15. Mezinárodní den průvodců – poznejte architekturu, kostely i osobnosti Brna

Akce již proběhla
10:00
14:00
centrum města
30 Kč

Brno je městem, které pro cestovatele, ale i své obyvatele, vydává zajímavé tištěné průvodce. Poznat však profesi průvodců a užít si s nimi osobní setkání můžete v sobotu 17. a v neděli 18. února. TIC BRNO pořádá ve spolupráci s Asociací průvodců ČR v pořadí již 15. ročník Mezinárodního dne průvodců.

Mezinárodní den průvodců. Poznejte architekturu, kostely i osobnosti Brna

Prohlídkové okruhy jsou připraveny, pokud se chcete o Brně dozvědět něco nového, nebo se podívat se na místa, kam byste sami jen tak nezašli, naplánujte si koupi vstupenek. Za symbolickou cenu 30 korun vyrazte s našimi báječnými průvodci poznat architekturu, kostely, osobnosti nebo pověsti města Brna.

Začátek je v sobotu 17. února v 10 hodin na nádvoří Staré radnice, prohlídky trvají 2 hodiny a pro cizince nabízíme jednu z nich i v angličtině, němčině a ruštině.
Vstupenky se prodávají od 1. února 2018 v informačních centrech v ulicích Radnická 8 a Panenská 1.


Sraz: nádvoří Staré radnice, není-li uvedeno jinak.
Vstupné:  30 Kč
Prodej vstupenek: od 1. února 2018
   Informační centrum Radnická  8    po – pá   8.30 – 18.00   so – ne  9.00 – 18.00
   Informační centrum Panenská 1    po - ne  9.00 – 18.00
   Online: www.ticbrno.cz
Počet míst na každou prohlídku je omezen!Sobota 17. února – 10.00 hod

BRNO ZA PRVNÍ REPUBLIKY  VYPRODÁNO

Průvodkyně: Marina Sedláková | Sraz: nádvoří Staré radnice
Během této trasy si popovídáme, jak vypadalo centrum Brna za první republiky a jaký byl život tehdejších Brňanů. Rozdíly některých budov a náměstí si ukážeme na dobových fotografiích.

BRNĚNSKÉ KAVÁRNY – ZMIZELÉ A SOUČASNÉ  VYPRODÁNO

Průvodkyně: Monika Postbieglová | Sraz: nádvoří Staré radnice
Café Savoy, Café Spranz, Brichtova kavárna, Bellevue, Esplanade… To jsou jen některé z kdysi věhlasných kaváren. Kde stávaly? Kdo do nich rád chodíval? Kam zmizely nebo jak se změnily? Při procházce si připomeneme kavárny z dob Rakouska-Uherska i z období první republiky. Zastavíme se také u některých současných kaváren, které s oblibou navštěvují Brňané i návštěvníci města.

BRNĚNSKÉ KOSTELY  VYPRODÁNO

Průvodkyně: Marie Schönová | Sraz: Stará radnice
Tato trasa bude lemovat kostely v centru města. Některé uvidíte jen zvenčí, do některých budete moci vejít, posadit se a chvíli rozjímat. Podíváme se do katedrály sv. Petra a Pavla, půjdeme kolem kostela Nalezení sv. Kříže, kolem kostela sv. Máří Magdaleny a kostela sv. Janů. Na náměstí Svobody si připomeneme, kde stával kostel sv. Mikuláše, dále půjdeme do kostela sv. Jakuba a prohlídku zakončíme u kostela sv. Tomáše.

PO STOPÁCH JIŘÍHO MAHENA  VYPRODÁNO

Průvodkyně: Jana Taušová | Sraz: nádvoří Staré radnice
Kdo byl člověk, jehož jméno dodnes nesou knihovna i budova divadla? Spolu s průvodkyní se vydáme po jeho stopách ulicemi Solniční, Veveří, Rooseveltova a Kobližná. Procházka bude zakončena prohlídkou Mahenova divadla.

PROMĚNY BRNĚNSKÝCH ŠKOL aneb jeřáb v knihovně VSTUPENKY

Průvodkyně: Bohuše Červená | Sraz: nádvoří Staré radnice
Komenského náměstí vzniklo na místě zrušených městských hradeb jako součást tzv. Okružní třídy. Podle vzoru vídeňské Okružní třídy byly i zde postaveny reprezentativní budovy – kostel, školy, Besední dům. Dnes se budeme zajímat hlavně o budovu Fakulty sociálních studií, kterou architekt Ferdinand Hrach navrhnul pro německou techniku, postavena byla v letech 1906-10.
Spolupořadatelem této vycházky je KTL. Členové KČT na tuto vycházku nepotřebují vstupenku, prokážou se na místě členským průkazem.

