Dny evropského dědictví v Brně ve velkém funkcionalistickém stylu

Akce již proběhla
(dle programu)
centrum města

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, dále EHD), konající se pravidelně začátkem září, otevírají veřejnosti brány památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné – letos, konkrétně 10. září, se Turistické informační centrum města Brna ve spolupráci s Brněnským architektonickým manuálem bude věnovat ryze funkcionalistickému stylu.
Spouštíme last minute city tour – k sobotní procházce se začátkem v 10.00 ve  zvýhodněné formě 1 + 1 zdarma!

Dny evropského dědictví 2016 v Brně

Sobota 10. září bude v Brně patřit funkcionalismu. Pod názvem „Forma následuje funkci“ se otevřou brány proslulých i méně známých brněnských budov, které byly postaveny v tomto stylu. Jejich historii a exteriéry představí komentované city tours v českém jazyce, u procházky v 10:00 hodin platí akce 1+1 vstupenka zdarma. Trasa přibližně 90 minutové procházky začínající v 10.00: Hotel Avion - Convalarie - prodejna Baťa - náměstí Svobody - spořitelna na ulici Jánská - Alfa Pasáž - OD Centrum - Malinovského náměstí - Zemanova Kavárna. Druhá procházka se uskuteční ve 14:00 hodin. Trasa přibližně 90 minutové procházky: Česká – nám. Svobody - Jakubské nám. - Koliště - Jánská - Malinovského nám. - Hl. nádraží.  Jednotlivé budovy budou otevřeny také pro samostatnou prohlídku jejich „zákulisí“.

Funkcionalistická atmosféra na zájemce dýchne například v Alfa pasáži, hotelu Avion, Městských lázních Zábrdovice, sokolovně na Kounicově ulici. Otevřen bude i kostel svatého Augustina, pravoslavný chrám svatého Václava či brněnské krematorium. Vstupenky na city tours i do konkrétních budov budou v prodeji od 1. září v informačním centru "pod krokodýlem" na ulici Radnická 8. City tours stojí 100 Kč a jednotlivé vstupy pak 50 Kč.

V rámci EHD budou v sobotu také zvýhodněny ceny vstupu do brněnského podzemí (Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba a Mincmistrovský sklep - 20%) a na věž Staré radnice - 50%.

Do Dnů evropského dědictví se kromě funkcionalistických staveb zapojí i další brněnské památky a to po celou dobu jejich trvání, tedy od 3. do 11. září. Letošní téma Památky a komunity otevře areál BVV, Arnoldovu vilu, Káznici na Cejlu, Novou radnici či připraví speciální program na hradě Špilberk.


"City tours" (bez vstupu do jednotlivých budov)

City tours začínají v sobotu 10. září srazem u Hotelu Avion. U procházky v 10:00 hodin platí akce 1+1 vstupenka zdarma. Trasa přibližně 90 minutové procházky: Hotel Avion - Convalarie - prodejna Baťa - náměstí Svobody - spořitelna na ulici Jánská - Alfa Pasáž - OD Centrum - Malinovského náměstí - Zemanova Kavárna. Druhá procházka se uskuteční ve 14:00 hodin. Trasa přibližně 90 minutové procházky: Česká – nám. Svobody - Jakubské nám. - Koliště - Jánská - Malinovského nám. - Hl. nádraží.
Počet osob je omezený, vstupenky je proto nutno zakoupit předem v infocentru "pod krokodýlem" na Radnické 8, cena 100 Kč.


Prohlídky "zákulisí" jednotlivých budov s průvodcem

 • Alfa pasáž, spol s r.o. - 9:30 / 10:30 VYPRODÁNO / 13:30 VYPRODÁNO / 14:30
 • Hotel Avion - 9:00 / 10:00 / 11:00 vše VYPRODÁNO
 • Kostel sv. Augustina (Brno) - 15:00 / 16:30
 • Lázně Zábrdovice - 10:30 / 11:30 / 13:30
 • Brněnské krematorium - 10:00 / 11:00
 • Pravoslavný chrám sv. Václava - 15:00
 • Sokolovna a společenské centrum Stadion - 10:00

Vstupné: Jednotlivé prohlídky mohou mít omezenou kapacitu, vstupenky je nutno zakoupit předem (na místě se neprodávají) v infocentru "pod krokodýlem" na Radnické 8, cena 50 Kč.

