Vzhledem k rozhodnutí vlády v souvislosti s COVID-19 – jsou naše informační centra, prostory podzemí, Staré radnice a galerií UZAVŘENA.

S dotazy na vrácení peněz za již zakoupené vstupenky se prosím obracejte e-mailem na panenska@ticbrno.cz (tel.: 602 404 246), s ostatními dotazy se obracejte na info@ticbrno.cz (tel.: 773 768 103).

Turistickou sezónu zahájí Brno na Staré radnici a v podzemí

Akce již proběhla
(dle programu)
centrum města
procházky 30 Kč | labyrint sleva 20%, mincmistr a kostnice sleva 10% z běžného vstupného | společenský část labyrintu, hry pro děti ZDARMA

S příchodem jara přichází i nová turistická sezóna. V Brně se již pravidelně nese ve znamení otevření Staré radnice. Slavnostní zahájení té letošní se pod taktovkou Turistického informačního centra města Brna uskuteční 11. dubna 2015 přímo na jejím nádvoří a pokračovat bude v brněnském podzemí, konkrétně v Labyrintu pod Zelným trhem.

Zahájení turistické sezony

Od 10 do 17 hodin budou zájemcům o prohlídky historických sálů Staré radnice – Křišťálového sálu, Ernova nebo Freskového sálu – k dispozici průvodci v dobových kostýmech. Otevřena bude také věž radnice a sál s výstavou dětských krojů a panenek s porcelánovými hlavičkami v lidových krojích Moravského Slovácka. V průchodu „Pod krokodýlem“ ukáže městský mincmistr, jak se razily brněnské groše.

Nezapomněli jsme ani na malé návštěvníky. Od 10.30 hodin bude pokračovat zahájení sezóny ve společenské části Labyrintu pod Zelným trhem – vstup zdarma. Připraveny máme hry a úkoly pro děti a také drobné odměny za jejich snažení.

Průvodci v kostýmech zpestří v den zahájení turistické sezóny i prohlídku Labyrintu pod Zelným trhem. Vstupné do Labyrintu pod Zelným trhem si na 11. dubna koupí návštěvníci se slevou 20 %, do Mincmistrovského sklepa a Kostnice u sv. Jakuba se slevou 10 %.

Navíc: Tradičně v rámci zahájení nové turistické sezóny nabídneme zájemcům procházky městem s průvodci. Začínají v 10 hodin na nádvoří Staré radnice, a je to například okruh „Brněnské maličkosti“, na kterém se turisté dozvědí i to, proč je na divadle Reduta umístěna řeznická sekera. A právě tento okruh je určen celé rodině, od nejmenších dětí až po seniory.

Na tyto a další procházky s průvodci však mohou návštěvníci Brna vyrazit po celý rok. A již 18.4.2015 startuje oblíbený cyklus Jarních komentovaných procházek. Letošní ročník nabízí řadu novinkových okruhů - Po stopách Vítězslavy Kaprálové nebo brněnskou Ringstrasse, ale i procházky vilovými čtvrtěmi a židovským hřbitovem.

Těšíme se proto na Vás nejen při zahájení sezóny a v jarních měsících, ale i na dalších akcích pořádaných Turistickým informačním centrem v průběhu roku 2015.

 

Program zahájení turistické sezóny:

Stará radnice

10.00Slavnostní zahájení turistické sezóny 2015
10.00Tematické prohlídky města s průvodcem
Architektura, která vytvořila Brno, Gotika v centru města, Brněnské maličkosti, Po stopách brněnských pověstí, Brno hlavní město Moravy
Předprodej vstupenek na tematické prohlídky od 27. 3. 2015 v Labyrintu, Zelný trh 21
10.00 – 17.00kostýmované prohlídky historických sálů Staré radnice včetně výstupu na věž
Výstava dětských krojů a panenek s porcelánovými hlavičkami v lidových krojích Moravského Slovácka.
Jednotné vstupné 30 korun
10.00 – 17.00Ražba brněnského groše “Pod krokodýlem“

Labyrint pod Zelným trhem

10.30 – 16.00Pokračování zahájení sezony ve společenské části Labyrintu - hry a úkoly pro děti s drobnými dárečky, poslední vstup v 16.00 hodin.

Návštěvy brněnského podzemí

9.30 – 17.30Komentované kostýmované prohlídky, poslední vstup 17.30 hodin
10.00 – 17.30Mincmistrovský sklep, Kostnice 
Vstupné do podzemí se slevou 10% z celkové částky

 

Procházky s průvodcem při zahájení turistické sezóny 2015:

Sraz v 10.00 hod na nádvoří Staré radnice

Prodej vstupenek od 27. 3. 2015
pokladna Labyrintu pod Zelným trhem /Zelný trh 21/, tel. 542 212 892, út-ne 9.00-18.00


Po stopách brněnských pověstí
Vydejte se s námi po stopách brněnských pověstí, báchorek a bájí. Poslechněte si příběhy o brněnském drakovi, nešťastné Johance či loupežníku Babinském … během procházky se dozvíte i o symbolech, které dodnes lze spatřit a jejichž význam nám mnohdy uniká.

