Nejstarší festival krátkých filmů v České republice Brněnská šestnáctka letos vstoupil do jubilejního 55. ročníku. Soutěže, vyhlášené Turistickým informačním centrem města Brna, v níž se tradičně objevují krátkometrážní (1 – 30 minutové) filmy, které nevznikly na komerční bázi ani pro komerční využití, se účastní amatéři, nezávislí filmoví tvůrci i posluchači filmových škol. Festival proběhne ve dnech 15. – 18. října 2014 v Kině Art, Cihlářská 19, Brno.
Slavnostní zahájení festivalu proběhne ve středu 15. října v 19.30 v Kině Art. Součástí zahájení bude rovněž vernisáž doprovodné výstavy Agama přichází výtvarné skupiny Kamera Skura v Galerii Art. Slavnostní zakončení festivalu s vyhlášením vítězných snímků proběhne v sobotu 18. října v 19.00.
Malý filmový festival mladé tvorby, který zaštiťuje Sdružení pro Brněnskou šestnáctku a alternativní film, proběhne letos ve dnech 16. – 18. října 2014 v Sálu Břetislava Bakaly a v SVČ Labyrint v Brně‑Bohunicích.
www.brno16.cz
Brněnská šestnáctka
Festival Brněnská šestnáctka (krátce B16) je nejstarší pravidelně se odehrávající festival v České republice. B16 vznikla v roce 1960 původně jako festival amatérských filmů. Od soutěže filmových agitek se během krátké doby vyprofilovala v renomovaný festival amatérských krátkých hraných filmů, od roku 1969 s mezinárodní účastí. Původní zaměření na filmy natočené na 16 mm formát zároveň signalizovalo zájem o amatérské filmy autorského charakteru, tedy o dobovou „nezávislou“ tvorbu. V devadesátých letech festival rozšířil pole působnosti z amatérů také na filmy studentů filmových škol a na tzv. nezávislé profesionály.
Jen namátkou a telegraficky připomeňme známější autory z posledních dekád, kteří na festivale začínali. Z českých tvůrců to byl například Tomáš Vorel, Martin Čihák, Pavel Marek, Pavel Dražan, Saša Gedeon, Bohdan Sláma, Václav Švankmajer, Vladimír Franče a Karin Babinská.
Stejně tak v průběhu let festival představil filmy z celého světa. Ze zajímavých filmařů evropského a světového formátu měl v soutěži krátký film například režisér Andreas Dresen a Ozgür Yildirim z Německa. První filmy zde uvedli také skandinávští filmaři Erik Richter Strand, Mårten Klingberg a Josef Fares. Pozoruhodné filmové kolekce se objevily z Izraele (zvlášť vynikl Nir Bergman) a v průběhu minulých let festival poměrně komplexně zmapoval krátkometrážní rumunskou kinematografii (Cristian Nemescu, Radu Jude, atd.), která v lecčems vynikala i nad celovečerními filmy tzv. rumunské nové vlny. V rámci široké škály kulturních činností Turistického informačního centra města Brna představuje B16 „rodinné stříbro“, jejíž tradici i perspektivu všestranně rozvíjí.