Obřany a Maloměřice

13. 7. 2019
14:00
konečná tramvaje č. 4 v Brně-Obřanech
100 Kč
50 Kč děti 7–18, senioři, studenti a ZTP

Letní tematické prohlídky – Nechte se provést čtvrtí, kterou si za své sídlo vybraly již pravěké kultury a která kromě mnoha jiných učarovala i bratrům Čapkovým nebo S. K. Neumannovi.

Projdeme společně všechna významná místa, kterými kráčela více než tisíciletá historie Obřan a Maloměřic: kostel a staré centrum Obřan, Esslerovu textilku a most, vily na Mlýnském nábřeží. Vydáme se po stopách obyvatel obřanského hradiska, i na místo, kde stávala maloměřická cementárna. Můžeme navštívit také proslulé maloměřické seřazovací nádraží. Po skončení prohlídky je možno dále vychutnávat atmosféru místa v kulturní kavárně Kafara nacházející se v historických prostorách fary obřanského kostela.

Průvodce: Petr Konvička
Sraz: konečná tram č. 4, Obřany, Babická

Trasa: Z Babické po Mlýnském nábřeží k Obřanskému mostu a Esslerově textilce, dále na Proškovo náměstí, z něj na maloměřické seřazovací nádraží, kolem kapličky po ulici Hamry na cacovický ostrov, poté do Obřan ke kostelu, kde zakončíme prohlídku v kavárně Kafara- prostorách staré obřanské fary.

Pouhých 14 let poté, co byla otevřena první veřejná železnice světa, bylo kolejemi spojeno také Brno s Vídní. Na další etapu výstavby železnice směrem k Praze – trať z Brna do České Třebové, lidé čekali až do roku 1849, zejména pro značnou náročnost při výstavbě jejího prvního úseku Maloměřice – Blansko. Ten vede úzkým klikatým údolím plným skal, které představuje přechod z rovin jižní části Brněnska do kopců Drahanské vrchoviny. Pro tak složitý úkol byla vybrána italská firma Felice Tallachiniho se zkušeností s hloubením tunelů pod Alpami. Tunely byly hloubeny rakouskou metodou – odstřelem pomocí dynamitu a následným vybetonováním. Šlo o metodu velmi nebezpečnou, během výstavby zahynulo 22 dělníků, zranění byla na denním pořádku. Bylo vybudováno 10 tunelů o celkové délce 1772 metrů a 49 mostů. První tunel směrem z Brna byl osazen zdobným empírovým portálem a vjezd do něj mohl prvním pasažérům jedoucím po železnici připomínat vstup do nadpřirozeného světa...

Inzerce

Průvodcovské služby

Průvodcovské služby – objednávky

Kontakty:

Věra Pečínková
Tematické procházky, průvodcovské služby

PO – PÁ 7.00 – 15.00

+420 542 427 153
+420 775 891 790

so + ne + svátky:
Informační centrum, Radnická 8
tel.: +420 542 427 150
e-mail: info@ticbrno.cz