Průvodcovské služby – tematické okruhy

TEMATICKÉ OKRUHY se věnují podrobněji jednotlivým stavebním slohům, slavným osobnostem a brněnským specifikům.

Termín uskutečnění prohlídky je závislý na časových možnostech daného průvodce, proto doporučujeme tyto okruhy objednávat alespoň dva týdny před požadovaným termínem. Délka tematických prohlídek je vždy 2 hodiny – pokud není uvedeno jinak.

 

Dle rozhodnutí vlády o rozvolnění opatření je nutné při účasti na komentovaných prohlídkách použít ochranný prostředek dýchacích cest a dodržet níže uvedená mimořádná opatření.

Každý účastník čestně prohlašuje, že splňuje jednu ze tří podmínek:

  • písemné či elektronické potvrzení negativní POC antigenní test ne starší 72 hod. nebo potvrzení negativní PCR test ne starší 7 dní (u dětí do 6 let není testování požadováno, mladší 18 let mohou mít potvrzení o bezinfekčnosti od své školy či od zákonného zástupce)
  • 22 dní od první dávky očkování (stačí kartička z očkovacího centra nebo od lékaře)
  • do 180 dní od prodělání nemoci COVID 19

Více informací na tel. čísle 542 427 150
Děkujeme vám za pochopení


 

Brno před 100 lety

V roce 2019 jsme si připomněli 100 let od vytvoření tzv. Velkého Brna připojením dvou desítek předměstských obcí. Během této prohlídky se dozvíte, jak vypadalo centrum před 100 lety, kdy bylo Nové Brno šestým nejlidnatějším městem v podunajské monarchii.

 

Mezi brněnskými sochami

Během této procházky vám průvodkyně postupně představí několik výrazných i menších soch, které stojí v ulicích města nebo parcích.

 

Osobnosti z pamětních desek

Při procházce se seznámíme s barvitými osudy lidí, kteří se věnovali velmi různorodým činnostem a nejednou ovlivnili společnost nejen v Brně.

 

Brněnští rodáci slavní u nás i ve světě

Průvodce vás zavede k budovám spjatým s významnými osobnostmi, které se narodily v Brně a později se staly slavnými doma i ve světě. Připomene vám známá jména především z oblasti kultury a architektury.

 

Brno divadelní a hudební

Vyberete-li si tuto procházku, průvodce vám ukáže, kde stojí brněnská divadla a pohovoří o jejich historii a osobnostech spojených s brněnskou divadelní scénou. Dozvíte se, že divadlo Reduta je nejstarší divadelní budova v Evropě, Mahenovo divadlo se zase může pyšnit tím, že bylo prvním plně elektricky osvětleným divadlem v Evropě. Průvodce se také zmíní o festivalech Janáček Brno a divadelní svět Brno.

 

Po stopách Leoše Janáčka

Tematická procházka s prohlídkou brněnských lokalit a budov, ve kterých Janáček žil, komponoval, dirigoval, vyučoval, prožíval premiéry svých skladeb, procházel se, setkával se s přáteli apod.

 

Gregor Johann Mendel – vědec a opat

Procházka věnovaná G.J.Mendelovi - velké osobnosti, na které je město Brno právem hrdé. Dozvíte se o jeho působení mezi augustiniány na Starém Brně i o jeho vědecké činnosti. Součástí prohlídky bude i návštěva muzea, buď Moravského zemského muzea, v níž se nachází expozice Mendeliánum nebo Muzea starobrněnského opatství. Vstupné není zahrnuto v ceně za prohlídku.

 

Maličkosti v centru Brna

Procházíte městem obvykle ve spěchu a nemáte čas zvednout hlavu či se zadívat jen tak do dlažby? Pojďte se s námi projít a podívat se na drobnosti, které běžně přehlížíme. Průvodkyně vás upozorní na reliéfy, sošky, přenesené portály, pamětní desky.

 

Kostely v centru Brna

Tato trasa bude lemovat kostely v centru města. Některé uvidíte jen zvenčí, do některých budete moci vejít, posadit se a chvíli rozjímat. Podíváme se do katedrály sv. Petra a Pavla, půjdeme kolem kostela Nalezení sv. Kříže, kolem kostela sv. Máří Magdaleny a kostela sv. Janů.

 

Kam za dobrým jídlem a pitím

Během této procházky vám průvodce představí restaurace, kavárny a bary, které se v Brně těší velké oblibě od místních lidí nebo také od zahraničních turistů. Připomene už zaniklé restaurace, hospody a jídelny nebo upozorní na ty, které v Brně působí už po několik desetiletí.

 

Brněnské kavárny zmizelé a současné

Café Savoy, Café Spranz, Brichtova kavárna, Bellevue, Esplanade… To jsou jen některé z kdysi věhlasných kaváren. Kde stávaly? Kdo do nich rád chodíval? Kam zmizely nebo jak se změnily? To vše se dozvíte, pokud si zvolíte tuto procházku.

 

Jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil

Projděte se městem po stopách obrany Brna před Švédy v roce 1645. Zjistíte mimo jiné, proč slavíme Den Brna, kde se vzali na Moravě Švédi a proč byl velitelem města zvolen Francouz z La Rochelle. Dozvíte se, jak probíhala obrana města, na která místa se nejvíce útočilo a že se ve Francii chystá inaugurace mostu, jenž ponese jméno po veliteli Brna.

 

Brno v době baroka

Přijďte si prohlédnout brněnské památky z této velké éry evropské architektury. Projdete si nejen veřejná prostranství, ale nahlédnete i za fasády domů a kostelů a seznámíte se se způsobem života v této době.

 

Secese v centru města

Při této prohlídce se seznámíte se secesními stavbami, které jsou dodnes obdivovány. Uvidíte mnohá secesní průčelí domů postavených na místech těch, která byla zbourána v rámci brněnské asanace. Ta proběhla v letech 1896 – 1904 a byla počátkem nové etapy výstavby moderního Brna.

Ke stažení: PRACOVNÍ LIST Secese v Brně .pdf

 

Funkcionalismus v centru Brna

Pojďte si prohlédnout alespoň některé z nich - někdejší Moravskou banku, obchodní dům Brouk a Babka, palác Alfa, hotel Avion, obchodní dům Baťa, dům Městské ubytovací kanceláře, nádražní poštu, kavárnu Savoy.

 

CENÍK A PODMÍNKY:

Počet  osobDélka 2 hodiny
Délka 3 hodiny
skupina do 4 osob850 Kč1150 Kč
skupina 5 – 14 osob1150 Kč1450 Kč
skupina 15 – 24 osob1450 Kč1750 Kč
skupina 25 – 45 osob1950 Kč2250 Kč

Uvedené ceny jsou za celou skupinu a neobsahují vstupné do objektů.

Délka prohlídek: 2 hodiny (není-li uvedeno jinak)
Místo setkání: na nádvoří Staré radnice nebo na jiném místě v centru města dle domluvy
Počet osob: max 45
Platba: v den konání prohlídky hotovosti nebo kartou v infocentru na Staré radnici, Radnická 8 nebo fakturou

Storno podmínky:

  • 3 dny před termínem 50% z ceny
  • Den před termínem a méně 100 % z ceny

Průvodcovské služby

Průvodcovské služby

Kontakty:

Věra Pečínková
Tematické okruhy, průvodcovské služby

PO – PÁ 7.00 – 15.00

+420 542 427 153
+420 775 891 790

so + ne + svátky:
Informační centrum, Radnická 8
tel.: +420 542 427 150
e-mail: info@ticbrno.cz