Svět našimi smysly – interaktivní výstava

Akce již proběhla
8:00 - 17:00
Sál B. Bakaly – malý sál
VSTUP VOLNÝ otevřeno jen Po – Pá – od 13:00 také pro veřejnost

Interaktivní výstava zajímavou a sebezkušenostní cestou seznámí nejširší veřejnost s životem lidí se zdravotním znevýhodněním. Výstava přibližuje dětem i dospělým lidské smysly v několika podobách a jedinečným způsobem přibližuje svět nevidomých a neslyšících lidí, kteří mezi námi žijí.

Interaktivní výstava

Návštěvníci mají možnost si vyzkoušet, zda se na své smysly mohou spolehnout, dozví se a skrze různé činnosti alespoň z části vyzkouší, jaký je život s postižením, jaké pomůcky k usnadnění každodenních činností handicapovaní lidé používají, jak se baví nebo jak mohou pracovat.

Návštěvníky do výstavy uvádí lektoři krátkým výkladem, plněním interaktivních i vědomostních úkolů si potom každý z návštěvníků může vyzkoušet teoretické poznatky na vlastní kůži. Na závěr lektor s návštěvníky vyhodnotí správnost splněných úkolů.

Na panelech jsou připraveny informace o jednotlivých lidských smyslech, různé optické klamy, znaková a prstová abeceda, zajímavosti související s propojením jednotlivých smyslů a principu jejich fungování a také informace o tom, jak je důležité své smysly chránit a jak jsou některé zdravotní komplikace vyplývající z našeho lehkovážného jednání nezvratné.

Návštěvníci se mohou těšit na interaktivní činnosti jako poznávání vůní, optické klamy, hmatačky, průchod slepeckou dráhou, chůzi po strukturovaném chodníku, na hry pro nevidomé a neslyšící (hmatové domino, hmatové karty, sluchové pexeso, šachy a „člověče“) nebo si mohou vyzkoušet pomůcky k usnadnění každodenních činností handicapovaných (hladinka, hodinky, párovač ponožek, balon s rolničkou, pomůcky k poznávání mincí
a bankovek, tabulka na psaní, alarm apod.).

Také se naučí, jak pomoci nevidomému přejít přes přechod, jak komunikovat a jednat s handicapovanými lidmi, vyzkouší si různé brýle napodobující oční vady a napíší si své jméno Braillovým písmem na tzv. Pichtově psacím stroji. Závěr výstavy patří krátkému dokumentu o výcviku vodících psů.

V rámci výstavy Svět našimi smysly proběhne i výstava Příběhy výtvarných děl z arteterapie. Tato výstava prezentuje soubor artefaktů dětí i dospívajících se zdravotním handicapem a současně i proces tvorby zaznamenaný na vystavených fotografiích.

Výstava je vhodná i pro školní skupiny. Návštěvu tříd nebo skupin je třeba domluvit na telefonním čísle: +420 734 183 947.

Otevřeno máme ve všední dny Po – Pá od 8:00 do 17:00, pro veřejnost od 13:00.

 

Jeden dárek více lidem

Výstava je součástí široké kampaně s názvem "Jeden dárek více lidem“, kterou pořádá Slezská diakonie.

Milými maskoty této akce jsou panenky a "pižďuchové", jejichž zakoupením může každý přispět do veřejné sbírky, zahrnující také prostředky z prodeje vstupenek a dobrovolných příspěvků vybraných u příležitosti dalších pořádaných akcí. Přispět může každý jakoukoliv částkou také na konto: 107-8217490297/0100.

Cílem sbírky je získat finance potřebné k realizaci doplňkových aktivit souvisejících se začleňováním rodin dětí a dorůstající mládeže s těžkým zdravotním handicapem do společnosti.

Panenky navrhla speciálně pro tento účel designérka Mgr. Jana Marvánová a každý kus je originál. Sama maluje výraz každé bytůstky a vybírá barevné kombinace figurek. Materiál je zvolen s ohledem na životní prostředí, proto jsou veškeré látky přírodní, vnitřní výplň tvoří duté vlákno.

www.jedendarek.cz

Pro více informací o projektu kontaktujte m.heroutova@eliada.cz

Přílohy ke stažení: 
Milými maskoty této akce jsou panenky a "pižďuchové", jejichž zakoupením může každý přispět do veřejné sbírky
Milými maskoty této akce jsou panenky a "pižďuchové", jejichž zakoupením může každý přispět do veřejné sbírky

Inzerce