TO JE Brno → MOJE Brno: Prohlídky očima místních

5. 4. 2019
27. 4. 2019
centrum města

Třetí ročník výzvy „staň se průvodcem ve vlastním městě“ zná své výherce a poprvé osloví i zahraniční návštěvníky.

TO JE BRNO MOJE BRNO

Letos svou originální prohlídkovou trasu přihlásilo 13 nadšenců z řad veřejnosti. Největší zájem vzbudilo 7 procházek, které pro vás 27. dubna s naší asistencí uskuteční. Zvláštností tohoto ročníku jsou dvě z nich, které jejich autoři uvedou dvojjazyčně - anglicky a německy. Celkový počet autentických procházek tedy nakonec bude 9. Zajímá vás, jak Brno vidí jeho obyvatelé a co podle nich stojí za povšimnutí?

Nepromeškejte poledne 5. dubna, kdy spustíme předprodej na našem webu www.ticbrno.cz a v infocentrech na Radnické 8 a Panenské 1.

 

Vítězné procházky jsou v prodeji.


Po stopách hradeb
Podíváme se, kde stály historické hradby, kudy se vcházelo do města a kde je najdeme dnes. Samozřejmě se o nich dozvíme i mnohem více – kdy a proč byly zbourány, co se na jejich místě v minulosti stavělo a co tam stojí dnes.

Navíc projdeme přes náměstí Svobody a zkusíme si představit, jak v minulosti vypadalo náměstí a jeho okolí.

Čas: 10:00 KOUPIT
Kapacita: 20
Místo srazu: Bašty (roh s Masarykovou ulicí)
Trasa: Bašty, Denisovy sady, Husova, Dominikánské nám., nám. Svobody, Česká, Solniční, Rašínova, Kobližná, Měnínská brána
Délka trasy: 120 minut
Jazyk: čeština
Průvodce: Lucie Hudecová

Tajemství vnitrobloků
Fasády brněnských domů z ulice znáte. Mají však i druhou tvář. Procházka se zaměřuje na představení skrytých krás vnitrobloků, dvorů a nádvoří. Chybět nebude ani trocha historie.

Čas: 14:00 VYPRODÁNO
Kapacita: 25
Místo srazu: Nová radnice (před ní na Dominikánském náměstí)
Trasa: Nová radnice - dům pánů z Kunštátu - Stará radnice - Římské náměstí - U sv. Tomáše
Délka trasy: 120 minut
Jazyk: čeština
Průvodce: David Zima

Trapná procházka za zelenou
Přátelé Zeleného údolí, pojďte s námi zažít nejzelenější den vašeho života! Tolik chlorofylu jste ještě neviděli, tolik zelené jste ještě nevypili a takového zvonka zeleného jste ještě neslyšeli.

Ponořte se s námi do hlubin brněnského porostu. Bude to hustý a možná i pichlavý. Náplasti a fenistilgel s sebou!

Čas: 14:00 POZOR! PRO NEMOC JE PROCHÁZKA ZRUŠENA Můžete si vybrat jinou prohlídku nebo dostanete zpět vstupné na Infocenru Panenská nebo na Radnické pod krokodýlem.
Kapacita: 35t
Místo srazu: Botanická zahrada (u vrátnice, z ulice Kotlářská, u zast. trolejbusu č. 25,26)
Trasa: Botanická zahrada - Björnsonův sad - Zahrádkářská kolonie - Planetárium - Kraví hora - Wilsonův les
Délka trasy: 90 minut
Jazyk: čeština
Průvodce: Trapný čubiny

Kamenné tváře v centru Brna
Chodíme okolo nich téměř každý den. Jsou svědky mnoha našich příběhů, ale ty jejich jsou pro nás často neznámé. Některé mají stovky let, jiné jsou zatím mladíky. Sochy v centru Brna.

Vydejme se společně na procházku za poznáním těch nejvýraznějších z nich. Procházka je určena všem, kteří mají rádi umění a historii.

