Obřany a Maloměřice

11. 7. 2020
10:00
konečná tramvaje č. 4 v Brně-Obřanech
120 Kč
60 Kč děti 7–18, senioři, studenti a ZTP, 30% sleva s kartou BRNOPAS

TEMATICKÉ PROHLÍDKY

Nechte se provést branou do Moravského krasu, čtvrtí, kterou si za své sídlo vybraly již pravěké kultury a která kromě mnoha jiných učarovala i bratrům Čapkovým nebo S. K. Neumannovi. Projdeme společně všechna významná místa, kterými kráčela více než tisíciletá historie Obřan a Maloměřic- kostel a staré centrum Obřan, Esslerovu textilku a most, vily na Mlýnském nábřeží, vydáme se po stopách obřanského hradiska a maloměřické cementárny.

Nádraží Maloměřice foto: Jan kurka, Pocke Media

Je také možné vydat se na proslulé maloměřické seřazovací nádraží. Po skončení prohlídky je možno dále zakoušet atmosféru místa v kulturní kavárně Kafara nacházející se v historických prostorách fary obřanského kostela.

Průvodce: Petr Konvička
Sraz: konečná tram č. 4, Obřany, Babická
Délka prohlídky: 2 hodiny

 

Procházka je určena pro omezený počet osob, doporučujeme proto zakoupit vstupenky v předprodeji:

INFORMAČNÍ CENTRUM /Radnická 8/ tel. 542 427 150
PŘEDPRODEJ a INFORMAČNÍ CENTRUM PANENSKÁ / Panenská 1/ tel. 513 039 035

Pouhých 14 let poté, co byla otevřena první veřejná železnice světa, bylo kolejemi spojeno také Brno s Vídní. Na další etapu výstavby železnice směrem k Praze – trať z Brna do České Třebové, lidé čekali až do roku 1849, zejména pro značnou náročnost při výstavbě jejího prvního úseku Maloměřice – Blansko. Ten vede úzkým klikatým údolím plným skal, které představuje přechod z rovin jižní části Brněnska do kopců Drahanské vrchoviny. Pro tak složitý úkol byla vybrána italská firma Felice Tallachiniho se zkušeností s hloubením tunelů pod Alpami. Tunely byly hloubeny rakouskou metodou – odstřelem pomocí dynamitu a následným vybetonováním. Šlo o metodu velmi nebezpečnou, během výstavby zahynulo 22 dělníků, zranění byla na denním pořádku. Bylo vybudováno 10 tunelů o celkové délce 1772 metrů a 49 mostů. První tunel směrem z Brna byl osazen zdobným empírovým portálem a vjezd do něj mohl prvním pasažérům jedoucím po železnici připomínat vstup do nadpřirozeného světa...

Tematické prohlídky a školní procházky

Tematické prohlídky a školní procházky

Kontakty:

Tereza Uřičářová
Tematické procházky, průvodcovské služby

PO – PÁ 7.00 – 15.00

+420 773 762 302