Polský Art Brut

Polsko
2003
Režie: 
Tadeusz Bystram, Władysław Jurkow, Ewa Toboła, Bartosz Toboła, Ireneusz Bukowski

Art brut neboli Outsider art je umělecké hnutí tvořené bytostnými neumělci, amatéry a v současné době lidmi s různými psychickými handicapy, kdy umění funguje jako terapie pro ně a jako pohled do naprosto jiného světa těm ostatním.

 

Z ptakami fruwał (Ryszard Kosek)

Tadeusz Bystram / 2003 / 12´

Od svého narození v roce 1957 žije Richard Kosek v Plocku. Vystudoval na hudební škole a krátce vyučoval hudbu, hrál také v jazzové kapele Loft. Vážně a soustředěně začal malovat ve věku 30 let, kdy se uzavřel  ve svém domě a měl po dlouhou dobu velmi omezený kontakt se světem. První samostatná výstava jeho  obrazů byla v Mazovieckého muzeu v Plocku v roce 1994 a vzbudila velký zájem veřejnosti i odborníků o jeho práci, což se projevilo na mnoha výstavách doma i v zahraničí.

 

Astronauta (Konrad Kwaska)

Władysław Jurkow / 2004 - 2005 / 10´

Filmový medailon jedinečného spontánního umělce. Konrad Kwaska (1958–2005), sochař, malíř, fotograf, samouk, žil a pracoval ve Štětíně. V důsledku toho, že v dětství přišel o sluch, lékaři  vynesli diagnózu „mentálně retardovaný“. Ve věku sedmi let se zapsal do školy pro neslyšící děti mimo Štětín. Už tam stále maloval a kreslil. Po návratu domů pracoval v chráněných dílnách.  Maloval také  kalendáře a dlouhé řady čísel. Ale nejdůležitější věcí pro Kwaska byli lidé, často tulící se k sobě. Sošky přes určitou neohrabanost mají jedinečný individuální charakter. V pozdních 80. a počátkem 90. let Konrad navštěvoval Toruň, na pozvání osob spojených s Laboratoří kreativity pro rozvoj osob se zdravotním postižením. Odhaduje se, že za dvacet let práce vytvořil několik tisíc soch.

 

Bindas i Picasso (Robert Bindas)

Władysław Jurkow / 2004 - 2005 / 12´

Robert Bindas se narodil v roce 1964 v Ciechanowie. Od sedmého roku svého života je rezidentem pečovatelského domu v  Mieni. Robert  je jedním z   tvůrců  s mentálním postižením a jeho dílo se vyznačuje mimořádnou kreativností a  harmoničností.  Jedná se ponejvíce o abstraktní barevné kompozice  nakreslené v pastelových barvách   s dokonalým smyslem pro barvu a tvar. Jeho jedinečný a výrazný spontánní umělecký talent se brzy prosadil a získal mu řadu ocenění získaných na výtvarných soutěžích v Polsku i v zahraničí.

 

Oswajanie šwiata (Adam Dembiňski, Halina Dylewska, Wlodzimierz Roslon, Konrad Kwasek, Stanislaw Zagajewski, Henryk Žarski)

Wladyslaw Jurkow / 2006 / 34´

Pozoruhodný dokumentární film je věnovaný  šesti svébytným současným  neprofesionálním polským  umělcům s mentálním postižením. Dokumentuje výtvarné práce vytvořené s překvapivou sílou výrazu, upřímnosti a estetické platnosti.  Přesvědčíme se zde, že opravdové umění je rozděleno do svobodného pásma  tvůrců s postižením i bez něj.  V této tvořivé činnosti se projevuje lidstvo vskutku svobodně bez hranic.

