Festival Bluegrassových kapel & vernisáž

Akce již proběhla
18:00
Sál B. Bakaly
221 Kč
190 Kč v předprodeji a online, 95 Kč senioři, ZTP i studenti

Srdečně zveme na Minifestival bluegrassových kapel & vernisáž k výstavě fotografií „Brněnský bluegrass“.

Festival Bluegrassových kapel

Brno je vlastně hlavní město evropského Bluegrassu. Díky kapelám jako Trappeři, Sakrapes, Poutníci, Teagrass a hlavní osobnosti brněnské bluegrassové scény Roberta Křesťana se sláva a umění brněnských bluegrassových kapel donesla až za oceán, kde skvěle sekundují nejlepším americkým seskupením stejného žánru.

26. 4. 2018 od 18:00 začíná výstava fotografií z počátků brněnských bluegrassových dějin. A od 19:00 proběhne koncert skupin Sakrapes, Pražce, StopTime a Bounty.


SAKRAPES

Tuto amatérskou kapelu tvoří muzikanti z již legendárních brněnských bluegrassových kapel. Kapela vznikla v roce 2004 a během své existence prošla několika personálními změnami.
Zvuk kapely je dán klasickým bluegrassovým obsazením, čistým vícehlasým vokálem, nechybějícím drivem a pevným rytmickým doprovodem. Sakrapes má v repertoáru jednak převzaté písně z původních kapel zúčastněných muzikantů a jednak své nově nastudované cover verze amerických originálů opatřenými svými texty, které vycházejí jejich překladů. Repertoár doplňují kvalitní instrumentálky pro sólové nástroje. Tento repertoár kapela vydala na svých 2 zvukových nosičích z nichž ten poslední pokřtila letos v lednu. Kapela mu dala název „Navěky a den“, název je symbolický, chtěli jím vyjádřit svou celoživotní lásku k této hudbě.

Stabilizovaná sestava ve které kapela hraje od roku 2015:

Pavel „Páca“ Petržela - mandolína, zpěv (dříve Trapeři, Poutníci, Vědro)
Jirka Skryja - kytara, zpěv
Vlastík Smutný - dobro, zpěv (dříve Stakemen, Smutňáci, Uhlák)
Václav Vacek - banjo (dříve Eben, Poutníci, Vědro, Roll´s Boys)
Vítězslav Zeman - kontrabas (dříve Eben, Vědro, Draci)

Muzikanti kapely SAKRAPES jsou - s výjimkou Jirky Skryji - „staří bluegrassoví bardi“, nebo chcete-li, „sakra staří psi“. Všechny spojuje obrovská láska k bluegrassové muzice. Sakrapes se na svých brněnských vystoupeních snaží přivést posluchačům další kapely stejného žánru. Mimo brněnských scén kapela vystupuje na četných festivalech zaměřených na bluegrass music.

více zde http://www.sakrapes.cz/
a zde https://www.facebook.com/Sakrapes/

 

PRAŽCE (The Frets)

Skupina založena spolužáky základní školy v letech 1973 - 1974. Zpočátku s minimální znalostí poměrně striktních bluegrassových pravidel, vycházel jak repertoár, tak i provedení skladeb z tehdejší úrovně této hudby v prostoru střední Evropy. Později i k nám pronikly bluegrassové nahrávky a některé zásadní tištěné materiály (např. školy na banjo - Scruggs, Wernick; na kytaru - Traum, Watson, apod.), což se postupně projevovalo na zlepšování především instrumentální úrovně. Postupem času docházelo k různým personálním změnám, které lze charakterizovat tím, že skupinou prošlo celkem 19 hudebníků a poslední sestava je následující.

Jaromíra Musilová - 5-ti strunné banjo, zpěv
Jiří Lukšů - housle, zpěv
Stanislav Řehoř - kytara, zpěv
Aleš Weselý – kontrabas, zpěv
Václav Kříž - mandolína, zpěv

Za dobu existence se koncertovalo v podstatě na všech významnějších festivalech v České republice – pro ilustraci - Banjo Jamboree Kopidlno, Jamboree Strakonice, Old Rebel Pub Sloupnice, klub CI – 5 Praha, White Stork Luka nad Jihlavou, etc.
V roce 1999 skupina realizovala CD "Pražce ´ 99". Repertoár čerpá z amerických i evropských předloh, snaží se je úplně nekopírovat, ale přidávat vlastní aranžerské nápady. V současné době se snažíme udržovat repertoár a dle možností se projevovat pódiově, apod.

Více zde: prazce-luka.webnode.czfacebook.com

 

STOP TIME

vznikla v létě 2013 po personálních změnách v kapele Dostavník Vysočina.

Vráťa Ludvík - kytara, zpěv
Blanka Preisslerová - kontrabas, zpěv
Zdeněk Novorka - dobro, zpěv
Boris Preissler - banjo, zpěv
Miloš Andrt - mandolína, zpěv

Hrajeme akustickou hudbu vycházející z bluegrassu s výhradně českými texty, které pro kapelu píše Blanka. Účastníme se festivalů u nás i na Slovensku. Namátkou - Country za Stodolou (SK), Mohelnický dostavník - soutěž + recitál na Duhové scéně (2014 cena ČR Olomouc), finále Porty v Ústí nad Labem - jako hosté 2 koncerty, Smiřický hrnec, Horná Poruba - BluegrassFest(SK), Banjo Jamboree. Pořádáme "Večery akustické hudby" v Poličce a festival "Svojanov" – letos již 10. ročník.

Více zde stoptimevysocina.cz

 

BOUNTY

Jako host festivalu se představí i sestava hrající trampské písně, kapela Bounty

Hrajeme spolu od roku 2013 a to převážně trampskou muziku. Někdy vlastní tvorbu, jindy převzatou klasiku či nějakou tu "směsku" ...

A co budeme dělat na bluegrassovém večírku? Doufáme, že příjemné zpestření, protože máme bluegrass rádi a mnozí z nás na něm vyrostli (jak v Brně jinak, že?).
Po jediné změně v obsazení (odchod basáka), hrajeme ve stávajícím složení:

Karla "Kája" Friesová - perkuse, zpěv
Petra "Peťka" Guthová - mandolína, zpěv
Petr "Pete" Guth - basová kytara, zpěv
Luděk "Luigi" Habrda - kytara, zpěv
Petr "Křema" Hodboď - sólová kytara, zpěv
Ladislav "Ladík" Křenek - perkuse, bonga, zpěv

Hrajeme na různých trampských a folkových festivalech po celých vlastech Českých. Mimo to pořádáme vlastní písničkové pořady zvané "Bountění" na které si zveme převážně mimobrněnské hosty.

Více o nás na webu nebo na fcb (Bounty-Brno)
www.bounty-brno.cz | www.facebook.com/BountyBrno

 

Pozvěte své přátele a přidejte se k naší události na facebooku.

 

Inzerce