci přizvali česko-slovenské interprety – legendárního basistu Richarda Nováka, sopranistku Lindu Ballovou a dirigenta Mariána Lejavu.

Pokládám se za hudebního „všežravce“, a tak si v červnu rád vyrazím i za jinou než jen vážnou hudbou. Vyplatí se sledovat stále ambicióznější programovou nabídku Klubu Leitnerova, do kterého plánuji jít na Swing Kong Dance Orchestra a zejména na táborské duo Kalle, jehož křehce melancholické písně opřené o výrazný vokál Veroniky Buriánkové dokážou vytvořit velmi příjemnou náladu. Určitě si nenechám ujít druhý díl „Cyklu několika diverzních forem“, tj. série akcí věnovaných výročí vzniku republiky, za nimiž stojí Pavel Zlámal s jeho experimentálním souborem Divergent Connections Orchestra; název červnové akce zní velmi slibně – Aurální dějiny Brna. Doufám, že se mi v Divadle Husa na provázku konečně poštěstí zhlédnout hru Vitka, kterou provázejí příznivé ohlasy a ve které se její autorka Kateřina Tučková zaměřila na osud nadějné brněnské skladatelky Vítězslavy Kaprálové, jejíž život byl sice krátký, avšak nabitý tvůrčím vzletem i výraznými událostmi.

Na konci června už budu pomalu vyhlížet náš festival na Špilberku, který sice začne až v srpnu, ale žít jím budeme již mnohem dřív. Z jeho programu upozorňuji zejména na zahajovací koncert s vášnivými melodiemi z Bizetovy opery Carmen v podání šarmantní lotyšské akordeonistky Ksenije Sidorové a Filharmonie Brno.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307