Za knihami zve Katka Kalivodová Foltánková

Čas je úhlavním nepřítelem každého knihomola. Kde ho totiž vzít na přečtení všech těch skvělých knih? Rok 2020 vyřešil tento problém za mě. Ze dne na den jsem musela zrušit jarní kurz tvůrčího psaní a přestala jsem se vídat s rodinou a kamarády. Najednou jsem měla času na čtení víc než dost.

Díky tomu jsem přečetla nejvíc knih za poslední čtyři roky. Celkem jich bylo osmačtyřicet.

Knižní láskou pro mě byly Rozhovory s přáteli od Sally Ronneyové. Jednadvacetiletá Frances studuje na vysoké škole, píše básně a tvoří nerozlučnou dvojici se svojí nejlepší kamarádkou Bobbi. Jejich vztah se naruší, když se seznámí s atraktivním párem třicátníků. Ona je oceňovaná fotografka, on pohledný herec, ale v manželství jim to neklape. Příběh étericky plyne a vypovídá o dospívání a snaze najít sám sebe a své místo ve světě. Rozhovory s přáteli ale nejsou univerzální kniha – já si je oblíbila, ale existuje i dost čtenářů, kterým příběh nesedl.

Z jiného soudku je Prašina od Vojtěcha Matochy. Na knihu jsem narazila náhodou v knihkupectví, když jsem vybírala dárek pro jedenáctiletého chlapce. Ještě než jsem ji nadělila pod stromeček, jsem ji stihla celou přečíst. Z dětství si pamatuju, že bezzubé příběhy mě nebavily a nejraději jsem měla dobrodružství, kde děti stojí proti skutečně nebezpečným padouchům, kteří neberou žádné ohledy na jejich věk. Prašina je právě taková. Je to jedna velká jízda, která obstojí i ve světě počítačových her a akčních superhrdinských filmů a přinutí kluky a holky hltat jednu stránku za druhou.

Dost se mi také líbil fantasy román Před bouří od Zuzany Hartmanové. Odehrává se ve světě, kde lidé svrhli své bohy, a následkem toho se jejich země stala neobyvatelnou. Vše mimo ochrannou bariéru zahyne během magických bouří objevujících se každých sedm dní. Čtení je můj nejoblíbenější koníček. Ze záplavy knih, které přečtu, vybírám ty nejlepší a jednou měsíčně je doporučuji v e-mailovém klubu pro knihomoly. K jeho odběru se přihlásíte na mém webu Literární alchymie. Nebo si na něm můžete přečíst moji povídku Šípky a trní, kterou jsem v říjnu zdarma zveřejnila. Jedna čtenářka mi napsala, že by se mohla ordinovat místo antidepresiv, protože je plná dobra a naděje. Třeba v těchto náročných časech pomůže i vám.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307