PO STOPÁCH BRNĚNSKÝCH POVĚSTÍ  VYPRODÁNO

Průvodkyně: Kristýna Burianová | Sraz: nádvoří Staré radnice
Vydejte se s námi po stopách brněnských legend a pověstí z časů již dávno minulých. Jak to vlastně bylo se slavným brněnským drakem? Prozkoumáme tajemství Nové radnice a dozvíte se o dobrodružstvích Babinského ze Špilberku. Během procházky si povíme o slavných symbolech, které lze dodnes spatřit a denně je míjíme, přičemž jejich význam nám mnohdy uniká.
Okruh je určený dětem od 6 let.

 

Sobota 17. února – 14.00 hod

HISTORICKÉ BRNO  VYPRODÁNO

Průvodkyně:  Ivanka Augustová | Sraz: nádvoří Staré radnice
Tato prohlídka je určena pro návštěvníky města Brna, kteří naše město ještě příliš neznají nebo pro obyvatele Brna, kteří se chtějí dozvědět o historii některých památek v centru více za doprovodu profesionální průvodkyně. Dozvíme se o historii Staré radnice, Zelného trhu a největšího brněnského náměstí – náměstí Svobody – dříve Velkého náměstí a podíváme se do katedrály sv. Petra a Pavla a do kostela sv. Jakuba.

BRNO V BAROKU  VYPRODÁNO

Průvodkyně: Martina Zdražilová | Sraz: Stará radnice
Zveme vás na prohlídku památek z velké éry evropské architektury – doby baroka. Projdeme nejen veřejná prostranství, ale nahlédneme i za fasády domů a kostelů a seznámíme se se způsobem života v této době.

GOTIKA V CENTRU BRNA  VYPRODÁNO

Průvodce: Pavel Dvořák | Sraz: před Červeným kostelem
Gotický sloh rozhodně patří mezi klenoty evropské civilizace. Umí být monumentální a velkolepý, zároveň ale vzletný a vznosný. Z rodné Francie se během pár desítek let rozšířil do prostoru celého západního křesťanstva a přirozeně se nevyhnul ani Českým zemím. Město Brno prodělalo během své tisícileté historie mnoho architektonických proměn. Středověká zástavba musela často ustoupit novým trendům, především barokním, později pak moderním, jež častokrát kladly důraz především na účelnost a praktičnost. Přesto se ale Brno může pochlubit mnoha místy, na kterých lze gotický styl, popřípadě jeho novogotického pokračovatele obdivovat.

IN VINO VERITAS ANEB VINNÁ PROCHÁZKA CENTREM BRNA  VYPRODÁNO

Průvodkyně:  Jana Amadou | Sraz: nádvoří Staré radnice
Při této procházce nás čeká povídání o víně, jeho počátcích a jak to bylo s vínem a vinným šenkem v Brně v dobách dávných. Na závěr procházky pohár vína s přívlastkem dle výběru  (50 Kč) ve vinárně na Starobrněnské ulici, kde bude vinná procházka zakončena.

VILY V ČERNÝCH POLÍCH  VYPRODÁNO

Průvodkyně: Kristýna Burianová | Sraz: před vilou Löw-Beer, Drobného 22
Vila Löw-Beer, vila Tugendat a Arnoldova vila – to je trojice vil v Černých Polích, které Vám během své prohlídky průvodkyně představí. Dozvíte se o historii těchto vil, jejich obyvatelích i o tom, jakou funkci plní vily dnes. V rámci prohlídky uvidíte i přízemí vily Löw-Beer.

CENTRUM MĚSTA V ANGLIČTINĚ / GUIDED TOUR IN ENGLISH VSTUPENKY

Guide: Hana Suchánková | Meeting point: Old Town Hall
The Brno Tourist Information Centre invites all Czech and foreign visitors to attend guided city tours around the city centre to learn about histocal monuments interesting places of Brno. Immerse yourself in the history of the city of Brno while listening to our experinced guides who will certainly know all the answers to your curious questions.

 

Neděle 18. února – 10.00 hod

HISTORICKÉ BRNO  VYPRODÁNO

Průvodkyně: Ivanka Augustová | Sraz: nádvoří Staré radnice
Tato prohlídka je určena pro návštěvníky města Brna, kteří naše město ještě příliš neznají nebo pro obyvatele Brna, kteří se chtějí dozvědět o historii některých památek v centru více za doprovodu profesionální průvodkyně. Dozvíme se o historii Staré radnice, Zelného trhu a největšího brněnského náměstí – náměstí Svobody – dříve Velkého náměstí a podíváme se do katedrály sv. Petra a Pavla a do kostela sv. Jakuba.

