Mezinárodní den průvodců

Akce již proběhla
10:00
14:00
30 Kč

Vláda ČR na svém zasedání v pondělí 12. dubna 2021 rozhodla, že i po skončení nouzového stavu v České republice nebude nadále možné setkávání více než dvou lidí na veřejnosti. Z toho důvodu rušíme bez náhradního termínu všechny prohlídky plánované na 17. dubna 2021.  

Moc nás to mrzí, děkujeme za pochopení.

Mezinárodní den průvodců

Třetí únorový víkend patří vždy průvodcům a ti si pro vás připravují zajímavé prohlídky v rámci Mezinárodního dne průvodců.

Vzhledem ke stále trvajícím nařízením Vlády ČR, kdy nadále není možné shromažďování větších skupin na veřejnosti, se letos tato akce v tradičním termínu neuskutečnila. O své oblíbené prohlídky a průvodce ale ani letos nepřijdete, akce proběhne v sobotu 17. dubna 2021.

 

Program – začátek v 10.00

Brněnské pověsti a zajímavosti
Průvodce: Ondřej Slávik
Sraz: nádvoří Staré radnice
*Prohlídka je určena dětem od 6 let.
Jak to vlastně bylo se slavným brněnským drakem? Pojďte s námi a svými dětmi po stopách brněnských legend a pověstí z časů již dávno minulých. Během procházky si povíme o slavných symbolech, které lze dodnes spatřit a denně je míjíme, přičemž jejich význam nám mnohdy uniká.

Brněnské maličkosti
Průvodce: Zdeňka Redererová
Sraz: nádvoří Staré radnice
Projdete se centrem města, ulicemi, které velmi dobře znáte, ale podíváte se na ně trochu jinak. Uvidíte malé sošky i větší sochy, prohlédnete si portály, erby a zjistíte, kde dříve stávaly městské brány.

Brno za hradbami, od středověku po současnost
Průvodce: Zbyněk Rederer
Sraz: na Moravském náměstí u sochy markraběte Jošta
Každé mocné město královské bylo obehnáno hradbami a u Brna sužovaného válečnými útrapami tomu nebylo jinak. Vybudovalo si unikátní systém opevnění, který však s rychlým rozvojem města postupně zmizel. Stále ale najdeme pozůstatky, na které se při prohlídce zaměříme. Obejdeme místa, kudy opevnění vedlo, a probereme i slavné bitvy či obléhání, které muselo město vydržet.

Brněnské kavárny – zmizelé a současné
Průvodce: Monika Postbieglová
Sraz: nádvoří Staré radnice
Café Savoy, Café Spranz, Brichtova kavárna, Bellevue, Esplanade… To jsou jen některé z kdysi věhlasných kaváren. Kde stávaly? Kdo do nich rád chodíval? Kam zmizely nebo jak se změnily? Při procházce si připomeneme kavárny z dob Rakouska-Uherska i z období první republiky. Zastavíme se také u některých současných kaváren, které s oblibou navštěvují Brňané i návštěvníci města.

Historické Brno
Průvodkyně: Ivanka Augustová
Sraz: nádvoří Staré radnice
Tato prohlídka je určená těm, kteří Brno ještě příliš neznají, nebo Brňanům, kteří se chtějí dozvědět o historii některých památek v centru více. Dozvíte se o historii Staré radnice, Zelného trhu a největšího brněnského náměstí – náměstí Svobody. Podíváte se do katedrály sv. Petra a Pavla a do kostela sv. Jakuba.

Po stopách barona Trencka
Průvodkyně: Jana Amadou
Sraz: Špilberk, velké nádvoří
Pohnutý osud plukovníka pandurů barona Trencka opředený mnoha smyšlenými i pravdivými legendami. Ďábelský vojevůdce, vzdělaný baron či milenec Marie Terezie? Pověsti a tajemství neustávají ani po jeho smrti a vy se nejen s nimi seznámíte na prohlídce věnované této osobnosti.

