29. Tmavomodrý festival

Akce již proběhla
Sál B. Bakaly
VSTUP NA PŘEHLÍDKU ZDARMA

Jádrem Tmavomodrého festivalu je veřejnosti otevřená mezinárodní přehlídka dětských hudebních souborů ze škol se zdravotním postižením, které přijíždějí z celé České republiky, Slovenska a Polska.

Účastníci se představují v kategoriích sólový a sborový zpěv, v sólové hře na hudební nástroj i kapely. Mimo to je pro děti každoročně pořádán doprovodný program, díky kterému mají možnost se lépe poznat, ale také seznámit se s městem Brnem, jeho největšími zajímavostmi a blízkým okolím. To vše způsobem, který je upraven jejich specifickým potřebám.

Festival probíhá ve spolupráci s TyfloCentrem Brno, o.p.s., které zajišťuje například výstavu prací zrakově postižených, odborné přednášky nebo představení novinek v oblasti IT techniky pro zrakově postižené. Festivalu se účastní děti i mládež nejen z České Republiky.

Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum pořádá pro účastníky festivalu, otevřený workshop pro nevidomé a slabozraké zaměřený na prostorovou typografii, který bude probíhat ve výstavách Mezinárodního bienále grafického designu Brno.

Doprovodnou akcí Tmavomodrého festivalu je i Jarní Agora 2018 – odborné workshopy o informačních a komunikačních technologiích pro zrakově postižené, které 12. a 13. května 2018 pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity.

 

PROGRAM FESTIVALU:

Pátek 11. 5. 2018

Tmavomodrý den – poznejte svět nevidomých
10:00 – 16:00, Moravské náměstí (u Jošta) NA MAPĚ

  • Praktické ukázky ze života nevidomých
  • Masáže od nevidomých masérů
  • Ukázka výcviku vodících psů

Vystoupení účastníků festivalu
10.00 – 13.00, Sál B. Bakaly, Žerotínovo nám. NA MAPĚ

  • Vstup volný v průběhu celého koncertu

Tančírek pod tmavomodrým nebem
19:00, nádvoří Staré radnice NA MAPĚ

  • Koncert kapely Do větru
    Dobrovolné vstupné – na Vodicího psa
    (Zúčastní se i nevidomé děti)

Výstava kompenzačních pomůcek – 27. ročník

Pátek 11. 5. 2018 | 10.00 – 18.00, foyer Sálu B.Bakaly NA MAPĚ
Sobota 12. 5. 2018 | 9.00 – 12.00, foyer Sálu B.Bakaly

 

Ruku v ruce – touha je zázrak

Velkoformátové fotografie ukazují život lidí s mentálním a kombinovaným postižením, včetně lidí s poruchami autistického spektra v denních stacionářích a v domově pro osoby se zdravotním postižením zmíněné neziskové organizace, v Praze, Brně a v Litomyšli.  Cílem výstavy je přiblížit život mentálně postižených lidí široké veřejnosti a učinit tak krok na cestě vedoucí ke změně postoje společnosti k lidem s mentálním postižením.

Vernisáž za účasti autora – v pondělí 14. 5. 2018 v 17.00
Jindřich Štreit také převzal záštitu nad letošním ročníkem festivalu.

 

Tmavomodrý den

Pátek 11. 5. 2018 | 10:00–16:00, Moravské náměstí (u Jošta)

V centru města budete mít možnost vyzkoušet si, jaké překážky překonávají nevidomí a slabozrací v každodenním životě.  Otestujete své schopnosti při chůzi poslepu jen s bílou holí v reálném prostředí Brna, nachystáte si svačinu, opět bez zrakové kontroly. Víte, jak nevidomý člověk roztřídí oblečení podle barev, aby se nezapralo? Jak přiřadí ponožky správně podle barev, aby neměl každou ponožku jinou?

Pracovníci Tyflocentra Brno vám předvedou, jak můžete vlastní chytrý telefon přeměnit v chytrou pomůcku pro nevidomé, a ukáží počítač s hlasovým výstupem pro nevidomé. Budou k dispozici brýle simulující různé zrakové vady. Na Pichtově psacím stroji si budete moci vyzkoušet psaní Braillova bodového písma. Prohlédnete si běžné pomůcky denní potřeby pro nevidomé a slabozraké. S nevidomými kolegy bude možné pohovořit o tom, jak které věci dělají, poptat se na to, jaké nástrahy v každodenním životě překonávají. Na místě bude také sdružení Vodící pes s ukázkou výcviku psů.

Součástí tohoto zážitkového dne budou také Nevidomí maséři Brno. Tato organizace se rozhodla masážemi zdarma podpořit festival právě na Tmavomodrém dni na Moravském náměstí. Těšit se můžete na kvalitní masáž od nevidomých a zrakově postižených masérů s více jak 5 letou praxí a akreditací ve zdravotnictví. Mimo Tmavomodrý den je v Brně můžete navštívit hned ve dvou provozovnách: Pod nemocnicí 27, Brno- Bohunice a Poliklinika Lesná, Halasovo nám. 1.

 

Tančírek pod Tmavomodrým nebem

Pátek 11. 5. 2018 | 19:00, nádvoří Staré radnice

Přijďte si zazpívat a zatančit s účastníky Tmavomodrého festivalu.

Páteční festivalový večer bude patřit nevidomým dětem a benefičnímu koncertu svitavské kapely Do větru. Nádvořím bude znít směsice žánrů rock-folk-funky a výrazné latino rytmiky. K základním motivům písní se připojí jazzové prvky nebo vlivy klasické hudby.

Dobrovolné vstupné na koncert bude věnováno spolku Vodicí pes, z. s.

 

Záštitu nad letošním ročníkem Tmavomodrého festivalu převzal fotograf Jindřich Štreit.

 

Tmavomodrý den – poznejte svět nevidomých
Tmavomodrý den – poznejte svět nevidomých
Tmavomodrý den – poznejte svět nevidomých
Tmavomodrý den – Nevidomí Maséři Brno
Tmavomnodrý festival – koncert
Tmavomnodrý festival – koncert
Tmavomnodrý festival – koncert
Tmavomnodrý festival – koncert
Tmavomnodrý festival – koncert
Tmavomnodrý festival – koncert
Tmavomnodrý festival – koncert
Tmavomnodrý festival – koncert

Inzerce

Tmavomodrý den: Zkuste si to naslepo