ZPĚT KE KOŘENŮM KINEMATOGRAFIE

Koncem dubna se české premiéry dočkají dva tituly, které se – jak už to u podobných typů filmů bývá – v programech kin nejspíš jen mihnou. Kdo zaváhá, připraví se třeba o šanci vidět na velkém plátně první filmy bratří Lumièrů.

ZPĚT KE KOŘENŮM KINEMATOGRAFIE

S více než sto dvacet let starými filmy si dnešní diváci často nevědí rady. Co by je mělo zaujmout na jednoduchých záběrech, ve kterých prostě jen přijíždí vlak nebo dělníci vycházejí z továrny? Většina je označí za primitivní začátky pozdějšího umění nebo za historickou kuriozitu opředenou nepravdivými historkami (jistě jste zaslechli o vyděšených divácích prchajících před vlakem řítícím se z plátna). Ředitel Institutu Lumière a MFF v Cannes Thierry Frémaux sestavil kolekci restaurovaných filmů, která vstupuje do kin pod názvem Bratři Lumièrové a počátky kinematografie představuje jinak. Frémaux rozdělil více než sto krátkých snímků do několika oddílů a opatřil je vysvětlujícím komentářem, čímž jim prokázal velkou službu – nejstarší filmy dnes zkrátka nemohou promlouvat samy za sebe. Je nutné je vnímat v kontextu rané kinematografie, která se řídila vlastními pravidly a kterou toto pásmo zajímavě přibližuje. Autentickou atmosféru uvádění prvních filmů už sice na vlastní kůži nezažijeme, ale aspoň tentokrát neodejdeme z projekce s pocitem, jak byli filmaři kdysi dávno primitivní. Primitivní je stěžovat si také na úroveň současných českých filmů. V porovnání s některými výtvory vznikajícími nedaleko našich hranic se přesto vtírá otázka, proč domácí filmaři nezkusí něco podobného.

Příkladem mohou být maďarské filmy, jež nechybí v programech prestižních festivalů i díky originálním autorům jako Kornél Mundruczó. Loni soutěžil v hlavní sekci MFF Cannes s Měsícem Jupitera, kterým se výrazněji než dříve přiklonil k žánrové podívané, aniž by slevil ze svých uměleckých ambicí. Snímek propojuje thriller a sci-fi s aktuálním společenským komentářem – tematicky se vztahuje k situaci syrských uprchlíků. Příběh jednoho z nich, jenž v sobě objeví zázračnou schopnost létat, je navíc zprostředkován ve velmi působivém vizuálním pojetí. Mundruczó ukazuje cestu, kudy by se v podmínkách středoevropských kinematografií mohl ubírat moderní žánrový film.

Inzerce

KAM v Brně... listování

KAM v Brně... redakce

KAM v Brně - kontakt

Vydavatel:
KAM v Brně...
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

Dodavatel:
Pocket media s.r.o.
Jakubské nám. 644/3
Brno 602 00

Kontakt redakce:
e-mail: redakce@pocketmedia.cz

Kontakt inzerce:
e-mail: obchod@pocketmedia.cz

Kontakt předplatné:
e-mail: info@pocketmedia.cz
telefon: +420 773 287 307