 


Program – začátek ve 14.00

Brno před 100 lety
Průvodkyně: Marina Sedláková
Sraz: nádvoří Staré radnice
V předloňském roce jsme si připomněli 100 let od vytvoření tzv. Velkého Brna připojením dvou desítek předměstských obcí. Během této prohlídky se dozvíte, jak vypadalo centrum před 100 lety, když bylo Nové Brno šestým nejlidnatějším městem v podunajské monarchii.

Brno divadelní a hudební
Průvodkyně: Jana Taušová
Sraz: nádvoří Staré radnice
Zjistěte, kde stojí brněnská divadla, a poslechněte si vyprávění o jejich historii a osobnostech spojených s brněnskou divadelní scénou. Dozvíte se například, že divadlo Reduta je nejstarší divadelní budovou Evropy a že Mahenovo divadlo se může pyšnit tím, že bylo prvním plně elektricky osvětleným divadlem v Evropě. Průvodkyně se zmíní také o festivalech Janáček Brno a Divadelní svět Brno.

Brněnské morytáty
Průvodce: Jan Kruba
Sraz: nádvoří Nové radnice
Při této oblíbené procházce centrem Brna vám průvodce popovídá a ukáže, kde se odehrál v minulosti jaký mord, jaká pověst se k němu váže a jaký přízrak kdy a kde můžete potkat. Ale nebojte se, s průvodcem budete v bezpečí.

Masarykova čtvrť
Průvodkyně: Bohuše Červená
Sraz: na zastávce Marie Pujmanové, trolejbus č. 38
Projdete se Masarykovou čtvrtí, která byla před zhruba 100 lety projektována jako zahradní město, a dodnes si zachovala svůj příjemný charakter. Uvidíte řadu známých vil, například Dům pro dva mládence, vilu Láskových nebo vilu Neumark, a dále architekturu 60. a 70. let, kterou v exteriéru doplňuje zajímavá sochařská výzdoba.

Černá Pole
Průvodce: Kristýna Burianová
Sraz: před vilou Löw-Beer, Drobného 22
Vila Löw-Beer, vila Tugendhat a Arnoldova vila – to je trojice vil v Černých Polích, které vám během své prohlídky průvodkyně představí. Dozvíte se o historii těchto vil, jejich obyvatelích i o tom, jakou funkci plní vily dnes. V rámci prohlídky uvidíte i přízemí vily Löw-Beer.

Ústřední hřbitov
Průvodce: Marie Schönová
Sraz: před hlavní branou hřbitova, Vídeňská ulice
Ústřední hřbitov patří svou plochou k největším hřbitovům v České republice. Není pouze místem posledního odpočinku pohřbených osob, ale i galerií umělecky hodnotných náhrobků od význačných umělců nebo známých kamenických dílen. Nedílnou součást hřbitova tvoří zeleň a prohlédnete si také pohřebiště sovětských a rumunských vojáků a odbojářů.

Centrum města v němčině
Stadtführung im Stadtzentrum in Deutsch
Stadtführerin: Lenka Matulová
Treffpunkt: Altes Rathaus
Entdecken Sie die zweitgrößte Stadt Tschechiens. Es wartet auf Sie ein klassischer, spannender und unterhaltsamer Rundgang mit den wichtigsten Sehenswürdigkeiten der Stadt. Erleben Sie eine gemütliche Tour, die mit der Geschichte der Stadt und den Legenden verbunden ist. Lassen Sie sich von Brünn verzaubern. Die Stadt, wo die Menschen gerne zurückkehren.

Centrum města v angličtině    
Guided tour in English                               
Guide: Zdeněk Galandr
Meeting point: Old Town Hall
The Brno Tourist Information Centre invites all Czech and foreign visitors to attend guided city tours around the city centre to learn about histocal monuments interesting places of Brno. Immerse yourself in the history of the city of Brno while listening to our experinced guides who will certainly know all the answers to your curious questions.

Průvodcovské služby

Průvodcovské služby

Kontakty:

Věra Pečínková
Tematické okruhy, průvodcovské služby

PO – PÁ 7.00 – 15.00

+420 542 427 153
+420 775 891 790

so + ne + svátky:
Informační centrum, Radnická 8
tel.: +420 542 427 150
e-mail: info@ticbrno.cz