 

Tadeusz Andrzejewski: po prostu Art Brut

Ewa Toboła, Bartosz Toboła / 2013 / 21´

Tadeusz Andrzejewski se narodil v roce 1953. Od roku 2008 je účastníkem terapeutických  workshopů, různých soutěží a hodnocení tvůrců se zdravotním postižením. „Tadeusz Andrzejewski:  jednoduše Art Brut“ je filmový dokument režisérky Ewy Tobola a Bartosze Tobola o práci tohoto pravidelného účastníka terapeutických dílen ve specializované nemocnici Josefa Babinského v Krakově. Film vytvořený v průběhu několika měsíců přibližuje setkání s pozoruhodným tvůrcem, který nás zavede do svého autentického a originálního vlastního uměleckého světa.

 

Tadeusz Głowala

Ireneusz Bukowski / 2013 / 31´

Tadeusz Głowala  se narodil v roce 1943. Od roku 1966 žije v domě s pečovatelskou službou  v Novém Miszewu. Jeho svébytný talent se projevil  během osmdesátých let minulého století. Głowala maluje především na plátno, díla vytváří pomocí různých médií. Někdy míchá  olejové barvy, pracuje s akrylovými a pastelovými barvami, tužkami, akvarelem a dokonce i se zubní pastou nebo křídami. Tadeusz také rád používá stříbrnou a zlatou barvu. Lze předpokládat, že vytvořil doposud více než tisíc prací. Tadeusz Głowala je jedním z předních umělců polského hlavního proudu art brut. Jeho práce jsou vystaveny v mnoha prestižních galeriích v Polsku i v zahraničí, včetně Slovenské národní galerie v Bratislavě a v muzeu „L’Art Brut“ v Lausanne. Profesor Aleksander Jackowski, objevitel a badatel v oblasti  naivního umění z Ústavu umění Polské akademie, věnoval tomuto tvůrci řadu přednášek. Filmový dokument režiséra Bukowského o vynikajícím představiteli polského art brut měl premiéru na  festivalu AUT v Poznani v listopadu roku 2013.

Inzerce

Kino Art na Cihlářské 19

Kino Art na Cihlářské 19

Adresa
Cihlářské 19
Velký sál, Malý sál, Galerie ART, Černá díra, Café ART. NO Art najdete na Radnické 4

Korespondeční adresa
Radnická 4 | 602 00 Brno

Z důvodu vládních opatření je Kino Art od 12. října uzavřeno. Promítáme ale dál v rámci projektu Moje kino LIVE.

Konání festivalu BRNO16 se přesouvá na začátek prosince.

Vstupenky
Vstupenky je možné si zakoupit online, na pokladně kina, v informačním centru TIC na Panenské nebo na místě akce. Vstupenky zakoupené online není třeba tisknout.

Pokladna otevírá vždy 30 minut před začátkem prvního představení.

Rezervace
Rezervace je možné provádět osobně, telefonicky nebo na rezervace@kinoart.cz.
Informační centrum Panenská – každý den od 9.00 do 18.00 a na čísle 513 039 035
Kino Art Cihlářská – v otevírací době pokladny (od 30 min před začátkem první projekce do konce projekcí) na čísle 775 868 826

+420 771 135 410 (pokladna kina)
+420 771 135 411 (pokladna kina)

Školní projekce
Zařídíme vám školní projekcí, není problém! Vše z distribuční nabídky, vstupné 60 Kč na žáka. Ozvěte se na skolni@kinoart.cz nebo na telefon 602 589 491.

Reklama
Dejte o sobě vědět! Například uměnímilovným divákům Kina Art. Nabízíme reklamní prostor pro statickou i spotovou reklamu před projekcemi. Pro další informace kontaktujte Martinu Marešovou na propagace@kinoart.cz nebo 602 589 490.

Provoz, dramaturgie, pronájmy
Milan Šimánek
simanek@kinoart.cz
725 518 108

PR a marketing
Martina Marešová
propagace@kinoart.cz
602 589 490

Produkce, redakce bulletinu
Jana Glocarová
glocarova@kinoart.cz
724 330 083

Produkce, školní představení
Kristýna Malíková
malikova@kinoart.cz, skolni@kinoart.cz
602 589 491