 

Areál BVV

Zpřístupněna bude jedna z architektonických ikon, tedy funkcionalistický pavilon A z roku 1928 architekta Josefa Kalouse a profesora Jaroslava Valenty. Návštěvníci si prohlédnou nejen obě křídla využívaná pro expozice vystavovatelů, ale také reprezentativní prostory Rotundy pavilonu. Dalším objektem, který bude zájemcům o prohlídku k dispozici, je budova bývalého kina, divadla a kavárny. Otevření této památky pro veřejnost je zcela unikátní, neboť se v současné době pro potřeby veletržních akcí nevyužívá. Tato budova byla postavena v roce 1928 podle návrhu Emila Králíka pro potřeby prezentace divadla a filmu na Výstavě soudobé kultury.

Prohlídka areálu bude uskutečněna s odborným výkladem.
Sraz účastníků na prohlídku s průvodcem u hlavní administrativní budovy. 
Otevřeno: 5. 9. 2016 16:00 - 18:00 | 6. 9. 2016 16:00 - 18:00.

Brněnské výstaviště je také součástí projektu Brněnské architektonické stazky, a tak si jeho areál můžete projít i mimo tyto výjimečné dny – více informací zde.

 

Arnoldova vila

Arnoldova vila stojí v nejstarší vilové kolonii na svazích Černých Polí v Brně, založené počátkem šedesátých let 19. století. Vilu si dali postavit manželé Arnoldovi v roce 1862 a vlastnili ji téměř 21 let. V roce 1909 se stala majitelkou vily Cecílie Hože, která nechala vilu rozšířit a upravit v duchu art deco s prvky secese. V roce 1939 byla vila zabrána gestapem a po druhé světové válce zestátněna. V letech 1952 - 2012 v ní byla umístěna mateřská školka, která svou historií patří k nejstarším v Brně. V roce 2010 byla vila prohlášena kulturní památkou a v roce 2012 byla zařazena na seznam nejohroženějších kulturních nemovitých památek.

Zájemci o prohlídku Arnoldovy vily mohou zhlédnout část zahrady, exteriér a interiéry 1. a  2. patra vily, kde budou uskutečněny prohlídky s odborným výkladem.
Otevřeno: 10. 9. 2016 | 10.00 – 12.00, 13.00 – 17.00, poslední prohlídka 16.30
Sraz účastníků prohlídky s průvodcem v průchodu ulice Drobného.

 

Káznice Cejl - Brno - Zábrdovice

Prostory bývalé káznice tvoří komplex vzájemně propojených budov vymezených ulicemi Soudní, Cejl a Bratislavská. V roce 1772 byl položen základní kámen objektu za přítomnosti zemského hejtmana Arnošta Kryštofa hraběte z Kounic. Do roku 1786 byl v káznici umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1956. V 90. letech 20. století byly budovy využívány pro různé účely, jako je sídlo Moravského zemského archivu a kanceláře Policie ČR. V současnosti město Brno připravuje pro tento areál přeměnu na Kreativní centrum Brno, které v sobě bude obsahovat ateliéry, laboratoře, studia, obchody, ale i interaktivní expozici o historii objektu a okolní čtvrti. Zájemci o prohlídku káznice mohou zhlédnout např. dvůr, kapli, bývalou robotárnu či cely, kde budou uskutečněny prohlídky s odborným výkladem.

Doprovodný program:

 • Výstava fotografických obrazů Libora Teplého s názvem „Hledání světla“, pořizovaných v letech 2012 – 2014 v prostorách káznice.
 • 14.00 – prohlídka objektu v anglickém jazyce, provází Don Sparling, bývalý vedoucí Katedry anglistiky a amerikanistiky MU a spoluzakladatel Brno Expat Centre.
 • 15.00 – prohlídka výstavy s komentářem autora
 • Vystoupení taneční skupiny Filigrán.

