Kino Asia

ASIA
5. 3. 2015
2. 4. 2015
16. 4. 2015
30. 4. 2015

Ilha Filmosa: mapování současné taiwanské kinematografie
Filmová přehlídka Kino Asia se pokouší objevovat originální a neznámá zákoutí asijské, zejména čínsko-jazyčné kinematografie. Desátý cyklus, se kterým nově přesidluje do Kina Art, nese název „Ilha Filmosa: mapování současné taiwanské kinematografie“.

Titul odkazuje k názvu Ilha Formosa (Krásný ostrov), kterým Taiwan překřtili portugalští mořeplavci. Kino Asia se vrací ke kinematografii, které se již jednou věnovalo, ale na rozdíl od dříve uvedených klasických kusů (The Touch of Zen, City of Sadness, Yi yi, Eat Drink Men Women, Wayward Cloud ) se tentokrát pokusí prozkoumat nejsoučasnější filmové proudy. Dnes již není taiwanský film tak úspěšným vývozním artiklem, jak tomu bylo v 80. a 90. letech v dobách věhlasné generace režisérů Hou Hsiao-Hsiena, Tsai Ming-Lianga nebo Ang Leeho. Dnešní autoři se obrací více do nitra vlastní historie a společnosti, hledají své před-čínské kořeny (Seediq Bale), originální formy filmového jazyka (Stray dogs), unikátní vyjádření duchovních tradic (Zhentou) a míří více na vlastního masového diváka (You Are the Apple of My Eye) než na západní elity z filmových festivalů. Kinematografie je však dodnes pro Taiwance životně důležitým zdrojem identity a hrdosti. Jednak pro svůj dřívější věhlas, ale také proto, že ve světě filmu pravidla nediktuje (výhradně) ekonomicky a mezinárodně silnější hráč. Vítězí ten, kdo je se svým příběhem schopen lépe oslovit publikum. A v tom se Taiwan stále vyrovná svému goliášskému sourozenci z pevninské Číny. Je si toho vědoma i taiwanská vláda, která se vybavila kolekcí stovky reprezentativních domácích filmů napříč žánry a historií a která skrze ně provádí „soft power“ zahraniční filmovou diplomacii. V květnu tak diváci uvidí další čtyři filmy, které z této kolekce zapůjčila a v Artu zdarma uvede Taipejská kulturní a ekonomická kancelář v Praze.

(Pavel Šindelář)

Inzerce

Kino Art na Cihlářské 19

Kino Art na Cihlářské 19
 
Vážení a milí diváci,
rekonstrukce kina Art na Cihlářské ulici skončila. Kino je jako nové a vítá vás s otevřenou náručí. Kino Art pod názvem NO ART zároveň zůstává v osvědčených prostorách Galerie TIC na Radnické 4.


Dočasná kancelář kina:'
Radnická 10


Nákup vstupenek a rezervace:

Vstupenky si můžete zakoupit i několik dní předem také prostřednictvím předprodeje v informačním centru TO JE Brno na Panenské ulici.

Vstupenky v předprodeji lze zakoupit nebo rezervovat denně včetně víkendu od 9.00 do 18.00.

Rezervace učiněné přes email či telefon je nutné vyzvednout nejpozději 20 minut před projekcí.

Na pokladně kina lze vstupenky zakoupit denně hodinu před prvním představením (před tím se na pokladnu nedovoláte)!

Platit můžete hotově nebo kartou na všech pokladnách.

Online lze vstupenky zakoupit i mimo otevírací dobu pokladen.

 

Filmový archiv

 

+420 775 868 826 (pokladna kina)
+420 513 039 035 (předprodej Panenská)

Kancelář kina Art
542 427 138

Provoz, dramaturgie, pronájmy
Milan Šimánek
simanek@kinoart.cz
725 518 108

PR a marketing
Martina Marešová
propagace@kinoart.cz
602 589 490

Produkce, redakce bulletinu
Jana Glocarová
glocarova@kinoart.cz
724 330 083

Produkce, školní představení
Kristýna Malíková
malikova@kinoart.cz, skolni@kinoart.cz
602 589 491