ZA KNIHOU ZVE LENKA BRODECKÁ

Všimli jste si, že v poslední době se častěji nadává na devadesátá léta? Jaká to byla bezectná éra, kdy se zadělávalo na všechno zlé, co dnes ohrožuje národ? My, čtenáři knih, víme, že ne léta, ale konkrétní lidé tvoří zlo. A na „devadesátky“ náhodou vzpomínáme jako na tu nejštědřejší literární hostinu. To jsme se nahltali!

ZA KNIHOU ZVE LENKA BRODECKÁ

V Brně tehdy vznikaly subjekty, které dodnes utvářejí jeho literární život: na Kounicově rostla luxusní Moravská zemská knihovna, Michal Ženíšek založil své knihkupectví, vznikla skvělá nakladatelství Host, Petrov (Druhé město) nebo Větrné mlýny. Ediční plán posledně jmenovaného znám nejblíže, proto si troufám doporučit alespoň dva tituly z jeho jarní nabídky. Povídkový soubor Toxo autorky Ivany Dobrakovové vypráví o mladých Slovenkách, které se provdaly do Itálie a čelí realitě nového života v exilu. Druhá kniha zpracovává zase norské téma, přináší fiktivní příběh o srážce české matky s Barnevernem. Civilní thriller debutující autorky Hany Roguljič se na pultech objeví pod názvem Norský vzor.

Produkce nakladatelství, ve kterém pracuji já, se na pultech většinou neobjeví. Munipress jako nakladatelství Masarykovy univerzity sice ročně vydává kolem čtyř set titulů, ale ty míří především do akademické sféry. Přesto se snažíme oslovit i širší veřejnost nabídkou populárně naučných knih. K jejich přečtení je nejvyšší čas právě teď, protože pak uhodí léto a čtenář ulehne na deku. Zkuste třeba vědecký bestseller Vládkyně všech nemocí: Příběh rakoviny od amerického onkologa Siddharthy Mukherjeeho. Nedejte se zastrašit tématem; kniha se právem pyšní Pulitzerovou cenou, je to ta nejpůsobivěji podaná historie boje lékařů a pacientů s něčím, co je součástí nás samých. Duben bývá v nakladatelstvích poměrně rušný. Blíží se totiž jeden z vrcholů sezóny: mezinárodní veletrh Svět knihy. Do polozbořeného areálu v Praze-Holešovicích (a v Brně máme tak přepychový výstavák!) se sjedou nakladatelé z celé republiky a blýskají se svými novinkami. Munipress se chystá představit novou popularizační edici Munice, která bude veselá a kapesní, takže se uplatní i na té výše zmíněné dece. Jeden z prvních svazků Munice nahlíží do filozofie a má název Co je to čas?

Otázka zní dost triviálně, ale zkuste na ni rozumně odpovědět! A co další otázky, které kniha klade: Existoval by čas, nebýt lidské duše? Jak dlouho trvá přítomnost? Je vesmír nesmrtelný? Uznejte, že tváří v tvář takové palbě jsou stížnosti na nějaká devadesátá léta pouhou prkotinou.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307