OD 27. 12. MÁME ZAVŘENO
Vzhledem k mimořádným opatřením je brněnské podzemí (Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba, Mincmistrovský sklep a Vodojemy na Žlutém kopci) od 27. 12. 2020 uzavřeno.
Vrácení peněz za již zakoupené vstupenky je možné vyřešit prostřednictvím e-mailu schmidtova@ticbrno.cz. Storno vstupenek na Vodojemy na Žlutém kopci lze v případě nákupu online provést zasláním e-mailu na michalkova@ticbrno.cz, při nákupu na pokladně informačního centra pak na pokladně IC.
Děkujeme za pochopení
V dubnu 2011 se otevřely hluboké podzemní prostory Labyrintu pod Zelným trhem, kde na návštěvníky čekají tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů. Prohlídková trasa počítá s odvážnými objevovateli skrytých podzemních světů a nabídne mnohá překvapení včetně pravého historického pranýře. Labyrintem vás ve skupinách provází naši průvodci každých 60 minut. Vstup do Labyrintu je ze Zelného trhu č. 21.
Zelný trh patří k nejstarším dochovaným náměstím v Brně. Poprvé je zmiňován počátkem 13. století, kdy nesl název Horní trh. Dnešní název pochází z 15. století. Odjakživa byl rušným místem, které žilo každodenním obchodováním.
Zdejší sklepy vznikaly pod jednotlivými domy od středověku po novověk - nejvíce jich bylo vybudováno v době baroka. Sloužily zejména k uchovávání potravin, zrání piva a vína v sudech i jako úkryt v době válek. Především však byly zázemím trhoveckého života Zelného trhu, který zde přetrvává už více než 700 let.
Původně nebyly sklepy vzájemně propojeny. O řadě z nich jsme stovky let nevěděli, byly objeveny až během novodobých výzkumů brněnského podzemí. Aby mohlo město tuto ojedinělou architektonickou památku zpřístupnit, bylo nutno je staticky zajistit a zachránit tak před zničením.
V roce 2009 pak prošly sklepy komplexní stavební úpravou, která umožnila jejich novodobé využití. Tehdy byly spojeny do jednoho celku. Vznikla tak unikátní soustava historických sklepení a chodeb, která dostala název Labyrint pod Zelným trhem.
Labyrint pod Zelným trhem tvoří dva samostatné celky. Část určená pro společensko-kulturní využití je situována ve spodní úrovni náměstí směrem k divadlu Reduta. V turistické části před návštěvníky díky průvodcům v dobových kostýmech ožívá brněnská historie. Trasa míří pod náměstím vzhůru k Malému Špalíčku a vede v hloubce 6–8 metrů pod povrchem.
V turistické části labyrintu si návštěvník může udělat představu, jak byly sklepy využívány v dobách svého vzniku. Dozví se například, jak se uchovávaly potraviny v dobách, kdy sklepy nahrazovaly lednice: na dubových roštech jsou umístěny sudy s pivem a vínem a potraviny v různých nádobách a pytlích. Seznámí se i s vývojem osvětlovadel používaných v podzemí od prvních pochodní přes louče a loučníky až po lojové či parafínové svíčky a petrolejové lampy. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu.
Součástí prohlídky je alchymistická laboratoř připomínající slavné lékaře, lékárníky a fyzikusy, kteří v Brně působili a proslavili město po celé Evropě. Na místní vinařskou tradici upozorňuje starý vinný sklep a historická krčma. O stinných stránkách života v dávných dobách vyprávějí repliky městského pranýře a klece bláznů, které v 17. století stávaly na tržišti. Na závěr se návštěvník v trestnici dozví, co čekalo nepoctivé řemeslníky, kupce a obchodníky.
Pro zahraniční návštěvníky jsou k dispozici audioguidy v 5 jazycích: angličtině, němčině, ruštině, italštině a francouzštině.
Během prázdninových víkendů se můžete těšit na průvodkyně v dobových kostýmech.
Cesta do minulosti – Stejně jako pan profesor můžete podniknout cestu brněnským podzemním. Poznáte do hloubky fungování středověkého trhu.
Podzemí je opředeno různými pověstmi, můžete si je poslechnout při výkladu našich průvodců.
Projekt „Zpřístupnění brněnského podzemí“ je financován ze sdružených prostředků statutárního města Brna a Evropské Unie (Regionální operační programu NUTS II Jihovýchod).