Vzhledem k rozhodnutí vlády v souvislosti s COVID-19 – jsou naše informační centra, prostory podzemí, Staré radnice a galerií UZAVŘENA.

S dotazy na vrácení peněz za již zakoupené vstupenky se prosím obracejte e-mailem na panenska@ticbrno.cz (tel.: 602 404 246), s ostatními dotazy se obracejte na info@ticbrno.cz (tel.: 773 768 103).

Noc literatury – Bez břehů Brnem u dna svit

Akce již proběhla
(dle programu)
centrum města
Stará radnice
Labyrint pod Zelným trhem
Mincmistrovský sklep

Noc literatury 2015 to je netradiční čtení na neobvyklých místech.  Ideou projektu je představit během jednoho večera současnou evropskou literaturu v překladu do místního jazyka, v podání známých osobností či herců. Projektu se aktuálně účastní 75 měst 13 zemí.

 

Noc literatury 2015

 

VÝBĚR Z PROGRAMU NA STARÉ RADNICI A V BRNĚNSKÉM PODZEMÍ:

 

Underground by Krchovský 1
poprvé v 18.30–19.00 / autorské čtení
Labyrint pod Zelným trhem, Zelný trh 21

Titul nejprodávanější český básník nemusí být ostuda, to dokazuje J. H. Krchovský, který se těší přízni publika, stejně jako kritické veřejnosti. Nikomu od roku 1989 se nepodařilo v literatuře, co jemu, zůstat nekompromisním a uspět. Během Noci literatury přečte Krchovský průřez svými verši v brněnském podzemí, a protože očekáváme nával, zařídili jsme rovnou čtení dvě, i tak je kapacita omezena na pouhých 40 osob, takže raději přijďte včas.

Všichni jsou zákeřná hladová klíšťata
jsou na svých prdelích vzájemně přisátá
a když se poslední na první zavěsí
pak z jeho prdele vlastní krev saje si
J. H. Krchovský (Nové valčíky, 1984)


Underground by Krchovský 2
19.30–20.00 / autorské čtení
Labyrint pod Zelným trhem, Zelný trh 21

Titul nejprodávanější český básník nemusí být ostuda, to dokazuje J. H. Krchovský, který se těší přízni publika, stejně jako kritické veřejnosti. Nikomu od roku 1989 se nepodařilo v literatuře, co jemu, zůstat nekompromisním a uspět. Během Noci literatury přečte Krchovský průřez svými verši v brněnském podzemí, a protože očekáváme nával, zařídili jsme rovnou čtení dvě, i tak je kapacita omezena na pouhých 40 osob, takže raději přijďte včas.

Všichni jsou zákeřná hladová klíšťata
jsou na svých prdelích vzájemně přisátá
a když se poslední na první zavěsí
pak z jeho prdele vlastní krev saje si
J. H. Krchovský (Nové valčíky, 1984)

 

Evropa jedna báseň
20.15–21.30 / autorské čtení, filmové projekce
Mincmistrovský sklep, vchod na konci Dominikánského nám.

Čtyři básníci z Polska, Maďarska a Slovenska: Michał Tabaczyński, Roland Acsai, Ján Litvák, Gábor Mezei. Možnost seznámit se se soudobou tvorbou autorů našich sousedů, věříme, že jsme vybírali dobře. Kromě samotného čtení poezie, v magickém prostředí Mincmistrovského sklepa pod Dominikánským náměstím, budou na programu také krátké portréty básníků, které vznikly během festivalu Dny poezie a vína Valtice 2009.

Napíšem článok o rajčinách a prečíta si ho paťtisíc ludí.
Ján Litvák

 

Slam poetry show
21.00–22.00 / exhibice
nádvoří Staré radnice, Radnická

Exhibiční set špičkových českých slamerů. Slam poetry jako poezie naživo, poezie okamžiku. Chvíle, kdy výraz (jak to říkáte) si je roven s tím, co říkáte. Slam poetry jako performativní žánr má jen málo pravidel: vlastní text, žádné rekvizity, případně časový limit. Na exhibici vystoupí slameři Metoděj Constantine (mistr ČR 2013), BARBORA, Anatol Švahilec (mistr ČR 2014) a Lojza Kvádr. 

