Přečtěte si více o Janáčkovi a jeho díle

Janáček ve světě nejhranější český operní skladatel a podle statistiky portálu Operabase se v posledních pěti sezónách (2013/14 až 2017/18) řadí mezi dvacet nejhranějších světových operních skladatelů vůbec. Jeho opery znějí na jevištích po celém světě, jen v posledních dvou letech např.  v Tokiu, New Yorku, Santiagu de Chile, Riu de Janeiru, Hong Kongu, San Franciscu, Londýně, Petrohradu, Vídni, Berlíně, Helsinkách, Paříži ad.

A jak už to v opeře většinou bývá, hraje se v originálním jazyce, tedy v případě Janáčka česky. Publikum má obvykle možnost sledovat překlad zpívaného textu na titulkovacím zařízení. Zahraničním pěvcům pak často pomáhá nacvičit správnou výslovnost český jazykový kouč.

S výjimkou jedné z celkem devíti Janáčkových oper měly všechny světovou premiéru v Brně!

 

Vydejte se po stopách Leoše Janáčka

Na www.leosjanacek.eu najdete také brněnské lokality a budovy, ve kterých Janáček žil, komponoval, dirigoval, vyučoval, prožíval premiéry svých skladeb, procházel se, setkával se s přáteli apod.  Po stopách Leoše Janáčka se můžete vydat také s tištěným průvodcem, kterého nedávno vydalo TIC BRNO. 

 

Podívejte se na animované video a zahrajte si online hudební pexeso

Ve spolupráci s výtvarnicí Vendulou Chalánkovou vzniklo animované video Leoš Janáček – Kde se narodil a studoval, které ve zkratce přibližuje Janáčkův příchod do Brna a roky jeho studií. Připravujeme ještě dvě epizody – Janáčkovy peripetie s premiérou jeho slavné opery Její pastorkyňa a nakonec Mistrovo „velké stáří“, kdy vytvořil svá vrcholná díla a na stará kolena se dočkal uznání a slávy.
Zkuste si zahrát hudební pexeso s ukázkami z Janáčkova díla. Můžete se těšit na dvě další sady, které budou navazovat na připravované animace.  

 

Kupte si suvenýr v informačních centrech TIC BRNO nebo na eshopu

Potěšte své blízké, přátele nebo sami sebe dárkem z kolekce janáčkovských suvenýrů. Nabízíme trička, pexeso, čokolády a pohlednice s grafickými prvky výtvarnice Venduly Chalánkové, která podle historických fotografií z Archivu Leoše Janáčka zpracovala vlastní vyobrazení Leoše Janáčka a jeho blízkých a k tomu navíc postavy z opery Příhody lišky Bystroušky. Nebo si můžete vybrat tácky pod nápoje, trička, klíčenky či pláštěnku z kolekce založené na motivech Janáčkových nápěvků mluvy - zápisů situací a útržků hovorů včetně notového záznamu, které si skladatel více než třicet let zaznamenával do svých deníků.

 

Archiv Leoše Janáčka byl zapsán do registru Paměti světa UNESCO

Leoš Janáček žil v Brně od svých 11 let až do konce života a dnes se Brno díky péči několika generací muzejních kurátorů může pyšnit také mimořádně celistvým Janáčkovým archivem, který je součástí Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea a v roce 2017 byl zapsán do registru Paměť světa UNESCO.
Janáčkův archiv je dokumentární fond, který obsahuje unikátně zachovalou a obsáhlou skladatelovu pozůstalost a mnoho dalších materiálů, které se do něj postupně začleňovaly od autorovy smrti v roce 1928. Jeho součástí jsou (až na několik výjimek) všechny rukopisy Janáčkových skladeb, libret i literárního díla, deníky, skladatelova knihovna či obsáhlý soubor Janáčkovy korespondence čítající více než 14 tisíc jednotek.

 

Přijďte na festival Janáček Brno 17. 11. – 5. 12. 2018

Vrcholem letošního janáčkovského jubilejního roku v Brně bude mezinárodní operní a hudební festival, na kterém zazní kompletní Janáčkovo jevištní dílo v inscenacích předních světových tvůrců a bohatý koncertní program v provedení špičkových českých a zahraničních interpretů. Pořadatelem festivalu je Národní divadlo Brno.

 


Více o Mistrovi a jeho díle čtěte na www.leosjanacek.eu.


Inzerce