Art Brut – Lespinasse

Dokumentární
Francie
2006
Režie: 
Philippe Lespinasse

Pásmo filmů francouzského dokumentaristy Philippa Lespinasse, který se již deset let věnuje mapování fenoménu art brut, tedy umění vytvářeného duševně handicapovanými lidmi.


17.30 První blok

LES CHATEAUX DE PLANCHES DE RICHARD GREAVES

Richard Greaves (1952) byl stvořitelem zvláštní architektury, řady domů z recyklovaného stavebního materiálu. Stejně jako domky z karet, které se vzpírají zákonům gravitace, popírají i jeho objekty fyzikální zákony. Jde mu o oslavu asymetrie, rozbití závazných norem a zaběhlých principů výstavby. Tyto objekty vykazují prvky vnitřního zhroucení, zjevné nedostatky v očích konvenční a běžné architektury. Od roku 1989 tento samouk z Quebecu, umělec Richard Greaves, vytvářel a rozšiřoval své originální architektonického prostředí, které se nacházelo v Beauce (Quebec). Rozkládalo se v lese na pozemku, který zakoupil spolu s kamarády, a kde se rozhodl také žít. Lokalita se v době největšího rozmachu skládala z asi dvaceti přístřešků vytvořených z opuštěných stodol, určených původně k demolici.

 

LES COCONS MAGIQUES DE JUDITH SCOTT

Judith Scott se narodila v roce 1943 v Columbusu (Ohio) jako dvojče spolu se svou sestou Joyce. Přišla na svět hluchoněmá s Downovým syndromem. Prvních sedm a půl roku strávila doma se svou sestrou – dvojčetem a staršími bratry. Přestože vývojové rozdíly mezi oběma dívkami byly zřejmé, rodič k nim přistupovali stejně. Když nadešel čas chodit do školy u Judith byla zjištěna nevzdělavatelnost. V důsledku toho byla rodiči v roce 1950 umístěna do instituce pro mentálně retardované.Toto rozdělení mělo hluboký negativní vliv na obě dvojčata. Judith naměřili tenkrát IQ 30 a zbavena svého dvojčete se stala odcizená, neklidná, s problémy v chování. V roce 1985 se Joyce Scott stala zákonným zástupcem své sestry a Judith se přestěhovala do Kalifornie, kde i mentálně retardovaní občané mají právo na průběžné vzdělávání. Od 1.dubna 1987 Judith Scott začala navštěvovat Creative Growth Art Center. V prvních měsících v centru Judith jen nezaujatě čmárala smyčky a kruhy. Její sestra zvažovala ukončení programu. O několik měsíců později Judith náhodně pozorovala tvorbu hostující umělkyně a nadchla se pro sochařství. Její speciální kreativita byla rychle rozpoznána a ona dostala naprostou svobodu ve volbě materiálu. Užívala nalezené objekty, které balila do pečlivě vybrané barevné bavlněné příze a vytvářela tak sochy rozličných tvarů a velikostí. Některé připomínají kokony nebo části lidského těla. Její díla se stala známá ve světě art brut a dostala se i do stálých sbírek mnoha muzeí. Judith Scott zemřela přirozenou smrtí v roce 2005 doma u své sestry v Kalifornii ve věku 61 a přežila předpovídanou délku života při narození o téměř padesát let.

 

