30. výročí listopadu 1989 v retro stylu 80. let

Akce již proběhla
(dle programu)

Na podzim oslavíme 30. výročí sametové revoluce, už teď se ale můžeme ohlédnout a připomenout si, jak moc se Brno za tu dobu proměnilo. Kultovní místa, osobnosti, příběhy, gastronomie, popkultura. TIC BRNO připravil speciální retro turistickou nabídku, která přiblíží specifický brněnský životní styl 80. let

Osmdesátky v Brně

 

Průvodcovské trasy

Pro pěší máme připraveny dva malé okruhy městem. První s názvem Zn. Bony s sebou se zaměří na dobovou gastronomii a osmdesátkovou každodennost. Provedeme vás po klíčových místech tehdejšího stravování, zavzpomínáme na bufety, jídelny a mléčné bary a nemůžeme minout těch několik, které se dožily dneška. Připomeneme si tehdejší nakupování, Prior, módu nebo také veksláky a Tuzex.

Druhý, pojmenovaný Zn. Klíče s sebou, bude sledovat tematické linky propaganda, vize a zábava. Půjde v něm především o umění a reklamu ve veřejném prostoru, oslavy prvního máje, nerealizované vize a disco.

Velký okruh městem bude tak velký, že vás na něj vypravíme v historické Karose. Zn. Jízda retro Karosou pasažéry proveze osmi zastávkami, mezi nimiž nemůže chybět např. Hotel Myslivna, sídliště Vinohrady, paddock Grand Prix v Bosonohách, nebo tramvajový tunel pod Špilberkem s ústím na Pekařské.

 

Kompletní informace o prohlídkách, retro jízdách a online vstupenky:

Brno 80s

Časopis KAM, který v Brně vychází od roku 1957, rovněž zavzpomíná a před prázdninami vyjde ve speciálním retro provedení nazvaném Brno 80s. Zmapuje v něm nejen svoji historii, ale také celá 80. léta a přinese dobové fotografie, fenomény a vzpomínky.

 

GOURMET BRNO 1989?

Retro design nemine ani 4. ročník hodnocení místní gastronomické scény GOURMET BRNO. Tištěná rukověť s vizuálem brněnského fotografa KIVY, jenž taktéž pochází z 80. let, i celková propagační kampaň vás ve vzpomínkách přenese do kuchyní vašich babiček, kde nad igelitovým vzorovaným ubrusem dojídáte párek s hořčicí k večeři.   

 

Suvenýry Made in Czechoslovakia

Vraťte se do dětství s naší normalizační řadou stylových suvenýrů. Přivezete-li některému pamětníkovi z výletu v Brně rybičku, autíčko Tatra 87 nebo Igráčka, možná dojde i na slzičku v oku. Dále v infocentrech TIC BRNO seženete i podpultovky jako hlavolamovou hru Logik (dnes s futuristickým názvem Code Breaking), notýsek s panem Vajíčkem a nesmrtelná céčka, která ostatně právě zažívají nenápadný comeback. Celý rok pak bude chutnat tutti frutti a návštěvníci budou pokryti roztodivnými malými tetováními, protože v Brně se bude žvýkat Pedro. Na hygienu nastoupí jelen a žloutenka nebude mít šanci.

 

Frčíme Brnem Fiatem 850 do Vídně

Tak významné historické výročí si stejně jako loňských 100 let od založení republiky zaslouží památeční publikaci. Zatímco minulý průvodce pro děti Frčíme Brnem vzkřísil éru první republiky, letošní Fiatem 850 do Vídně se pokusí vyvézt vaše malé za železnou oponu. Schválně, jestli vám tehdejší poměry uvěří. O mobilech a internetu jim ale radši neříkejte.

 

Nejsme v tom sami

Nejen TIC BRNO si připomíná pozitivní přelom v naší moderní historii. Jede v tom i plno dalších kulturních a veřejných organizací, které v průběhu roku chystají větší i menší projekty. Nechcete-li přijít o žádnou aktualitu, sledujte speciální samizdatový facebookový účet Osmdesátky v Brně. Najdete tam nejnovější informace a nehrozí vám perzekuce jako za poslech Svobodné Evropy.

 

Retro nadílka

Ne, není to apríl. Řešit Vánoce v dubnu není úplně standardní, ale TIC BRNO myslí na vše. Až tedy přijde čas vánoční, nepřijdete o oblíbené hrnečky od místních umělců, které tentokrát ponesou barevný retro design 80. let.

Až zase pojedete na výlet do Brna, nezapomeňte trikoloru a #OSMDESATKYVBRNE.

Osmdesátky v Brně