Trasa: areál Staré radnice – Zelný trh – Kapucínské náměstí – Biskupský dvůr – Petrov – Denisovy sady - Mečová ulice – náměstí Svobody – kostel sv. Jakuba

Brněnské maličkostiVYPRODÁNO
Prohlídka je inspirovaná mj. knížkami „Brněnské maličkosti“ od Viktora Slivy a zaměřuje se na drobnosti v centru města, kterých si při běžném procházení ulicemi možná ani nevšimneme. Většina zastavení je spojena s obdobím brněnské asanace přelomu 19. a 20. století, kdy se tvář města výrazně měnila. Některé portály, sochy, reliéfy však byly přeneseny na jiná místa, některé se nově vsadily tak, aby nám připomněly, co tu kdysi bývalo.
Při sobotní prohlídce se zastavíme např. u nárožních reliéfů na Radnické ulici, uvidíme cyrilometodějský emblém a možná i trezor v bývalé záložně, podíváme se, kde na Zelném trhu bývaly masné krámy. Zajímavé detaily nás čekají na Kapucínském náměstí, u bývalé Židovská brány nebo u portálu tzv. malého Dietrichsteinského paláce. Další drobné střípky minulosti uvidíme spolu s oblíbenou průvodkyní Irenou Maškovou také na náměstí Svobody a v okolí Malinovského či Moravského náměstí.

Architektura, která vytvořila Brno
Při prohlídce se seznámíme se stavbami významných českých a rakouských architektů a stavitelů 19. a začátku 20. století, které vznikly v době po skončení napoleonských válek. Objevíme nejvýznamnější stavby ve slozích historizmu, které jsou dodnes obdivovány. Některé byly postaveny zásluhou českých představitelů v době, kdy žily v Brně němečtí i čeští obyvatelé. Spolu s výbornou průvodkyní Miloslavou Šoubovou budeme pozorovat pozvolnou změnu stavebních stylů do směru secese českých stavitelů.

Trasa: Stará radnice – Šilingrovo náměstí – Husova ulice – Komenského náměstí – Žerotínovo náměstí -  Veveří ulice – Jiráskova ulice – Konečného náměstí

Gotika v centru města
Gotický sloh rozhodně patří mezi klenoty evropské civilizace. Umí být monumentální a velkolepý, zároveň ale vzletný a vznosný. Z rodné Francie se během pár desítek let rozšířil do prostoru celého západního křesťanstva a přirozeně se nevyhnul ani Českým zemím.
Město Brno prodělalo během své tisícileté historie mnoho architektonických proměn. Středověká zástavba musela často ustoupit novým trendům, především barokním, později pak moderním, jež častokrát kladly důraz především na účelnost a praktičnost. Přesto se ale Brno může pochlubit mnoha místy, na kterých lze gotický styl, popřípadě jeho novogotického pokračovatele obdivovat.
Vynikající průvodce Pavel Dvořák vás srdečně zve na procházku městským centrem, při které vám představí brněnskou gotiku. Někdy okázale nápadnou, jindy skromně skrytou. Vždycky ale osobitou a působivou. 

Do pěšího okruhu jsou zařazeny: Kostel sv. Michala - Dominikánský klášter - novogotika na okružní třídě (Turnhalle, Červený kostel, Muzejka) - kostel sv. Tomáše - kostel sv. Jakuba a Jakubské náměstí - náměstí Svobody - Stará radnice – Petrov - Biskupský dvůr

Brno, hlavní město Moravy
Procházka povede nejdůležitějšími místy historického centra, která dokumentují vznik města Brna a jeho vývoj v kontextu dějin Moravy. Připomeneme si významné události i pozoruhodné osobnosti, které se ne vždy zapsaly do historie města.

Trasa: Stará radnice - Zelný trh - Petrov - Denisovy sady - Nová radnice - nám. Svobody - kostel sv. Jakuba - Moravské náměstí


Procházky trvají 120 minut.
Jednotné vstupné 30 Kč, děti do 6ti let zdarma

PRODEJ VSTUPENEK od 27. 3. 2015
LABYRINT POD ZELNÝM TRHEM /Zelný trh 21/, tel. 542 212 892, út-ne 9.00-18.00

Přílohy ke stažení: 
PřílohaVelikost
PDF icon zahajeni_turisticke_sezony_2015.pdf1.19 MB

Inzerce

Stará radnice – kontakt

Stará radnice – Radnická ulice

Adresa
Radnická 8
602 00 Brno

 

Otevírací doba věže

Prosinec
Po – Čt 14.00 – 20.00
Pá 12.00 – 22.00
So 10.00 - 22.00
Ne 10.00 - 20.00

Otevírací doba ve svátky
22. 12. – 31. 12. 10.00 – 22.00
24. 12. 10.00 – 16.00

Otevírací doba sálů
Sály se otevírají spolu s věží a zůstávají otevřeny do 18.00

 

Vstupenky
Prodej vstupenek na pokladně v 1. patře vyhlídkové věže.
Prodej vstupenek končí 30 minut před koncem otevírací doby.

plné vstupné75 Kč
studenti, senioři, ZTP,ZTP/P40 Kč
děti do 15 let   40 Kč
děti do 6 letZdarma
rodinné vstupné (max. 2 děti)150 Kč
Novináři  /po předložení platného průkazu/, průvodci, pedagogický doprovodzdarma
focení, kamerazdarma


Slevy

BRNOPASzdarma
IDS JMK – s předplatní jízdenkou15%
skupinová /více než 20 osob/10%
senior pasy10%
rodinné pasy10%
/ slevy nelze kombinovat / 

 

V případě skupinové prohlídky doporučujeme si návštěvu předem rezervovat.

Prohlídka sálů a vyhlídkové věže je individuální, bez průvodce.

Komentované prohlídky sálů s průvodcem jsou možné pouze na základě předchozí rezervace.
Prohlídka sálů není možná v době konání svatebních obřadů a koncertů.

Vstup na věž je z nádvoří Staré radnice, Radnická 8.

+420 542 427 150