Otevřeno: 10. 9. 2016 | 10.00 – 12.00, 13.00 – 17.00, poslední prohlídka 16.15
Sraz účastníků prohlídky s průvodcem před budovou Bratislavská 68

 

Nová radnice

Budova bývalého Dominikánského kláštera sloužila od svého vzniku ve 13. století potřebám stavovské reprezentace a pro zasedání zemských sněmů a soudů. Během 18. století byl areál barokně upraven a v letech 1934 – 35  zrekonstruován podle projektu Josefa Poláška jako definitivní sídlo městských úřadů. Od té doby je označován jako Nová radnice, která je sídlem primátora a brněnského magistrátu. Zájemci o prohlídku Nové radnice mohou zavítat do Rytířského sálu, Sněmovního sálu a zasedacího sálu Rady města Brna, kde budou uskutečněny prohlídky s odborným výkladem.

Otevřeno: 11. 9. 2016 | 10.00 – 12.00, 13.00 – 17.00, poslední prohlídka 16.30
Sraz účastníků prohlídky s průvodcem na hlavním nádvoří Nové radnice. 

 

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk se na dva dny stane branou do pohádkové světa díky akci Špilberk žije v pohádce. Celý hrad bude otevřen za jednotné vstupné, zpřístupněny budou i části, které návštěvníci za běžného provozu neuvidí. Celohradní hra o záchranu království před drakem plná úkolů a hádanek provede malé i velké návštěvníky po všech zákoutích Špilberku. Při tom potkají spoustu pohádkových bytostí, narazí na tábor sultána Sulejmána a hned vedle na Máchalův tábor, tureckou čajovnu, vyzkoušejí dřevěný kolotoč a střelnici. Připraveny jsou i komentované prohlídky expozic, promítání 3D filmů, ukázky výcviku vojsk i řemesel či jarmark. Odpočinout si bude možné u promítání pohádek, které natočilo brněnské studio České televize. Jemu ostatně patří aktuální výstava „Vysílá studio Brno“ a tato pohádková akce tvoří důležitou součást jejího doprovodného programu.

Otevřeno: 10. – 11. 9. 2016 | od 10.00 – 20:00

www.ehd.cz

Upozornění: z důvodu malé kapacity prohlídek budou na jednotlivých objektech v den pořádání akce rozdávány časové vstupenky.

Arnoldova vila – foto: Marie Sattlerová
Arnoldova vila – foto: Marie Sattlerová
Arnoldova vila – foto: Marie Sattlerová
Arnoldova vila – foto: Marie Sattlerová
Arnoldova vila – foto: Marie Sattlerová
Arnoldova vila – foto: Marie Sattlerová
Arnoldova vila – foto: Marie Sattlerová
Arnoldova vila – foto: Marie Sattlerová
Arnoldova vila – foto: Marie Sattlerová
Špilberk žije v pohádce
Špilberk žije v pohádce foto: Miloš Strnad
Špilberk žije v pohádce
Špilberk žije v pohádce
Špilberk žije v pohádce
Brněnské výstavy a veletrhy – foto: Marie Sattlerová
Brněnské výstavy a veletrhy – foto: Marie Sattlerová
Brněnské výstavy a veletrhy – foto: Marie Sattlerová
Káznice na Cejlu
Káznice na Cejlu
Káznice na Cejlu
Káznice na Cejlu
Káznice na Cejlu
Káznice na Cejlu
Káznice na Cejlu
Nová radnice v Brně
Nová radnice v Brně
Nová radnice v Brně
Nová radnice v Brně

Inzerce

Tematické prohlídky a školní procházky

Tematické prohlídky a školní procházky

Kontakty:

Tereza Uřičářová
Tematické procházky, průvodcovské služby

PO – PÁ 7.00 – 15.00

+420 773 762 302