Země vydává válečná svědectví

28. 6. 2015 – 3. 1. 2016
Moravské zemské muzeum – Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno

Výstava chce připomenout, že ještě sedmdesát let po skončení 2. světové války se v okolí Brna nachází kosterní pozůstatky vojáků, kteří zahynuli v závěru války. Nejen těch německých, kterým v podstatě nebyla do roku 1990 věnována pozornost, ale překvapivě i sovětských a rumunských.

Země vydává válečná svědectví

Protože jednou z forem činnosti historického oddělení MZM je rovněž pátrání a vyzvedávání ostatků padlých vojáků z období 2. světové války, dokumentuje výstava nálezy z posledních let, jako byl například průzkum hromadného hrobu sovětských vojáků na Ruském vrchu v Brně-Komíně, kteří zahynuli v okolí Brna v posledních dnech války. Účast Rumunské královské armády nám dokládá náhodný nález ostatků rumunského vojáka v lesích nad Jinačovicemi. Jediným padlým Američanem na území Brna se stal pilot poručík William Kiggins, jehož ostatky spolu s troskami letounu Mustang P-51B nalezli pracovníci historického odd. MZM v Brně-Slatině v roce 2007.

Dodnes se po celém území České republiky nachází tisíce neznačených hrobů vojáků německé branné moci, kteří v posledních dnech války položili své životy v nesmyslně prodlužovaném boji o zachování nacistické říše. Nejvýraznějším objevem z nedávné doby se stal, ve spolupráci s Lidovým německým spolkem pro válečné hroby, nález ostatků největšího německého tankového esa, šikovatele Kurta Knispela. Tento původem rodák z české části Slezska bojoval jako tankista na všech významných frontách a v posledních dnech války zahynul na jižní Moravě. Zcela jiný je příběh pěti mladých německých dezertérů, kteří se v dubnu 1945 v Těšanech u Brna rozhodli, že již nechtějí bojovat a umírat za Hitlera. Při shánění pomoci na svém útěku však byli udáni a zatčeni. Vojenský polní soud je odsoudil k smrti, třebaže do konce války zbývaly již pouhé dny. Pětice nešťastníků si musela sama za obcí u kamenného křížku vykopat hrob, v němž jejich ostatky odpočívaly až do října 2014, kdy byly nalezeny pracovníky MZM.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307