55. ročník mezinárodního festivalu krátkometrážních filmů Brněnská šestnáctka

Vydáno: 
7. 10. 2014 16:45

Nejstarší festival krátkých filmů v České republice Brněnská šestnáctka letos vstoupil do  jubilejního 55. ročníku. Soutěže, vyhlášené Turistickým informačním centrem města Brna,  v níž se tradičně objevují  krátkometrážní (1 – 30 minutové) filmy, které nevznikly na komerční bázi ani pro komerční využití, se účastní amatéři, nezávislí filmoví tvůrci i posluchači filmových škol. Festival proběhne ve dnech 15. – 18. října 2014 v Kině Art, Cihlářská 19, Brno. 

Slavnostní zahájení festivalu proběhne ve středu 15. října v 19.30 v Kině Art. Součástí zahájení bude rovněž vernisáž doprovodné výstavy Agama přichází výtvarné skupiny Kamera Skura v Galerii Art. Slavnostní zakončení festivalu s vyhlášením vítězných snímků proběhne v sobotu 18. října v 19.00.

Malý filmový festival mladé tvorby, který zaštiťuje Sdružení pro Brněnskou šestnáctku a alternativní film, proběhne letos ve dnech 16. – 18. října 2014 v Sálu Břetislava Bakaly a v SVČ Labyrint v Brně‑Bohunicích.

Z historie festivalu

Festival Brněnská šestnáctka (krátce B16) je nejstarší pravidelně se odehrávající festival v České republice. B16 vznikla v roce 1960 původně jako festival amatérských filmů. Od soutěže filmových agitek se během krátké doby vyprofilovala v renomovaný festival amatérských krátkých hraných filmů, od roku 1969 s mezinárodní účastí. Původní zaměření na filmy natočené na 16 mm formát zároveň signalizovalo zájem o amatérské filmy autorského charakteru, tedy o dobovou „nezávislou“ tvorbu. V devadesátých letech festival rozšířil pole působnosti z amatérů také na filmy studentů filmových škol a na tzv. nezávislé profesionály.

Jen namátkou a telegraficky připomeňme známější autory z posledních dekád, kteří na festivale začínali. Z českých tvůrců to byl například Tomáš Vorel, Martin Čihák, Pavel Marek, Pavel Dražan, Saša Gedeon, Bohdan Sláma, Václav Švankmajer, Vladimír Franče a Karin Babinská.

Stejně tak v průběhu let festival představil filmy z celého světa. Ze zajímavých filmařů evropského a světového formátu měl v soutěži krátký film například režisér Andreas Dresen a Ozgür Yildirim z Německa. První filmy zde uvedli také skandinávští filmaři Erik Richter Strand, Mårten Klingberg a Josef Fares. Pozoruhodné filmové kolekce se objevily z Izraele (zvlášť vynikl Nir Bergman) a v průběhu minulých let festival poměrně komplexně zmapoval krátkometrážní rumunskou kinematografii (Cristian Nemescu, Radu Jude, atd.), která v lecčems vynikala i nad celovečerními filmy tzv. rumunské nové vlny. V rámci široké škály kulturních činností Turistického informačního centra města Brna představuje B16 „rodinné stříbro“, jejíž tradici i perspektivu všestranně rozvíjí.  

O soutěži a o porotách

55. ročník Brněnské šestnáctky představí 44 soutěžních krátkometrážních snímků z celého světa. Kromě toho nabídne i bohatý doprovodný program, který se zaměří jak na snímky současné (mimo jiné kolekce maďarských krátkých filmů Maďarsko 2011), tak na unikátní filmy z minulosti (např. film Napříč Prahou na jaře 1934 a kolekce archivních snímků k Slovenskému národnímu povstání).

Jubilejního 55. ročníku Brněnské šestnáctky se zúčastní řada hostů, například český režisér Radim Špaček, který uvede svůj “eroticky zvrhlý” sitcom Dámi/Nedámi. Vzácnými hosty budou i členové mezinárodní poroty, které letos předsedá významný britský profesor, filmový badatel a prezident Europa Cinemas, Ian Christie. Dalšími členy poroty budou Eva Filová, slovenská filmová a výtvarná historička působící na VŠMU v Bratislavě; polský filmař Grzegorz Jaroszuk, který získal hlavní cenu 53. ročníku B16 s filmem Příběhy z chlaďáku; filmová badatelka a dokumentární režisérka Maša Hilčišin z Bosny a Hercegoviny a Marek Dobeš, český režisér, scenárista a producent. Protiváhu k mezinárodní odborné porotě tvoří mezinárodní studentská porota, kterou deleguje Jaromír Blažejovský z řad studentů Teorie filmu a audiovizuální kultury. Studentská porota udělí svou cenu nejlepšímu filmu v soutěži.

