Vzhledem k rozhodnutí vlády v souvislosti s COVID-19 – jsou naše informační centra, prostory podzemí, Staré radnice a galerií UZAVŘENA.

S dotazy na vrácení peněz za již zakoupené vstupenky se prosím obracejte e-mailem na panenska@ticbrno.cz (tel.: 602 404 246), s ostatními dotazy se obracejte na info@ticbrno.cz (tel.: 773 768 103).

ÚSVIT ROMANTISMU

Hudební lahůdky romantické
Koncert
Léto na Staré radnici
200 Kč
děti, studenti, senioři, ZTP 120,- Kč

Ve spolupráci s Turistickým a informačním centrem města Brna připravily Hudební lahůdky v rámci Brněnského kulturního léta cyklus koncertů tematicky zaměřený na hudbu rozličných stylových období nazvaný Hudební lahůdky na Staré radnici. Jak již samotný název napovídá, na programu pátého koncertu nazvaného ÚSVIT ROMANTISMU, jsou komorní kompozice dvou českých skladatelů, kteří stáli u zrodu nejenom českého, ale i evropského hudebního romantismu. Skladby budou proloženy úryvky z dobových textů, biografií a korespondence skladatelů. 

Program: 

Antonín Reicha: Smyčcový kvartet Op. 49, Nº 1

Zápisky o Antonínu Reichovi

Václav Jindřich Veit: Smyčcový kvartet g moll Op. 16, Nº 4

Alois Hnilička: Václav Jindřich Veit (Obrázkový týdeník „Světozor“, ročník 33, 1898/99)

Účinkující: 

REICHOVO KVARTETO

(Ivan Iliev – housle, Veronika Manová – housle, Zdeňka Procházková – viola, Libor Mašek – violoncello)

FRANTIŠEK DERFLER – umělecký přednes

O programu: 

Počátek 19. století proběhl ve znamení změn jak na politické, tak na kulturní scéně. Byl to čas rozkvětu představivosti, hravosti a naděje, kdy společnost hledala nejen zábavu, ale i vzdělání a útěk od každodenního života. Nová doba si žádala novou hudbu a mezi nejznámější hudební teoretiky své doby patřil i skladatel Antonín Rejcha (1770–1836), jehož pojednání o melodii a nauka o harmonii se dočkaly velkého ohlasu.  Popularita komorní hudby v těchto letech vzrostla natolik, že skladatelé měli velký prostor k experimentům jak na poli harmonie, tak instrumentace. Vznikalo množství spolků věnujících se domácímu muzicírování, kde se setkávali amatéři a profesionálové, kteří si přehrávali dobové komorní úpravy Mozartových oper i Haydnových oratorií a netrpělivě očekávali „hity“ poslední sezóny. Nejpopulárnější formou těchto setkání se staly tzv. kvartetní večírky, a to jak mezi tehdejší aristokracií, tak i hudbymilovným měšťanstvem. Mnoha z nich se zúčastnil jako violista i Václav Jindřich Veit (1806–1864), jehož smyčcové kvartety patřily ve 30. a 40. letech 19. století na žebříčku popularity k těm nejočekávanějším. Snad po právu lze říci, že to byl právě on, kdo do českých zemí přinesl raný romantismus jakožto nový kompoziční sloh, a stal se tak jedním z garantů moderního stylu kompozice. Některá jeho díla premiéroval se svým Gewandhaus orchestrem v Lipsku i Felix Mendelssohn-Bartholdy.

O účinkujících: 

Členové REICHOVA KVARTETA se setkali při studiích na Královské konzervatoři v nizozemském Haagu a rozhodli se založit komorní soubor, který by jim umožnil seznamovat publikum s repertoárem klasicismu a raného romantismu, a s tím i s dobovými hudebními praktikami a kulturou celé dané epochy. Jejich ústřední snahou je proniknout do cítění a myšlení umělců a publika počátku 19. století, pochopit jejich touhy a úsilí vedoucí k tvorbě jedinečných skladeb plných silných emocí a sebereflexe. 

FRANTIŠE DERFLER působil po svém absolutoriu na brněnské JAMU v roce 1964 nejprve v pražském Divadle Jiřího Wolkera (1964–1975), poté v brněnském divadle Husa na provázku. V roce 1980 se stal členem činohry Národního divadla v Brně, kde v letech 1990 až 1997 pracoval ve funkci šéfa jeho činohry. Od roku 2003 se věnuje pedagogické činnosti na Divadelní fakultě JAMU.

Záštita: 

Koncert se koná pod záštitou ministra kultury České republiky Mgr. Daniela Hermana a ve spolupráci s Turistickým a informačním centrem města Brna.

Více informací na webových stránkách Hudebních lahůdek .

1. 8. 2016 17:00
Freskový sál
Brno

TO JE Brno – Informační centrum a předprodej vstupenek

Adresa:
Panenská 1
602 00 Brno

Otevírací doba:
ZAVŘENO
Po – Pá  9.00 – 13.30 14.00 - 18.00
So, Ne a svátky  9.00 – 13.30 14.00 - 18.00

 

Prodáváme také vstupenky ze sítí Goout, Ticketportal, Ticketart, Colosseumticket, smsticket, Ticketstream (Ticketstream – platby pouze v hotovosti).

+420 513 039 035
+420 602 404 246