Vzhledem k rozhodnutí vlády v souvislosti s COVID-19 – jsou naše informační centra, prostory podzemí, Staré radnice a galerií UZAVŘENA.
S dotazy na vrácení peněz za již zakoupené vstupenky se prosím obracejte e-mailem na panenska@ticbrno.cz (tel.: 602 404 246), s ostatními dotazy se obracejte na info@ticbrno.cz (tel.: 773 768 103).
S příchodem jara přichází i nová turistická sezóna. V Brně se již pravidelně nese ve znamení otevření Staré radnice. Slavnostní zahájení té letošní se pod taktovkou Turistického informačního centra města Brna uskuteční 11. dubna 2015 přímo na jejím nádvoří a pokračovat bude v brněnském podzemí, konkrétně v Labyrintu pod Zelným trhem.
Od 10 do 17 hodin budou zájemcům o prohlídky historických sálů Staré radnice – Křišťálového sálu, Ernova nebo Freskového sálu – k dispozici průvodci v dobových kostýmech. Otevřena bude také věž radnice a sál s výstavou dětských krojů a panenek s porcelánovými hlavičkami v lidových krojích Moravského Slovácka. V průchodu „Pod krokodýlem“ ukáže městský mincmistr, jak se razily brněnské groše.
Nezapomněli jsme ani na malé návštěvníky. Od 10.30 hodin bude pokračovat zahájení sezóny ve společenské části Labyrintu pod Zelným trhem – vstup zdarma. Připraveny máme hry a úkoly pro děti a také drobné odměny za jejich snažení.
Průvodci v kostýmech zpestří v den zahájení turistické sezóny i prohlídku Labyrintu pod Zelným trhem. Vstupné do Labyrintu pod Zelným trhem si na 11. dubna koupí návštěvníci se slevou 20 %, do Mincmistrovského sklepa a Kostnice u sv. Jakuba se slevou 10 %.
Navíc: Tradičně v rámci zahájení nové turistické sezóny nabídneme zájemcům procházky městem s průvodci. Začínají v 10 hodin na nádvoří Staré radnice, a je to například okruh „Brněnské maličkosti“, na kterém se turisté dozvědí i to, proč je na divadle Reduta umístěna řeznická sekera. A právě tento okruh je určen celé rodině, od nejmenších dětí až po seniory.
Na tyto a další procházky s průvodci však mohou návštěvníci Brna vyrazit po celý rok. A již 18.4.2015 startuje oblíbený cyklus Jarních komentovaných procházek. Letošní ročník nabízí řadu novinkových okruhů - Po stopách Vítězslavy Kaprálové nebo brněnskou Ringstrasse, ale i procházky vilovými čtvrtěmi a židovským hřbitovem.
Těšíme se proto na Vás nejen při zahájení sezóny a v jarních měsících, ale i na dalších akcích pořádaných Turistickým informačním centrem v průběhu roku 2015.
Program zahájení turistické sezóny:
Stará radnice
10.00 | Slavnostní zahájení turistické sezóny 2015 |
10.00 | Tematické prohlídky města s průvodcem Architektura, která vytvořila Brno, Gotika v centru města, Brněnské maličkosti, Po stopách brněnských pověstí, Brno hlavní město Moravy Předprodej vstupenek na tematické prohlídky od 27. 3. 2015 v Labyrintu, Zelný trh 21 |
10.00 – 17.00 | kostýmované prohlídky historických sálů Staré radnice včetně výstupu na věž Výstava dětských krojů a panenek s porcelánovými hlavičkami v lidových krojích Moravského Slovácka. Jednotné vstupné 30 korun |
10.00 – 17.00 | Ražba brněnského groše “Pod krokodýlem“ |
Labyrint pod Zelným trhem
10.30 – 16.00 | Pokračování zahájení sezony ve společenské části Labyrintu - hry a úkoly pro děti s drobnými dárečky, poslední vstup v 16.00 hodin. |
Návštěvy brněnského podzemí
9.30 – 17.30 | Komentované kostýmované prohlídky, poslední vstup 17.30 hodin |
10.00 – 17.30 | Mincmistrovský sklep, Kostnice Vstupné do podzemí se slevou 10% z celkové částky |
Procházky s průvodcem při zahájení turistické sezóny 2015:
Sraz v 10.00 hod na nádvoří Staré radnice
Prodej vstupenek od 27. 3. 2015
pokladna Labyrintu pod Zelným trhem /Zelný trh 21/, tel. 542 212 892, út-ne 9.00-18.00
Po stopách brněnských pověstí
Vydejte se s námi po stopách brněnských pověstí, báchorek a bájí. Poslechněte si příběhy o brněnském drakovi, nešťastné Johance či loupežníku Babinském … během procházky se dozvíte i o symbolech, které dodnes lze spatřit a jejichž význam nám mnohdy uniká.