Nejvýznamnější a nejoceňovanější součástí Brněnské šestnáctky je soutěž krátkých snímků. Že má svůj zvuk i v zahraniční, dokazuje i množství snímků, které se do ní přihlašuje. Toto množství se navíc letos dramaticky zvýšilo – zatímco minulé roky se počet přihlášených filmů pohyboval okolo tří set (v loňském roce například 345), letos se přihlásilo rovných 650 filmů. Nejvíce jich přišlo z Německa (107), Španělska (75) a České republiky (47), dorazily ovšem i filmy z méně obvyklých zemí jako je např. Indonésie, Bangladéš, Jihoafrická republika či Egypt. Některé filmy z těchto exotických lokací se dostaly i do soutěžního výběru, který letos činí 44 snímků z pěti kontinentů a nabídne tak nejen brněnským návštěvníkům možnost seznámit se s kinematografiemi celého světa. Z České republiky se do soutěžního výběru dostaly dva snímky: Cirgula studenta FAMU Andyho Fehua a amatérský zombie horor Jiřího Kunsta.  Nejkratší ze soutěžních filmů má tři minuty (slovenský film Škareďúčký), nejdelší půl hodiny (film z Ruska Aral-Tour International, polská dvojice filmů Matka, Flora a fauna a německá pocta sovětské kinematografii Jdi a hrej si). Převahu mají hrané snímky, přijato ovšem bylo i několik filmů animovaných. Soutěž je pestrá i žánrově, objeví se v ní dramata, hravé komedie, horory a dokonce i muzikál.


Další a doprovodný program festivalu:

Na Brněnské šestnáctce bude uveden významný maďarský snímek Maďarsko 2011 v české premiéře. Legendární filmař Béla Tarr dal (coby producent) dohromady 11 maďarských filmařů, od zástupců mladé generace až po takové velikány, jako byl Mikloś Jancsó. Výsledkem je jedenáct krátkých filmových etud, od meditativních, přes sociálně zaměřené, až ke skutečně provokativním, které však dohromady tvoří jedinečné umělecké vyjádření a politický manifest zároveň.

Etiketa o konverzaci představí krátkometrážní tvorbu režiséra Radima Špačka (*1973), výrazné osobnosti současného českého filmu. Zřetelné divácké a kritické ohlasy vzbudily například jeho filmy Pouta (2010) nebo celovečerní debut Mladí muži poznávají svět (1993). V současnosti je premiérově uváděn jeho film Místa (2014), který podobně jako předchozí Pouta vznikl ve spolupráci se scénáristou Ondřejem Štindlem. Projekci tvoří dvě dílčí sekce: jednou jsou Špačkovy studentské filmy a hudební klipy a druhou webseriál Dámi / Nedámi (2010-2013), jehož námět a scénář vytvořil filmový kritik Zdeněk Holý.

Třífáz aneb krátké filmy od Marka Dobeše

Pozoruhodnou invenci v žánrové tvorbě projevuje od konce devadesátých let Marek Dobeš (1971), který je členem letošní mezinárodní poroty. Jeho hrdinové nejsou pronásledováni minulostí, ale současným nebezpečím. To ztělesňují intelektuálové, kteří z člověka vysají osobnost (krátkometrážní kultovní „upírsko-vlkodlačí“ debut Byl jsem mladistvým intelektuálem, 1998) ale také o poznání prostší a pomalejší, přitom však žravější zombivci, čili zombie myslivci (celovečerní debut Choking Hazard, 2004). Výraznější respekt publika sklidil hlavně jako scenárista televizního seriálu ze současnosti Místo nahoře (2002) a Místo v životě (2006) a zásadní spoluprací na scénáři filmu Kajínek (divácký hit roku 2010, o údajném nájemném vrahovi). Trojici vlastních, svébytných, hraných a hravých krátkých filmů okomentuje porotce festivalu, Marek Dobeš v sobotu v 17:00.

“Frontové divadlo”: Slovenské národní povstání v krátkých filmech

Do roku 1989 bylo v bratislavském Studiu krátkých filmů vyrobeno více než sto krátko-, středo- a dlouhometrážních dokumentů věnovaných památce povstání. Tolerované byly i formální výboje, pokud byly vyvážené správnou dávkou angažovanosti. Jenže jak spojit experimentování s ideologickým dozorem? Výběr a lektorský komentář povede Eva Filová, slovenská filmová historička, kurátorka a členka letošní poroty B16.

U příležitosti letošního 55. jubilejního ročníku festivalu program zahrnuje také dvě zvláštní retrospektivy z historie amatérského filmu i Brněnské šestnáctky v dramaturgii Miloše Henkricha: NAPŘÍČ AMATÉRSKÝM FILMEM NA JAŘE 1934 A 1984; LIDÉ KOLEM ŠESTNÁCTKY I + II.

 

Malý filmový festival mladé tvorby

Malý filmový festival mladé tvorby, zaměřený na mladé tvůrce do dvaceti let, proběhne již letos po deváté. Součástí festivalu je dvoudenní filmový workshop (ve dnech 16. - 17. října) a v sobotu 18. října se koná 9. ročník soutěže krátkých hraných filmů. Program se odehraje v Sále Břetislava Bakaly a v SČV Labyrint na ulici Švermova 19 v Brně. 

Součástí doprovodného programu jsou také workshopy, výstava skupiny Kamera Skura, besedy s tvůrci ad. 


Kontakty pro média:

Mgr. Marika Kupková, dramaturg Brněnské šestnáctky, tel.: +420 542 427 108, e‑mail: kupkova@ticbrno.cz

Ing. Alexandra Voňková, vedoucí sekretariátu, tel.: +420 542 427 112, mobil: +420 725 518 130,

e-mail: vonkova@ticbrno.cz


Webové stránky: www.brno16.cz | www.kinoart.cz | www.ticbrno.cz | www.gotobrno.cz

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí