ZA KNIHOU ZVE LIBUŠE NIVNICKÁ

Hlavní pozornost milovníků literatury a aktuálního dění kolem ní v květnu zpravidla poutá pražský Svět knihy. Letos to bude ve dnech 10.–13. května již 24. ročník, jehož hlavním tématem bude komiks. Atmosféru tohoto literárního hemžení mám sice ráda, ale je to trochu hektický mumraj. Narazíte tu na spoustu zajímavostí, jen si je nelze v klidu vychutnat…

ZA KNIHOU ZVE LIBUŠE NIVNICKÁ

Naopak zcela jinou náladu nabízí v předvečer tohoto festivalu Noc literatury, která se uskuteční 9. května. I letos se můžeme těšit na veřejná čtení ze současné evropské literatury v neobvyklých brněnských prostorách, které dávají příběhům další nevšední rozměr i krásu sdíleného prožitku. Zmíním jen některá místa – kavárna Bajkazyl, komunitní cyklodílna Bike Kitchen Brno, kreativní centrum Mosilana Hub či coworkingová kancelář Impact Hub.

Jedinečnou a mimořádnou příležitostí nechat se oslovit literaturou a prostřednictvím jednotlivých titulů kráčet rok za rokem stoletou historií našeho samostatného státu bude výstava 100 let 100 knih v pavilonu Morava na brněnském výstavišti. Bohatost a krása české literatury je šperkem naší národní kultury, je pojítkem mezi naší historií, výzvou a inspirací pro utváření budou- cnosti. Čtenáři budou jistě zvědaví, kterých sto knih se ocitne jako vzácné kameny ve výstavní expozici. Nechme tuto nabídku prozatím neodhalenu a berme to jako pozvánku k návštěvě. Ale jsem si téměř jista, že stejně jako ve mně i ve vás většina titulů vyvolá pocit, že jde o „dobré známé“, že ta či ona kniha je spojena s nějakou vaší životní etapou, prožitkem, že se k ní opakovaně vracíte a že zajásáte: „Tu přeci doma máme, u této jsem si poplakala, tato mi vždy spraví náladu. A tato – to je přece naše národní hrdost." Ale za všechny alespoň jeden titul již nyní. Zvolila jsem rok 1928, tedy rok, kdy se v Brně 26. května otevřela u příležitosti 10. výročí vzniku Československa výstava soudobé kultury. V tomto roce vyšla první část knihy Karla Čapka – Hovory s TGM, Věk mladosti, mimořádně ceněná kniha, jež vznikla na základě rozhovorů v období let 1928–1935. Přijďte tedy od 26. května na brněnské výstaviště a zažijte během tří týdnů bohatost české literatury.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307