Čas: 10:00 (česky/slovensky) KOUPIT
Kapacita: 25
Místo srazu: U kostela sv. Tomáše
Trasa: U kostela sv. Tomáše - náměstí Svobody - Dominikánské náměstí - Petrov - Zelný trh - Malinovského náměstí - Jakubské nám. - Rooseveltova
Délka trasy: 120 minut
Jazyk: čeština
Průvodce: Veronika Lietavová

Stone faces
We are passing by them almost every day. They are witnesses of our stories but most of the time we do not know about theirs. Some of them have been here for a long time and the others are still quite young. Sculptures of Brno!

Let's go for a walk to learn about the most important of them. The walk is for everybody who likes art and history.

Start time: 2 p.m. BUY
Capacity: 25
Meeting point: St. Thomas Church
Tour: Kostel svatého Tomáše (St. Thomas Church) – Náměstí Svobody (Freedom square) – Dominikánské náměstí (Dominican Square)  – Petrov (Petrov) – Zelný trhy (Cabbagge market) - Malinovské náměstí (Malinovsky square), Jakubské náměstí (St. James square) - Roosveltova ulice (Rooseveltova street).
Length of the route: 120 minutes
Language: English
Guide: Veronika Lietavová

Bývalé a současné „dělnické kolonie" a periferie města Brna
Každé místo popíšu z hlediska historie i současného života. Zajímavé jsou i budoucí možnosti a plány v daných lokalitách.

Závěrem bych nabídl zajít do tamější hospody, což by bylo nakonec trasy.

Čas: 10:00 KOUPIT
Kapacita: 20
Místo srazu: hlavní nádraží - před hlavním vstupem
Trasa: Od hlavního nádraží k Tescu, směr Dornych, Vlněna, Šujanovo náměstí, Impact Hub, Křenová, kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie, tovární areál - židovská synagoga od Eislera
Délka trasy: 60 minut
Jazyk: čeština
Průvodce: Jan Strouhal

Hvězdy jim nepřály
Vycházka připomene tragické konce několika známých i pozapomenutých obyvatel, bez jejichž tvorby by Brno nebylo tím městem, kterým je.

Účastníci se vedle poznatků z archivního studia také dozví, co se nacházelo v jejich horoskopech a mohou se vhledem do lidské psychiky zamýšlet, nakolik postavení planet mohla ovlivnit jejich osudová rozhodnutí.

Čas: 13:30 KOUPIT
Kapacita: 40
Místo srazu: Dům umění
Trasa: Dům umění - Kobližná – Česká – Jaselská - Obilný trh - Žlutý kopec
Délka trasy: 100 minut
Jazyk: čeština
Průvodce: Marek Krejčí

Maraton hudby-nehudby
Tušili jste, že v Brně máme první elektricky osvětlené divadlo v celé Evropě či kultovní jazzovou kavárnu, která se nachází v jedné z nejkontroverznějších budov v historii města? A že se zde narodila pouze čtvrtstoletí žijící skladatelka, která na místní konzervatoři osobně dirigovala svou vlastní absolventskou skladbu?

Poznejte a vychutnejte si během naší společné vycházky tajemná místa v centru Brna, spojena nejen s hudebním děním včetně multižánrového festivalu Maraton hudby, ale také s řadou „mimohudebních“ zajímavostí!
Prohlídku lze na přání doplnit o ukázky z hudební tvorby brněnských osobností v klavírní úpravě, provedené v některé z oblíbených kaváren v centru města (Mezzanine, V melounovém cukru, Panksy aj.)

Čas: 10:00 (česky) KOUPIT
Kapacita: 50
Místo srazu: Stará radnice – před portálem (u věže)
Základní trasa: Stará radnice - Zelný trh (Podobrazy + Reduta + Petrov) - Metro Music Bar + pasáž Alfa - Mahenovo divadlo - Janáčkovo divadlo - Moravské náměstí (Podobrazy) - Jakubské náměstí (Kostel sv. Jakuba + Café Savoy + ČRo Brno + Divadlo Bolka Polívky) - Komenského náměstí (HF JAMU + Červený kostel + Besední dům).
Délka trasy: 90 minut
Jazyk: čeština, němčina
Průvodce: Lukáš Bartoněk


Pozvěte na procházku také své přátele tic.je/mojebrno.


TO JE Brno → MOJE Brno

TIC BRNO – Radnická 2

Kontakt:

Kateřina Veselá
koordinátor projektu

Radnická 2, II, patro