ZA KNIHAMI ZVE MARTIN E. KYŠPERSKÝ

Líbila se mi představa, že bych se připojil ke skupině lidí, kteří se někde scházejí a povídají si o knížkách. A taky si z nich čtou. Jenže v Brně žádná taková parta nebyla. Nebo jsem o ní nevěděl. Tak jsem si řekl, že ji založím a bude se jmenovat Čtenářský kroužek.

ZA KNIHAMI ZVE MARTIN E. KYŠPERSKÝA stalo se, pozval jsem kamarády a začali jsme se scházet. Ukázalo se, že čtení nefunguje v hospodě, protože tam není klid, tak jsme se přesunuli do čajovny, kde nám rezervují na celý večer jednu místnost. Je to čajovna na Dominikánském náměstí, v Zadním traktu. A když je vedro, jdeme do parku na trávu. Jo a na Vánoce se to dělá u mne doma, se vším tím vínem a žrádlem a tak. Takhle se scházíme nějakých sedm let každý měsíc! Odpadlo to jen jednou, když členka kroužku zemřela a nám bylo smutno. Jinak jsem tam byl i s chřipkou, i s depkou.

Večer probíhá tak, že sedíme v kruhu. Chvíli jen tak klábosíme a něco si objednáváme a pak jeden vezme knížku a kus přečte. Potom řekne, jestli ho knížka bavila, nebo ne. A proč. Někdy se po tom rozjede debata. Vůbec mi nevadí, že většinu knih, z nichž slyším ukázky, už nikdy nepřečtu. Líbí se mi do nich ponořit na chvíli a líbí se mi, že slyším, co si o tom myslí ostatní. Nějak se ten kolektiv postupně stal mými blízkými kamarády. A to nemáme čas se vídat o moc častěji než tam. Přijít ale může kdokoliv, koho někdo vezme s sebou, a doufám, že se tam všichni cítí fajn.

Kdybyste tam byli, uslyšíte třeba to, že i já se nechal okouzlit Raději zešílet v divočině od Aleše Palána. Že se snažím do kroužku průběžně tahat sci-fi, třeba ty oldschool kusy od Bradburyho nebo Vonneguta, protože mi připadají jako poezie. Nebo že se sice básně hůř vnímají a prožívají při poslechu než četbě, ale i tak mne baví číst nebo poslouchat leccos: od snivého Ivana Wernische až po cynika typu Karla Škrabala. Že mám rád Šindelku a Kunderu kvůli tomu, jak zábavně dokážou pitvat lidské motivace, že se mi líbil Pohřbený obr od Kazua Ishigura, ale moc lidí to nechápe, neboť ukázky zní jako nějaká pošahaná fantasy, nebo že Martin Fahrner vydal před pár lety Bláznův kabát a já na to ještě pořád nezapomněl, protože je to moc pěkná knížka. Jestli máte chuť, najděte si nás na fejsbůku.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307