3D festival STEREOSKOP

Akce již proběhla
10:00
Sál B. Bakaly
350 Kč
Jen dopolední část – 250 Kč | jen odpolední část 250 Kč

1. ročník 3D festivalu Stereoskop představuje atraktivní svět stereovize a 3D. Přijďte si vychutnat prostor a podívat se do míst, kam se snadno nedostanete!

Stereoskop

V hlavním sále uvidíte poutavé prezentace živě komentované přímo autory 3D projekcí. V přísálí vás čeká bohatý doprovodný program a součástí festivalu bude i mezinárodní soutěž steroskopických fotografií.

 

PROGRAM:

Steve Lichtag – hlavní host, ALDABRA, LAGU
17:30
Steve Lichtag osobně odvypráví příběhy z natáčení filmu Aldabra 3D – působivého rodinného snímku, který nabízí osudové příběhy podivuhodných živočichů žijících na atolu Aldabra. Poznejme svět, kde přivádějí na svět mladé, vytvářejí ojedinělé společenství a bojují o přežití.
Dalším bodem programu bude, jak Steve sám říká, "lehce uvolněné" povídání o 3D klipu Lagu. Natáčení se žraloky a Danem Landou.

Richard Bouda, Marek Audy, Domino – hra v podkroví ztraceného světa
16:30
Český dokumentární 3D film z roku 2013 o objevování nejdelší křemencové jeskyně světa se odehrává v horské džungli stolových hor - tepui ve Venezuele. Extrémní prostředí kladlo obrovské nároky na vývoj stereoskopické a osvětlovací techniky. Také nepřístupnost a odlehlost tepui je legendární.
Bez elektřiny, bez možnosti návratu, bez satelitního signálu. Jeskyňářská expedice na stolové hory venezuelské Guayany je jako domino! Masiv Chimantá je náš hrací stůl, expediční tým složený ze specialistů různých vědeckých oborů, jsou hráči. Každý z nás přikládá své kostky do společného hada poznání nitra Ztraceného světa.

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, Premiéra stereofotografií
16:00
Legendární cestovatelskou dvojici Hanzelka - Zikmund není třeba podrobně představovat. Věděli jste však, že i oni na svých cestách fotografovali stereoskopicky? Neopakovatelné 3D snímky, které pořídili na svých cestách do Asie, nebyly NIKDY veřejně prezentovány.
V roce 2014 Matěj Boháč originály snímků zdigitalizoval a geometricky seřídil.
Premiérově Vám je promítne na festivalu Stereoskop!

Martin Zimmerman, ČERNOBYL, Pervomajsk
14:00
Strhující 3D reportáž z Černobylské atomové elektrárny a raketové základny Pervomajsk.
Na cestě Ukrajinou navštivte s Martinem Zimmermanem dvě specifická místa, kde každé z nich prezentuje využití energie získané při štěpení atomu z jiného pohledu. Raketová základna Pervomajsk je zástupcem využití této energie pro boj a zastrašování soupeřů. Elektrárna poblíž města Černobyl pak měla symbolizovat mírové a nenásilné využití této energie. Stačí však kombinace omylu, nepozornosti, nedbalosti a můžeme vyprávět zcela jiný příběh.
Martin Vás bezpečně provede místy, která jsou už téměř 30 let chápána jako synonymum zmaru. Místa, která budou neobyvatelná pro lidskou rasu po mnoho dalších století. Navštivte město Černobyl, které není tak docela opuštěné, jak se na první pohled zdá. Nechte se prostoupit atmosférou města Pripjat, které se během pár hodin stalo městem duchů a nad kterým postupně přebírá kontrolu příroda.

Matěj Boháč, Ladakh - Malý Tibet
12:00
Matěj Boháč okomentuje pásmo precizních stereofotografií z cesty do svérázné himálajské oblasti na samém severu Indie, vklíněné mezi Tibet a Pakistán.
Hřebeny hor do této země nikdy nevpustí vlhké monzunové mraky, a tak je celé území vysokohorskou pouští, oživenou jen zelenými stuhami podél ledovcových řek, která ve své nehostinnosti dala vzniknout pozoruhodné a svébytné místní kultuře.
Navštívíme buddhistické kláštery na vrcholcích rozeklaných skal. Budeme bloumat odlehlými horskými údolími v zářících podzimních barvách, kterými se nese zpěv rolníků.
Patnáctiminutová kompilace tohoto pořadu získala 1. cenu v hlasování diváků na mezinárodním kongresu International Stereoscopic Union v roce 2013 v Lublani.

