ZA KNIHOU ZVE ZUZANA DĚNGEOVÁ

Kam za knihou v létě? Tak v první řadě samozřejmě na plovárnu, na přehradu, k řece, nebo alespoň na balkón – lehnout si na sluníčko s knížkou a oddat se hřejivým paprskům i hřejivým slovům. To je ten nejjednodušší způsob, jak se vydat v létě za knihou, ale taky dost osamělý. A kam tedy za knihou, když zatoužíte po společnosti, v ideálním případě také příznivců literatury? Léto nabízí literárních zážitků docela dost…

ZA KNIHOU ZVE ZUZANA DĚNGEOVÁ

Hned v prvním červencovém týdnu směřují milovníci literatury do okresu Jičín, do městečka Sobotka, kde proběhne už 62. ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka. Od sobotky 30. června do sobotky 7. července bude v kraji pod Humprechtem možné navštěvovat literární čtení, besedy s autory, workshopy – tvůrčího psaní, překladatelské, dabingu, přednesu a interpretace uměleckých textů a mnohé další. Mě osobně v programu zaujala dílna rozhlasového dokumentu, kterou povede Daniel Moravec z Českého rozhlasu. Český rozhlas vůbec umí krásně zacházet s literaturou, ať už jsou to čtení na pokračování každý den na Vltavě, pravidelný vltavský Knižní pól nebo můj oblíbený pořad Liberatura na stanici Wave (to vše zpravidla poslouchatelné i jako podcast nebo z audioarchivu).

Pokud budete trávit červenec v Brně, určitě vás nemine a nesmí minout Měsíc autorského čtení. U osamělého dřevěného stolečku s lampičkou se letos v Divadle Husa na provázku vystřídá bezmála třicet autorů z Turecka v tandemu s autory českými. Turečtí autoři mě zajímají do jednoho, neboť žádného z těch, kteří na MAČ přijedou, neznám. A neexistuje lepší způsob seznámení se s literaturou, než je autorovo předčítání a následná beseda. Z českých autorů se těším na Jiřího Kratochvila a Lucii Faulerovou – i když, abych se přiznala, víc než na čtení se těším na nějakou jejich novou knihu. Všechny už mám totiž přečtené.

Pokud si budete chtít v srpnu dopřát další literárně-společenské akce, doporučuju sledovat na Facebooku tipy z iLiteratury.cz a profilu Deme na literaturu. A pokud jste příznivci spíše osamělého čtení, ideálně na dece u vody, pak si na závěr dovolím jeden knižní tip. Knížka, která mě naposledy nadchla, je groteska o fiktivní funkové kapele založené na popud Gustáva Husáka – Bomba Funk Karla Veselého vás dožene k slzám. Smíchu.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307