Případ pro začínajícího kata, Postava k podpírání

Případ pro začínajícího kata
1969
102 min
Režie: 
Pavel Juráček

Případ pro začínajícího kata

Lemuel Guliver z Dlouhé ulice podniká neplánovanou cestu do říše Balnibarbi, na létající Laputu a zase zpátky. Podobenství o totalitním zřízení, kde platí bizarní zákony a lpí se na nepsaných pravidlech, se mísí s fantaskní podívanou, ve které se ,,sen dotýká světa a svět snu“. Kafkovsky laděný film Příběh pro začínajícího kata vypráví ve dvanácti kapitolách nadčasový příběh cizince, jenž přináší do stojatých vod Balnibarbi naději a rozruch, čímž mu je místo role hosta přisouzena role podezřelého.

Jde o jeden z oněch vzácných filmů, k nimž se vracíme celý život pro inspirující významy a výstrahy. Ačkoli jde o variaci na třetí díl Gulliverových cest Jonathana Swifta, má nejblíž ke světu Franze Kafky. […] A jako lze v Kafkově Procesu přečíst podobenství o vině, osudu a smrti, lze i Případ pro začínajícího kata vnímat jako cestu pětatřicetiletého muže (krizový věk) do záhybu vlastního nitra. Nebo též jako gigantickou meditaci o čase; hodinky, které se točí pozpátku (,,copak vám nestačí, že je slyšíte tikat?“) se mohou týkat jednak balnibarbské zpátečnické civilizace, jednak návratu do dětství, k němuž hrdinu pudí strach ze stárnutí a smrti.

[Jaromír Blažejovský (1993): Příběh Lemuela G. Kino 48, č. 4 (23. 2.), s. 31.]

 

Postava k podpírání

,,Co člověka odlišuje od zvířete na pět?“ ,,Rozum?“ ,,Ne! Kázeň!“ Alegorický film Postava k podpírání burcujícím způsobem obnažuje lidskou posedlost řádem, která člověka činí kyselým a otupělým. Ústřední postava snímku, muž, který si vypůjčil jednoho dne kočičího společníka a na druhý den se jej pokouší usilovně vrátit, aby nebyl pokutován, prožívá drama bez konce. Půjčovna není k nalezení a tak muž s kočkou v aktovce kráčí bludištěm chodeb, čekáren a kanceláří, aby si nakonec na své břímě zvykl.

Postava k podpírání je středometrážní film, který oba tvůrci natočili v dokonalém kafkovském stylu. Kafka je v Československu od určité doby zase v módě. Že byl přehodnocen ve své vlasti, je velice důležité […] Všechno je vyprávěno zábavným způsobem, s humorem, který neustále proniká za obrazy, takže Postava k podpírání je jeden z nejzdařilejších filmů, které jsme v poslední době viděli.

[„Křik“, „O něčem jiném“, „Postava k podpírání“ v tisku italském. Československá kinematografie ve světle zahraničního tisku 1964, č. 9, s. 21.]

Case for a Rookie Hangman

Lemuel Guliver from Long Street sets off on an incidental journey to the land of Balnibarbi, to the flying land of Laputa, and then back again. A parallel of totalitarian system with bizarre laws and unwritten rules mixes with a fantastical spectacle where “dream touches the world and the world touches dream”. In 12 chapters, Kafkasque film Case For a Rookie Hangman tells a story of a stranger coming to the calm waters of Balnibabri and bringing hope as well as disruption, which makes him, in the eyes of the natives, a suspect rather than a guest.

 

A Character in Need of Support

“What is a five letter word meaning the difference between man and animal?” “Logic?” “No, order!”  Allegorical film   A Character In Need of Support focuses on the human obsessiveness with order, which makes humankind bitter and apathetic. The main character of the film is a man who one day borrows a cat and the second day struggles to return it to avoid being sanctioned, living through an endless drama. The lending office is nowhere to be found and so the man walks through a maze of corridors, waiting rooms, and offices with a cat in his briefcase only to in the end get used to his burden.

Případ pro začínajícího kata
Případ pro začínajícího kata

Kino Art na Cihlářské 19

Kino Art na Cihlářské 19

Adresa
Cihlářské 19
Velký sál, Malý sál, Galerie ART, Černá díra, Café ART. NO Art najdete na Radnické 4

Korespondeční adresa
Radnická 4 | 602 00 Brno

Z důvodu vládních opatření je Kino Art od 12. října uzavřeno. Promítáme ale dál v rámci projektu Moje kino LIVE.

Konání festivalu BRNO16 se přesouvá na začátek prosince.

Vstupenky
Vstupenky je možné si zakoupit online, na pokladně kina, v informačním centru TIC na Panenské nebo na místě akce. Vstupenky zakoupené online není třeba tisknout.

Pokladna otevírá vždy 30 minut před začátkem prvního představení.

Rezervace
Rezervace je možné provádět osobně, telefonicky nebo na rezervace@kinoart.cz.
Informační centrum Panenská – každý den od 9.00 do 18.00 a na čísle 513 039 035
Kino Art Cihlářská – v otevírací době pokladny (od 30 min před začátkem první projekce do konce projekcí) na čísle 775 868 826

+420 771 135 410 (pokladna kina)
+420 771 135 411 (pokladna kina)

Školní projekce
Zařídíme vám školní projekcí, není problém! Vše z distribuční nabídky, vstupné 60 Kč na žáka. Ozvěte se na skolni@kinoart.cz nebo na telefon 602 589 491.

Reklama
Dejte o sobě vědět! Například uměnímilovným divákům Kina Art. Nabízíme reklamní prostor pro statickou i spotovou reklamu před projekcemi. Pro další informace kontaktujte Martinu Marešovou na propagace@kinoart.cz nebo 602 589 490.

Provoz, dramaturgie, pronájmy
Milan Šimánek
simanek@kinoart.cz
725 518 108

PR a marketing
Martina Marešová
propagace@kinoart.cz
602 589 490

Produkce, redakce bulletinu
Jana Glocarová
glocarova@kinoart.cz
724 330 083

Produkce, školní představení
Kristýna Malíková
malikova@kinoart.cz, skolni@kinoart.cz
602 589 491