Vzhledem k rozhodnutí vlády v souvislosti s COVID-19 – jsou naše informační centra, prostory podzemí, Staré radnice a galerií UZAVŘENA.
S dotazy na vrácení peněz za již zakoupené vstupenky se prosím obracejte e-mailem na panenska@ticbrno.cz (tel.: 602 404 246), s ostatními dotazy se obracejte na info@ticbrno.cz (tel.: 773 768 103).
Ve spolupráci s Turistickým a informačním centrem města Brna připravily Hudební lahůdky v rámci Brněnského kulturního léta cyklus koncertů tematicky zaměřený na hudbu rozličných stylových období nazvaný Hudební lahůdky na Staré radnici. Druhou akcí v tomto cyklu je USURPATOR TIRRANO – hudebně-dramatické představení o utrpeních, která dokáže lidem způsobit právě jen láska.
Účinkující:
MUSICA CUM GAUDIO
Magdalena Šmídová Turchichová – soprán, Kristýna Pangrácová Franková – mezzosoprán, Josefína Matyášová – housle, Beata Altior – housle, Adorjan Balazs – viola da gamba, Martin Šmíd – cembalo, Pavel Rehberger – bicí, perkuse, Filip Jevič – herec, režisér
O programu:
Ústředním tématem koncertního programu je láska. Ta se ve vybraných písních italských autorů 1. poloviny 17. století objevuje ve velice rozmanitých podobách – láska šťastná, láska nenaplněná, láska zrazená, láska zhrzená… K dotvoření a umocnění sdělení skladby a citovým afektům v ní obsažených sloužila v 17. století tzv. barokní gestika, tj. soubor gest s přesně definovaným symbolickým významem, vyjadřujících citové rozpoložení aktéra. Tento význam je však pro dnešního posluchače již těžko uchopitelný.
Jedním z cílů souboru MUSICA CUM GAUDIO se proto stala snaha o nalezení současných výrazových prostředků, které význam textu i afekty v něm obsažené pomohou posluchači přiblížit. Klasické koncertní provedení programu Usurpator tiranno se tak proměňuje v hudebně-dramatickou performanci, ve které dominují dvě zpěvačky a doprovodný ansámbl. Hlavní dramatický prvek ovšem zastupuje herec, který každou ze skladeb recitací textů přeložených do jazyka posluchačů uvádí a zároveň výrazným či naopak minimalistickým hereckým projevem dotváří dějovou linii, v jejímž středu stojí on sám jakožto režisér – hybatel děje. Vzájemnou interakcí herce, zpěvaček a hudebníků pak vzniká dějový rámec dokreslující obsah textu.
Charakter vypjatých i hravých písní a madrigalů Caudia Monteverdiho, Girolama Frescobaldiho, Barbary Strozzi, Giovanni Felice Sancese, Tarquinia Meruly a Giovanni Antonia Rigattiho nabízí širokou škálu interpretačních přístupů (v rámci historicky poučené interpretace), čehož hlavní protagonisté koncertu náležitě a s chutí využívají.
O účinkujících:
Soubor MUSICA CUM GAUDIO vznikl v roce 2008 na základě dlouhodobé hudební spolupráce jeho zakládajících členů, studentů Akademie staré hudby při FF Masarykovy Univerzity v Brně. Jeho základní náplní a posláním je historicky poučená interpretace staré hudby a její popularizace. Soubor se prozatím orientuje nejenom na duchovní hudbu 17. a 18 století, ale i na projekty písňové a madrigalové.
Záštita:
Koncert se koná pod záštitou ministra kultury České republiky Mgr. Daniela Hermana a ve spolupráci s Turistickým a informačním centrem města Brna.
Ceny vstupenek:
150 Kč | 80 Kč – děti, studenti, senioři, ZTP
Více informací na webových stránkách Hudebních lahůdek .