Případ pro začínajícího kata, Postava k podpírání

Případ pro začínajícího kata
1969
102 min
Režie: 
Pavel Juráček

Případ pro začínajícího kata

Lemuel Guliver z Dlouhé ulice podniká neplánovanou cestu do říše Balnibarbi, na létající Laputu a zase zpátky. Podobenství o totalitním zřízení, kde platí bizarní zákony a lpí se na nepsaných pravidlech, se mísí s fantaskní podívanou, ve které se ,,sen dotýká světa a svět snu“. Kafkovsky laděný film Příběh pro začínajícího kata vypráví ve dvanácti kapitolách nadčasový příběh cizince, jenž přináší do stojatých vod Balnibarbi naději a rozruch, čímž mu je místo role hosta přisouzena role podezřelého.

Jde o jeden z oněch vzácných filmů, k nimž se vracíme celý život pro inspirující významy a výstrahy. Ačkoli jde o variaci na třetí díl Gulliverových cest Jonathana Swifta, má nejblíž ke světu Franze Kafky. […] A jako lze v Kafkově Procesu přečíst podobenství o vině, osudu a smrti, lze i Případ pro začínajícího kata vnímat jako cestu pětatřicetiletého muže (krizový věk) do záhybu vlastního nitra. Nebo též jako gigantickou meditaci o čase; hodinky, které se točí pozpátku (,,copak vám nestačí, že je slyšíte tikat?“) se mohou týkat jednak balnibarbské zpátečnické civilizace, jednak návratu do dětství, k němuž hrdinu pudí strach ze stárnutí a smrti.

[Jaromír Blažejovský (1993): Příběh Lemuela G. Kino 48, č. 4 (23. 2.), s. 31.]

 

Postava k podpírání

,,Co člověka odlišuje od zvířete na pět?“ ,,Rozum?“ ,,Ne! Kázeň!“ Alegorický film Postava k podpírání burcujícím způsobem obnažuje lidskou posedlost řádem, která člověka činí kyselým a otupělým. Ústřední postava snímku, muž, který si vypůjčil jednoho dne kočičího společníka a na druhý den se jej pokouší usilovně vrátit, aby nebyl pokutován, prožívá drama bez konce. Půjčovna není k nalezení a tak muž s kočkou v aktovce kráčí bludištěm chodeb, čekáren a kanceláří, aby si nakonec na své břímě zvykl.

Postava k podpírání je středometrážní film, který oba tvůrci natočili v dokonalém kafkovském stylu. Kafka je v Československu od určité doby zase v módě. Že byl přehodnocen ve své vlasti, je velice důležité […] Všechno je vyprávěno zábavným způsobem, s humorem, který neustále proniká za obrazy, takže Postava k podpírání je jeden z nejzdařilejších filmů, které jsme v poslední době viděli.

[„Křik“, „O něčem jiném“, „Postava k podpírání“ v tisku italském. Československá kinematografie ve světle zahraničního tisku 1964, č. 9, s. 21.]

Case for a Rookie Hangman

Lemuel Guliver from Long Street sets off on an incidental journey to the land of Balnibarbi, to the flying land of Laputa, and then back again. A parallel of totalitarian system with bizarre laws and unwritten rules mixes with a fantastical spectacle where “dream touches the world and the world touches dream”. In 12 chapters, Kafkasque film Case For a Rookie Hangman tells a story of a stranger coming to the calm waters of Balnibabri and bringing hope as well as disruption, which makes him, in the eyes of the natives, a suspect rather than a guest.

 

A Character in Need of Support

“What is a five letter word meaning the difference between man and animal?” “Logic?” “No, order!”  Allegorical film   A Character In Need of Support focuses on the human obsessiveness with order, which makes humankind bitter and apathetic. The main character of the film is a man who one day borrows a cat and the second day struggles to return it to avoid being sanctioned, living through an endless drama. The lending office is nowhere to be found and so the man walks through a maze of corridors, waiting rooms, and offices with a cat in his briefcase only to in the end get used to his burden.

Případ pro začínajícího kata
Případ pro začínajícího kata

Kino Art na Radnické

Kino Art na Radnické
 
Vážení a milí diváci,
rekonstrukce Kina Art z důvodu nálezu dalšího azbestu zdaleka nekončí. Budova Kina Art na Cihlářské ulici tak zůstane nadále uzavřena.
 
Kino Art pod názvem NO ART od listopadu 2017 dočasně působí v prostorách Galerie TIC na Radnické 4.


Dočasná kancelář kina:

Radnická 10


Nákup vstupenek a rezervace:

Vstupenky si můžete zakoupit i několik dní předem také prostřednictvím předprodeje v informačním centru TO JE Brno na Panenské ulici.

Vstupenky v předprodeji lze zakoupit nebo rezervovat denně včetně víkendu od 9.00 do 18.00.

Rezervace učiněné přes email či telefon je nutné vyzvednout nejpozději 20 minut před projekcí.

Na pokladně kina lze vstupenky zakoupit denně hodinu před prvním představením (před tím se na pokladnu nedovoláte)!

Platit můžete hotově nebo kartou na všech pokladnách.

Online lze vstupenky zakoupit i mimo otevírací dobu pokladen.

 

Filmový archiv

 

+420 775 868 826 (pokladna kina)
+420 513 039 035 (předprodej Panenská)

Kancelář kina Art
542 427 138

Provoz, dramaturgie, pronájmy
Milan Šimánek
simanek@kinoart.cz
725 518 108

PR a marketing
Martina Marešová
propagace@kinoart.cz
602 589 490

Produkce, redakce bulletinu
Jana Glocarová
glocarova@kinoart.cz
724 330 083

Produkce, školní představení
Kristýna Malíková
malikova@kinoart.cz, skolni@kinoart.cz
602 589 491