Potřebujeme, aby si lidi říkali poezii navzájem.
Tak ukazujeme naše hodnoty, srdce, věci, které nás učí, jakými jsme.
Marc Smith

 

Don't worry, be Scottish
22.00–24.00 / letní literární kino
nádvoří Staré radnice, Radnická

Projekce filmů o skotských autorech, kteří v loňském roce navštívili Brno během Měsíce autorského čtení. Jedinečný cyklus, který vznikl v produkci Větrných mlýnů a České televize, je pohledem šestnácti předních českých a slovenských filmařů (Robert Sedláček, Peter Kerekes, Ivo Bystřičan, Břetislav Rychlík, J. A. Pitínský a další) na soudobé (nejen) literární Skotsko

Bohatí se učí penězům, chudí knihám. (skotské přísloví)NĚCO O NADCHÁZEJÍCÍ NOCI LITERATURY

ÚPLNÝ PROGRAM NOCI LITERATURY 2015 NA WWW.NOCLITERATURYBRNO.CZ

Dvacet pět dílčích literárních akcí přinese Noc literatury poslední červnovou sobotu v centru Brna.  Brněnské nakladatelství Větrné mlýny, které akci organizuje již třetím rokem, přinese brněnským čtenářům autorská čtení, projekci filmů, komentované prohlídky, scénická čtení, happeningy a koncert literátů.  V rámci Noci literatury vystoupí přední literární autoři jako Pavel Kohout, Vratislav Brabenec, Jiří Kratochvil, J. H. Krchovský nebo Arnošt Goldflam. Alice Horáčková představí ve svém komponovaném pásmu tvorbu Vladmíry Čerepkové, Ján Antonín Pitínský bude číst z tvorby slovenského prozaika Rudolfa Slobody.
 
Již tradičně bude Brnem jezdit Literární šalina se stand-up komikem Pavlem Tomešem, na nádvoří Staré radnice bude probíhat exhibice Slam poetry a Letní literární kino, v brněnské hvězdárně pokřtíme novou dětskou knížku Mezi námi hvězdáři. Noc literatury přinese také dvě komentované prohlídky – tou první vás provede Michal Konečný, autor publikace Brno stalinistické, po nejdůležitějších místech stalinistického režimu v centru Brna, druhá bude poetičtější  a to o místech, které jsou spjaty se životem a tvorbou Oldřicha Mikuláška. Důležité místo na Noci literatury má také poezie – v Brně bude číst významný polský básník Bohdan Zadura, maďarští básníci Gábor Mezei a Roland Acsai, brněnská poetka Alžběta Michalová a slovenský autor Ján Litvák. Noc literatury je slavnostním zahájením festivalu Měsíc autorského čtení, který probíhá v průběhu celého července nejen v Brně, ale také v Ostravě, Košicích, Lvově a Wroclavi. V letošním roce na festivalu vystoupí autoři z Ukrajiny. I z toho důvodu jsme do programu Noci literatury zařadili představení Divadla Feste „Deníky Majdanu“, kterého texty sesbíralo deset ukrajinských dramatiků přímo na stejnojmenném kyjevském náměstí.

Vstup na všechny akce je dobrovolný.

V případě některých akcí je zajištěn bezbariérový přístup: Knižní jarmark (Dům pánů z Kunštátu), J.A.Pitínský o Rudolfu Slobodovi, Plavecká štafeta literátů na Koupališti Kraví hora, autorské čtení Alžběty Michalové, Vratislava Brabence, Arnošta Goldflama, Alice Horáčkové, Bohdana Zadury, koncert skupiny Eturnity na nádvoří Domu pánů z Kunštátu.

Inzerce

Stará radnice – kontakt

Stará radnice – Radnická ulice

Adresa
Radnická 8
602 00 Brno

 

Otevírací doba věže

Prosinec
Po – Čt 14.00 – 20.00
Pá 12.00 – 22.00
So 10.00 - 22.00
Ne 10.00 - 20.00

Otevírací doba ve svátky
22. 12. – 31. 12. 10.00 – 22.00
24. 12. 10.00 – 16.00

Otevírací doba sálů
Sály se otevírají spolu s věží a zůstávají otevřeny do 18.00

 

Vstupenky
Prodej vstupenek na pokladně v 1. patře vyhlídkové věže.
Prodej vstupenek končí 30 minut před koncem otevírací doby.

plné vstupné75 Kč
studenti, senioři, ZTP,ZTP/P40 Kč
děti do 15 let   40 Kč
děti do 6 letZdarma
rodinné vstupné (max. 2 děti)150 Kč
Novináři  /po předložení platného průkazu/, průvodci, pedagogický doprovodzdarma
focení, kamerazdarma


Slevy

BRNOPASzdarma
IDS JMK – s předplatní jízdenkou15%
skupinová /více než 20 osob/10%
senior pasy10%
rodinné pasy10%
/ slevy nelze kombinovat / 

 

V případě skupinové prohlídky doporučujeme si návštěvu předem rezervovat.

Prohlídka sálů a vyhlídkové věže je individuální, bez průvodce.

Komentované prohlídky sálů s průvodcem jsou možné pouze na základě předchozí rezervace.
Prohlídka sálů není možná v době konání svatebních obřadů a koncertů.

Vstup na věž je z nádvoří Staré radnice, Radnická 8.

+420 542 427 150