ZA KNIHAMI ZVE KATEŘINA FOLTÁNKOVÁ

5.45. V tolik mi každé ráno zvoní budík, abych ještě před prací stihla svou výpravu za knihami. Nechodím za nimi do knihkupectví nebo do knihovny, ale uvařím si zelený čaj, zapnu počítač a dám si dostaveníčko s příběhy, které sídlí v mojí hlavě.

ZA KNIHAMI ZVE KATEŘINA FOLTÁNKOVÁ

Tahle rána jsou skvělá. Byt je tichý. Nikdo mi ještě nevolá a já nejsem v pokušení kontrolovat e-mail a Facebook, protože vím, že tam od večera nic zajímavého nepřibylo. V klidu si spustím Word a vypravím se na pomyslný lov motýlů. Někdy běhám po své fantazii se síťkou jako zběsilá, ale ta správná slova ne a ne zachytit. Jindy se mi daří, motýl mi sedne přímo na ruku a mně stačí jen zapisovat další a další řádky příběhu. Právě v takových chvílích vznikla třeba moje dětská kniha Sedm princezen.

Vypráví o kamarádství holčičky se sedmi urozenými slečnami. Každá z nich má však špatnou vlastnost, která společné hraní dost komplikuje. Příběh spadá do kategorie osobních knih. Na internetových stránkách nakladatelství Modrý slon stačí uvést jméno vaší dcerky, vnučky či jiné dívky, oni ho doplní na ta správná místa v příběhu, a malá čtenářka se tak stane přímo hlavní hrdinkou.

Z mých literárních lovů také vzešla povídka o tiskařském šotkovi Johannovi, která si vysloužila nominaci na literární cenu Aeronautilus. Příběh o nebezpečném škůdci v šotkově revíru si můžete přečíst v knize Žena se sovou.

Ne vždycky jde psaní hladce. Občas místo soustředění na svůj příběh zalétnu myšlenkami ke knihám, které se mi v poslední době líbily. Patří mezi ně třeba noirová detektivka kombinovaná s městskou fantasy s názvem Krev pro rusalku. Autorka Kristýna Sněgoňová vytvořila alternativní Brno, ve kterém spolu žijí lidé a víly. Ale zapomeňte na éterické divy na paloučku. Tyhle víly šlapou v Brně chodníky a občas někoho sežerou. Ze všeho nejvíc je totiž nasytí právě lidská krev. Nebo si vzpomenu na Geniální přítelkyni od Eleny Ferrante a její dechberoucí vykreslení charakterů. Také přemýšlím nad tím, jak se píše ostatním autorům. Je to pro ně snadnější než pro mě? Vstávají ráno brzy, aby mohli psát, nebo naopak čekají, až všichni večer usnou? Ale pak si uvědomím, že to vůbec není důležité, že jen prokrastinuji a že se musím vrátit zpět ke svým postavám. Až budete mít příště chuť na skvělou knihu, vzpomeňte si, že nemusíte nutně do knihkupectví či do knihovny. Stačí si sednout k počítači a ulovit tu, která čeká ve vaší fantazii.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307