FUNKCIONALISMUS V CENTRU BRNA  VYPRODÁNO

Průvodkyně: Monika Postbieglová  | Sraz: před Komerční bankou na náměstí Svobody
Brno, první republika, rozvoj města. Ideální prostředí pro nový stavební styl – funkcionalismus. Staví se prosvětlené, praktické domy s čistými liniemi. Pojďme si prohlédnout alespoň některé z nich, jako je někdejší Moravská banka, obchodní dům Brouk a Babka, palác Alfa, hotel Avion, obchodní dům Baťa, dům Městské ubytovací kanceláře, nádražní pošta, kavárna Savoy a další.

ŽIDOVSKÉ BRNO se vstupem do synagogy  VYPRODÁNO

Průvodkyně: Libuše Skořepová | Sraz: nádvoří Staré radnice
Projdeme místy, kde sídlila středověká židovská obec. V jediné zachované synagoze v Brně na ulici Skořepka si povykládáme o historii židovského Brna, obřadech a svátcích. Vysvětlíme si též, co je tzv. Suka a svátek, který se v ní slaví. Prohlédneme si bohoslužebné předměty a na ženské galerii synagogy výstavku knih, které patřily obětem konečného řešení židovské otázky. Na ulici Křenové si ukážeme místa spojená s židovským osídlením. Připomeneme si život některých slavných židovských osobností z Brna. Na ulici Vlhké si ukážeme tzv. Stolpersteine. Poválečné osudy židovských památek zmíníme u pamětní desky zbořené synagogy na Ponávce. Na náměstí 28. října se zastavíme u památníku holokaustu. Prohlídku zakončíme na třídě Kpt. Jaroše v budově Židovské obce, kde si prohlédneme výstavu Boskovice – Lodž: Po stopách židovství Lodžského vojvodství. 

BRNĚNSKÉ VÝSTAVIŠTĚ  VYPRODÁNO

Průvodkyně: Kristýna Burianová | Sraz: u hlavního vstupu
Brněnské výstaviště letos slaví 90 let od svého otevření. Během si ukážeme dochované pavilony z roku 1928 a popovídáme, jaký byl vliv výstav na město před 2. světovou válkou a o značném poškození budov během 2. světové války. Řekneme si o dalších etapách rozvoje a výstavby v celém areálu až po současnost.

 

Neděle 18. února – 14.00 hod

PO STOPÁCH BRNĚNSKÝCH POVĚSTÍ  VYPRODÁNO

Průvodce: Zbyněk Rederer | Sraz: nádvoří Staré radnice
Vydejte se s námi po stopách brněnských legend a pověstí z časů již dávno minulých. Jak to vlastně bylo se slavným brněnským drakem? Prozkoumáme tajemství Nové radnice a dozvíte se o dobrodružstvích Babinského ze Špilberku. Během procházky si povíme o slavných symbolech, které lze dodnes spatřit a denně je míjíme, přičemž jejich význam nám mnohdy uniká.
Okruh je určený dětem od 6 let.

CENTRUM MĚSTA V NĚMČINĚ / STADTFÜHRUNG IM STADTZENTRUM IN DEUTSCH VSTUPENKY

Stadtführerin: Lenka Matulová | Treffpunkt: Altes Rathaus
Entdecken Sie die zweitgrößte Stadt Tschechiens. Es wartet auf Sie ein klassischer, spannender und unterhaltsamer Rundgang mit den wichtigsten Sehenswürdigkeiten der Stadt. Erleben Sie eine gemütliche Tour, die mit der Geschichte der Stadt und den Legenden verbunden ist. Lassen Sie sich von Brünn verzaubern. Die Stadt, wo die Menschen gerne zurückkehren.

CENTRUM MĚSTA V RUŠTINĚ / ПРОГУЛКА ПО БРНО VSTUPENKY

Экскурсовод: Лариса Ткачук | Место встречи: во дворе Старой ратуши
ПРЕДЛАГАЕМ ПРОГУЛКУ ПО ДОСТОПРИМЕЧАТЕЛЬНОСТЯМ БРНО.
ВЫ ПОЗНАКОМИТЕСЬ С ИСТОРИЕЙ ГОРОДА, ИНТЕРЕСНЫМИ ЛЕГЕНДАМИ, КОСТЕЛАМИ,
УВИДИТЕ НЕОБЫКНОВЕННУЮ РАТУШУ И УДИВИТЕЛЬНЫЕ СКУЛЬПТУРЫ.

Sál Mahenova divadla
kostel sv. Jakuba
Petrov
skrytá gotika

Inzerce

Tematické prohlídky a školní procházky

Tematické prohlídky a školní procházky

Kontakty:

Tereza Uřičářová
Tematické procházky, průvodcovské služby

PO – PÁ 7.00 – 15.00

+420 773 762 302