DIAMANT BRUTS DU JAPAN/ SHINICHI SAWADA

Shinichi Sawada se narodil v Japonsku v prefektuře Šiga v roce 1982. Po absolvování několika let studia ve specializované škole byl přijat do ústavu pro mentálně postižené ve městě Kusatsu. Diagnostikován jako autista, našel zaměstnání v pekárně. Později navštěvoval seminář, kde pracoval s hlínou. V roce 2001 vedoucí semináře zahájil stavbu malé hrnčířské dílny, která se nachází hluboko v divočině. Zde, daleko od ruchu města, Shinichi Sawada spolu s několika dalšími pacienty, vytváří své sochy. Jeho magická a monstrózní stvoření se zdají býti plodem osobní mytologie. Tvůrce pracuje tiše a s neutuchající pravidelností. Jeho keramická díla jsou hustě poseta ostrými hroty a předvádějí tvůrčí gesto prožité coby magický proces. Sawada hmotu tvaruje a přetváří do svých charakteristických forem, dokud nevznikne znak. Používá jílovitou hlínu, která se vyskytuje kolem jezera Biwa v kraji Šiga. Hlína, která dříve ležela na dně jezera je prastarou hmotou, z níž vznikají díla připomínající keramiku, kterou před čtyřmi tisíci let z téhož jílu tvořil lid kultury Džómon. Jeho tvorba byla prezentována v roce 2013 na benátském Bienále.

 

LES RELIQUAIRES ACÉRES DE MARC MORET

Marc Moret se narodil v roce 1943 ve Vuadens v kantonu Fribourg ve Švýcarsku. Žije v Colombettes nedaleko Bulle. První patro farmy obsahuje všechny jeho sochařské výtvory. Je zde instalována jakási svatyně na počest jeho rodiny. Zachytil do matric lepidlem a drceným sklem rodinné vzpomínky: jehly, zipy, kousky lepenky, pletací jehlice, rámy postelí. Vytvořil podivné, svérázné dílo. Vlasy, kosti spálených zvířat, hadice, rozbité láhve, kůže a další předměty tvoří podstatu jeho reliéfů intenzivní sugestivní síly.

 

19.30 – 20.00 Přestávka

20.00 Druhý blok

FRÉDERIC BRULY BOUABRÉ L UNIVERSALISTE

Frédéric Bruly Bouabré, také známý jako Cheik Nadro, se narodil v roce 1923 v africkém Zéprégüé, Pobřeží slonoviny. Od roku 1948 začal naplňovat svoji tvůrčí vizi. Tvořil stovky malých kreseb, zatímco pracoval jako úředník u různých vládních úřadů. Tyto drobné kresby zachycují množství předmětů denní potřeby, ovoce, zvířata i lidské figury a většinou vycházejí z místního folklóru. Některé také ilustrují jeho vlastní představy a sny. Svůj originální vizuální jazyk také uplatňuje na kartičkách (s použitím kuličkového pera a pastelek) pokreslených symbolickými obrazy a obklopené textem, z nichž každá nese unikátní věštecké zprávy a komentáře života a historie. Dnes Bouabré žije v Abidjanu. Jeho práce byly vystaveny v roce 2013 na benátském Bienale výtvarného umění.

 

ATAA OKO ET LES ESPRITS

Ataa Oko se narodil kolem roku 1919 v pobřežním africkém městečku La, Ghana. Nikdy nechodil do školy, ale pracoval od svých asi 13 let jako rybář. Později jej rodina poslala na kakaové plantáže v Ashante. Mezi roky 1936 a 1939 se vyučil tesařem v Akkře a potom do roku 1970 působil v mnoha dočasných zaměstnáních. Kolem roku 1945 začal vytvářet fantastické rakve inspirované obrazovými nosítky, které viděl v Akkře. Postupně si Ataa Oko otevřel dílnu v Louisaně, kde tvořil své originální rakve a nosítka. Poslední roky svého života byl Ataa Oko v důchodu a již nestačil na tesařskou práci, ale stal se malířem. Jeho rakve a kresby byly poprvé vystaveny na přehlídce skupiny „Six Feet Under“ v Kunstmuseu Bern v roce 2006. O čtyři roky později měl samostatnou výstavu ve známém Collection de l‘Art brut v Lausanne. Ataa Oko zemřel v prosinci 2012.

