ZA KNIHAMI ZVE PROKLETÝ KNIHKUPEC OLDŘICH SUCHÝ

Knihkupec je podivné slovo. Řekli byste asi, že je to ten, kdo knihy kupuje, ale ve skutečnosti je to především ten, kdo knihy prodává. A je ještě mnohem víc – rádcem, důvěrníkem a někdy i detektivem.

ZA KNIHAMI ZVE PROKLETÝ KNIHKUPEC OLDŘICH SUCHÝ

Že bych chtěl být knihkupcem od dětství, nemohu říci, přesto mám ranou vzpomínku, kterak nutím matku „kupovat“ moje dětské knihy, které jsem si vystavil na posteli. Nebo to začalo utrženou Gulliverovou rukou z knihy s prostorovými ilustracemi Vojtěcha Kubašty. Dodnes ji mám a nese všechny stopy mého tehdejšího zaujetí. Ať je to, jak chce, jsem této profesi věrný devatenáct krásných let.

Být knihkupcem je prokletí. Není to čistá práce, není to klidná práce, netrávíte čas čtením v ušáku, kdepak. Každý den děláte zdánlivě to samé, ale vždy přijdou nové knihy a noví zákazníci. A tehdy nestačí být jen prodavač, ale skutečný knihkupec znalý svého zboží. Je příjemné rozšířit vědomí zákazníka o čtivo, které mu před vstupem bylo neznámé. Protože množství knih, které přicházejí, je obrovské, ale vidět jsou jen některé. A pokud jste knihkupec vášnivec, šílenec, pak máte potřebu do světa šířit i ty utajené. Je krásné, když se čtenář vrací s chválou přečteného a s důvěrou, že mu opět doporučíte něco nevšedního.

Prokletím je to množství, záplava titulů. Není den, abyste alespoň jednu knihu nechtěli odložit na hromádku „stojí za přečtení“. Já takové hromádky vytvářím doma i v zaměstnání. A neubývají. Jen časem mění obsah, nikoliv výšku. Knihkupec je důvěrný poradce, ten, kdo často vybírá dárky přátelům a příbuzným, kteří nejsou jeho rodinou ani přáteli. Jsme detektivové, kteří se jen z drobného náznaku snaží dopátrat, jakou knihu doporučit neznámému člověku.

Být knihkupcem je krásná práce, není však pro každého a ne každý je dobrým knihkupcem. Hýčkejte si toho svého, pokud vám vždy dobře poradí. V našem knihkupectví Kosmas se o to rozhodně snažíme a těšíme se na vás. Třeba u nás objevíte tu pravou knihu pro sebe a svého knihkupce. Jako ta milá paní, která mi nedávno přišla poděkovat, že jsem ji přesvědčil, aby si koupila knihu Hemingwayův býk. Měl jsem dvojnásobnou radost – paní byla spokojená a kniha dostala týden nato nominaci na letošní cenu Magnesia litera.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307