Mirek Kopeček, Neobvyklé pohledy na Brno, 
makrosvět kolem nás
11:00
Nestor brněnské stereofotografie Mirek Kopeček bývá právem nazýván guru české stereoskopie.
K zachycení miniaturních přírodních krás, které lidskému oku mnohdy zcela unikají, ale jsou všude okolo nás (i přímo v Brně),  si vyrobil optické systémy vlastní konstrukce. Uvidíte motýly, brouky a jiný hmyz, nebo pavouky či orchideje.
Rodné Brno se Mirek snaží zachycovat i z netradičních úhlů. S precizností jemu vlastní vyčkává na optimální počasí, proniká na vyhlídková místa, střechy budov a snaží se zachytit významné okamžiky jednotlivých etap výstavby významných  brněnských čtvrtí a dominant. Fotoaparáty má od sebe při expozicích vzdálené i několik metrů.
Výsledné snímky pak působí jako model. Takto nějak by Brno viděl obr. Tato metoda se nazývá hyperstereo.

Karel Absolon, Dobývání Punkvy
10:30
Profesora Karla Absolona není v Brně třeba představovat. Více jak před sto lety zaznamenal lidské snažení o odhalení tajemství podzemí Moravského krasu. Představíme zlomek  ručně kolorovaných stereodiapozitivů z jeho gigantického archivu spravovaného Anthroposem Moravského muzea.
Vizionářský profesorův autentický komentář je doplněn současným 3D filmovým záznamem z míst, která toužil celý život objevit.
 

Doprovodný program 3D festivalu Stereoskop

Workshopy - v ceně vstupného
Zástupci vydavatelství Zoner Press vám předají své vědomosti a představí knižní produkci - www.zonerpress.cz - nabídka publikací především pro fotografy

10:30-11:30 Fotografování a úpravy 3D v Zoner Photo Studio
12:30-13:30 Skládání hloubky ostrosti (focus stacking) a tvorba 3D modelu
14:30-15:30 Tethered shooting - fotografování do počítače
16:00-17:30 Poradna pro fotografy: úprava snímků v Lightroom, Photoshop nebo Zoner Photo Studio

3D Výstava
ROMAN SEJKOT, profesionální fotograf a fotografický kritik, se věnuje umělecké, reportážní a reklamní fotografii.
Vystavuje po celém světě a je držitelem již několika ocenění.
Stereofotografii se věnuje od roku 2010.
Na festivalu představí velkoformátové fotografie o rozměru 90x120cm, zhotovené technikou 3D Lenticular Print (3D fotografie bez brýlí).
Více o autorovi zde: www.sejkot.com

Pro více informací navštivte www.stereoskop3d.cz

Steve Lichtag – hlavní host, ALDABRA, LAGU
Steve Lichtag – hlavní host, ALDABRA, LAGU
Steve Lichtag – hlavní host, ALDABRA, LAGU
Steve Lichtag – hlavní host, ALDABRA, LAGU
 Domino – hra v podkroví ztraceného světa– stereoskop3d.cz
Domino – hra v podkroví ztraceného světa – stereoskop3d.cz
Domino – hra v podkroví ztraceného světa – stereoskop3d.cz
Domino – hra v podkroví ztraceného světa – stereoskop3d.cz
ČERNOBYL, Pervomajsk – stereoskop3d.cz
ČERNOBYL, Pervomajsk – stereoskop3d.cz
ČERNOBYL, Pervomajsk – stereoskop3d.cz
ČERNOBYL, Pervomajsk – stereoskop3d.cz
Ladakh - Malý Tibet – stereoskop3d.cz
Ladakh - Malý Tibet – stereoskop3d.cz
Ladakh - Malý Tibet – stereoskop3d.cz
Ladakh - Malý Tibet – stereoskop3d.cz
Dobývání Punkvy – stereoskop3d.cz
Dobývání Punkvy – stereoskop3d.cz
Dobývání Punkvy – stereoskop3d.cz
Dobývání Punkvy – stereoskop3d.cz

Inzerce