ZA KNIHAMI ZVE TOMÁŠ BARÁNEK

Nevím, zda máte práci, která vás tak naplňuje a baví jako mě nakladatelská činnost v Melvilovi, ale moc bych vám to přál. Jedinou nevýhodou je, že pak nevíte, kde končí práce a začíná život – což je ovšem na další článek… nebo spíše na knihu.

ZA KNIHAMI ZVE TOMÁŠ BARÁNEK

Setmělo se, blíží se devátá hodina a já si nasazuji plastové červené brýle bránící prostupování modrého světla do sítnice. Frekvence kolem 450 nm jsou vyzařovány displeji a světelnými zdroji vyskytujícími se v každé dnešní domácnosti – přitom postupný úbytek modré složky světla během dne slouží odpradávna nám živočichům jako signál k přípravě těla na spánek. Pokud modré světlo během večera nemizí, část mozku si myslí, že je poledne a pro spánek zásadní melatonin se do krve nevyloučí. Důsledek? Tělo neví, že má regenerovat; jaksi spí, ale neodpočívá. S brýlemi sice vidím červeně (takže například krve v mém oblíbeném seriálu si moc neužiju), ale líp pak usínám a ráno se probouzím odpočatý. Se spánkem jsem měl poslední roky narůstající potíže, ale co jsem zavedl opatření opírající se o nejnovější poznatky z oblasti znalosti cirkadiánních rytmů, cítím se lépe. A tak to je u mě se vším. Díky své potřebě experimentovat s různými životními, zdravotními, technologickými i „vzdělanostními“ zlepšováky zásobuju rodinné prostředí pořádnými dávkami vědou podložených inovací. Tomuto životnímu stylu se říká lifehacking a prolíná se nejen mým osobním životem (hodně toho ventiluju na blogu http://lifehacky.cz), ale především v podnikání: společně s týmem nakladatelství Jan Melvil Publishing totiž vydáváme knížky, které pomáhají čtenářům (a tedy i nám samotným) v osobním a profesním rozvoji. Upřímně věřím, že pomocí kvalitního sebevzdělávání lze dosáhnout moudřejších životních rozhodnutí, žít plnější život a být užitečnější sobě i světu. Třeba i tím, že nebudu součástí epidemie spánkové deprivace.

Poznatek o modrém světle mám z našeho bestselleru Matthew Walkera Proč spíme, ale život sobě i čtenářům jsem v posledních letech změnil a vylepšil i dalšími zásadními tituly. Patří mezi ně knihy o kritickém myšlení Faktomluva či Myšlení rychlé a pomalé, o prokrastinaci – Konec prokrastinace, o stravovacím restartu Jídlo na prvním místě/Whole30, o podnikání Na volné noze, o vedení lidí Radikální otevřenost či vtipný slovník neologismů Hacknutá čeština.

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307