 

GREGORY BLACKSTOCK

Gregory Blackstock se narodil v roce 1946 v Seattlu o hodně dříve než byl pojem autismus běžně známý. Pracoval dvacet pět roků jako myč nádobí v Athletic Clubu ve Washingtonu a přivydělával si vytvářením kreseb. Po odchodu do důchodu tráví mnoho hodin každý den vytvářením kreseb, v nichž katalogizuje svět kolem sebe. Blackstock, který je autista má fenomenální paměť pro vizuální objekty, pro hudbu a cizí jazyky. Pro něj se svět skládá z nesčetných věcí, které je nutno identifikovat a zařadit, ať už se jedná o dopravní vozidla, stavební památky nebo ptáky. Jeho jediněčně stylizovaná vyobrazení jsou vypracována s neuvěřitelnou přesností a smyslem pro detail či vytříbené koloristické cítění. Nesnaží se o realistickou kresbu, ale o věcnou správnost. Svou první výstavu měl v Seattlu v roce 2004.

 

GUO FENGYI

Guo Fengyi, narozená v roce 1942 v Xi´an v Číně. Zanechala práci v továrně ze zdravotních důvodů ve věku 45 let. Jako matka čtyř dětí, začala malovat a kreslit doma bez formálního vzdělání. Zpočátku tyto práce byly motivovány snahou vyřešit zdravotní problémy, s použitím I-ťing a Qigong, což je praxe s kořeny ve filozofii, bojovém umění a medicíně, která kombinuje dech, pohyb a meditaci se snahou dosáhnout vnitřní rovnováhy, klidu a harmonie. Její subtilní kresba na papíře jakoby sledovala tok energie, myšlenek a krevního oběhu. V procesu kreslení se čáry na papíře šíří směrem ven z osy papíru, transformují se do závratných krajin, kosmických diagramů, vytvářejí vlny, stromy, tváře a průsvitná těla. Její práce byly vystaveny vloni na 55. Bienále v Benátkách. Zemřela v roce 2010.

Inzerce

Kino Art na Cihlářské 19

Kino Art na Cihlářské 19

Adresa
Cihlářské 19
Velký sál, Malý sál, Galerie ART, Černá díra, Café ART. NO Art najdete na Radnické 4

Korespondeční adresa
Radnická 4 | 602 00 Brno

Z důvodu vládních opatření je Kino Art od 12. října uzavřeno. Promítáme ale dál v rámci projektu Moje kino LIVE.

Konání festivalu BRNO16 se přesouvá na začátek prosince.

Vstupenky
Vstupenky je možné si zakoupit online, na pokladně kina, v informačním centru TIC na Panenské nebo na místě akce. Vstupenky zakoupené online není třeba tisknout.

Pokladna otevírá vždy 30 minut před začátkem prvního představení.

Rezervace
Rezervace je možné provádět osobně, telefonicky nebo na rezervace@kinoart.cz.
Informační centrum Panenská – každý den od 9.00 do 18.00 a na čísle 513 039 035
Kino Art Cihlářská – v otevírací době pokladny (od 30 min před začátkem první projekce do konce projekcí) na čísle 775 868 826

+420 771 135 410 (pokladna kina)
+420 771 135 411 (pokladna kina)

Školní projekce
Zařídíme vám školní projekcí, není problém! Vše z distribuční nabídky, vstupné 60 Kč na žáka. Ozvěte se na skolni@kinoart.cz nebo na telefon 602 589 491.

Reklama
Dejte o sobě vědět! Například uměnímilovným divákům Kina Art. Nabízíme reklamní prostor pro statickou i spotovou reklamu před projekcemi. Pro další informace kontaktujte Martinu Marešovou na propagace@kinoart.cz nebo 602 589 490.

Provoz, dramaturgie, pronájmy
Milan Šimánek
simanek@kinoart.cz
725 518 108

PR a marketing
Martina Marešová
propagace@kinoart.cz
602 589 490

Produkce, redakce bulletinu
Jana Glocarová
glocarova@kinoart.cz
724 330 083

Produkce, školní představení
Kristýna Malíková
malikova@kinoart.cz, skolni@kinoart.cz
602 589 491