Vzhledem k rozhodnutí vlády v souvislosti s COVID-19 – jsou naše informační centra, prostory podzemí, Staré radnice a galerií UZAVŘENA.
S dotazy na vrácení peněz za již zakoupené vstupenky se prosím obracejte e-mailem na panenska@ticbrno.cz (tel.: 602 404 246), s ostatními dotazy se obracejte na info@ticbrno.cz (tel.: 773 768 103).
TÉMA: Královo Pole, české město na předměstí německého Brna
MÍSTO SRAZU: Mojmírovo náměstí, před kostelem Nejsvětější Trojice
PROVÁDÍ: Martin Koplík
Královo Pole je dnes nedílnou součástí města Brna, ale nebylo tomu tak vždy. Teprve v roce 1919 došlo ke vzniku tak zvaného Velkého Brna, kdy k němu bylo připojeno několik předměstských obcí a mezi nimi i samostatné město Královo Pole. Jednalo se o město s převažujícím českým obyvatelstvem, které si na svém češství velmi zakládalo. Již od počátku 20. století došlo k velkému rozvoji Králova Pole, kdy se jeho centrum přesunulo z historického Mojmírova náměstí k nově postavenému Všeslovanskému náměstí. Jeho historie je ale daleko starší a má přímou spojitost s vládnoucím rodem Lucemburků, tedy přesněji s jeho moravskou linií. Během vycházky se návštěvníci dozví, jak to bylo se založením kláštera Kartuziánů a jeho vazbě na Lucemburky, proč se kulturní centrum Semilasso jmenuje právě takhle, nebo kde žila významná hudební skladatelka Vítězslava Kaprálová. A jak je to s tím Všeslovanským náměstím?