Trasa: areál Staré radnice – Zelný trh – Kapucínské náměstí – Biskupský dvůr – Petrov – Denisovy sady - Mečová ulice – náměstí Svobody – kostel sv. Jakuba
Brněnské maličkosti – VYPRODÁNO
Prohlídka je inspirovaná mj. knížkami „Brněnské maličkosti“ od Viktora Slivy a zaměřuje se na drobnosti v centru města, kterých si při běžném procházení ulicemi možná ani nevšimneme. Většina zastavení je spojena s obdobím brněnské asanace přelomu 19. a 20. století, kdy se tvář města výrazně měnila. Některé portály, sochy, reliéfy však byly přeneseny na jiná místa, některé se nově vsadily tak, aby nám připomněly, co tu kdysi bývalo.
Při sobotní prohlídce se zastavíme např. u nárožních reliéfů na Radnické ulici, uvidíme cyrilometodějský emblém a možná i trezor v bývalé záložně, podíváme se, kde na Zelném trhu bývaly masné krámy. Zajímavé detaily nás čekají na Kapucínském náměstí, u bývalé Židovská brány nebo u portálu tzv. malého Dietrichsteinského paláce. Další drobné střípky minulosti uvidíme spolu s oblíbenou průvodkyní Irenou Maškovou také na náměstí Svobody a v okolí Malinovského či Moravského náměstí.
Architektura, která vytvořila Brno
Při prohlídce se seznámíme se stavbami významných českých a rakouských architektů a stavitelů 19. a začátku 20. století, které vznikly v době po skončení napoleonských válek. Objevíme nejvýznamnější stavby ve slozích historizmu, které jsou dodnes obdivovány. Některé byly postaveny zásluhou českých představitelů v době, kdy žily v Brně němečtí i čeští obyvatelé. Spolu s výbornou průvodkyní Miloslavou Šoubovou budeme pozorovat pozvolnou změnu stavebních stylů do směru secese českých stavitelů.
Trasa: Stará radnice – Šilingrovo náměstí – Husova ulice – Komenského náměstí – Žerotínovo náměstí - Veveří ulice – Jiráskova ulice – Konečného náměstí
Gotika v centru města
Gotický sloh rozhodně patří mezi klenoty evropské civilizace. Umí být monumentální a velkolepý, zároveň ale vzletný a vznosný. Z rodné Francie se během pár desítek let rozšířil do prostoru celého západního křesťanstva a přirozeně se nevyhnul ani Českým zemím.
Město Brno prodělalo během své tisícileté historie mnoho architektonických proměn. Středověká zástavba musela často ustoupit novým trendům, především barokním, později pak moderním, jež častokrát kladly důraz především na účelnost a praktičnost. Přesto se ale Brno může pochlubit mnoha místy, na kterých lze gotický styl, popřípadě jeho novogotického pokračovatele obdivovat.
Vynikající průvodce Pavel Dvořák vás srdečně zve na procházku městským centrem, při které vám představí brněnskou gotiku. Někdy okázale nápadnou, jindy skromně skrytou. Vždycky ale osobitou a působivou.
Do pěšího okruhu jsou zařazeny: Kostel sv. Michala - Dominikánský klášter - novogotika na okružní třídě (Turnhalle, Červený kostel, Muzejka) - kostel sv. Tomáše - kostel sv. Jakuba a Jakubské náměstí - náměstí Svobody - Stará radnice – Petrov - Biskupský dvůr
Brno, hlavní město Moravy
Procházka povede nejdůležitějšími místy historického centra, která dokumentují vznik města Brna a jeho vývoj v kontextu dějin Moravy. Připomeneme si významné události i pozoruhodné osobnosti, které se ne vždy zapsaly do historie města.
Trasa: Stará radnice - Zelný trh - Petrov - Denisovy sady - Nová radnice - nám. Svobody - kostel sv. Jakuba - Moravské náměstí
Procházky trvají 120 minut.
Jednotné vstupné 30 Kč, děti do 6ti let zdarma
PRODEJ VSTUPENEK od 27. 3. 2015
LABYRINT POD ZELNÝM TRHEM /Zelný trh 21/, tel. 542 212 892, út-ne 9.00-18.00
Příloha | Velikost |
---|---|
![]() | 1.19 MB |