Brněnské kulturní léto 2014

Vydáno: 
11. 6. 2014 16:00

I v letošním roce rozezní nádvoří Staré radnice cyklus koncertů v rámci Brněnského kulturního léta. Na všechny milovníky hudby čeká od poloviny června do začátku září pestrá směsice zajímavých koncertů i řada netradičních spojení hudebních umělců, doplněná několika významnými událostmi.

V rámci cyklu koncertů vystoupí Karel Plíhal, Javory s Hanou a Petrem Ulrychovými s koncertem ke křtu knihy a sedmdesátinám Petra Ulrycha a 50. výročí jeho vstupu na hudební scénu. Rovněž na nádvoří Staré radnice oslaví svým koncertem sedmdesátiny vynikající jazzová zpěvačka Jana Koubková.  Dále pak vystoupí Jaromír Hnilička a mnozí další. Máte možnost naživo slyšet vynikající muzikanty, kteří představují to nejlepší ve svém žánru.

Všechny koncerty proběhnou na nádvoří Staré radnice, pravidelné začátky v 19.30 hod. V případě nepříznivého počasí se akce přesouvá do Sálu Břetislava Bakaly na Žerotínově nám. 6 (začátek koncertu vždy ve 20 hod.)

V rámci Brněnského kulturního léta proběhne také Evropský svátek hudby, který se tradičně koná 21. června. Jde o nekomerční hudební slavnost, jejímž cílem je podporovat aktivní provozování hudby mladými lidmi či v rodinách s dětmi i kulturnost a hudebnost zúčastněných zemí. Akce je určena jednotlivcům i kolektivům, amatérům i profesionálům. Nápad vznikl ve Francii v roce 1982 a město Brno se letos opět připojuje k desítkám dalších měst slavící tento hudební svátek, který má za úkol rozeznít hudbou ulice a náměstí všech evropských měst. Umělci tento den hrají bez nároku na honorář.

 

Vstupenky na koncerty Brněnského kulturního léta:
Předprodej vstupenek na koncerty v rámci Brněnského kulturního léta byl již zahájen, probíhá v centrálním předprodeji Turistického informačního centra města Brna, p. o., na adrese Radnická 2 a dále v online předprodeji TIC města Brna na www.vstupenky.ticbrno.cz.

Ceny vstupenek se liší dle jednotlivých koncertů. Seniorům, studentům a ZTP je poskytována sleva 20 %.

 

Kontaktní osoba pro projekt Brněnské kulturní léto:
Mgr. Barbora Hocková, produkčně-programové oddělení TICmB, tel.: 542 427 127, 602 342 716, e-mail: hockova@ticbrno.cz

 

Kontakty pro média:
Ing. Alexandra Voňková, tisková mluvčí TICmB, tel.: 542 427 112,  e-mail: vonkova@ticbrno.cz

 

Webové stránky:
www.ticbrno.cz
| www.gotobrno.cz

 

PROGRAM BRNĚNSKÉHO KULTURNÍHO LÉTA

 18. 6. – Mošny & Jen Tak Tak (Vstupné 100,- Kč v předprodeji / 130,- Kč na místě)
19. 6. – Irena Budweiserová a Vladislav Bláha (Vstupné 150,- Kč v předprodeji / 180,- Kč na místě)
21. 6. – Evropský svátek hudby (vstup zdarma)
25. 6. – Pakostra (Vstupné 130,- Kč v předprodeji / 150,- Kč na místě)
  2. 7. – Jana Koubková & Combo Jaromíra Hniličky (Vstupné 150,- Kč v předprodeji /180,- Kč na místě)
16. 7. – Milan Kašuba Band (Vstupné 100,- Kč v předprodeji / 130,- Kč na místě)
30. 7. – Karel Plíhal (Vstupné 230,- Kč v předprodeji / 260,- Kč na místě)
31. 7. – Neřež (Vstupné 150,- Kč v předprodeji / 180,- Kč na místě)
  5. 8. – Konsira (Katka Garcia & setra, Malina, Novák…) Židovské písně (Vstupné 150,- Kč  

             v předprodeji / 180,- Kč na místě)
13. 8. – Druhá Tráva (Vstupné 230,- Kč v předprodeji / 260,- Kč na místě)
20. 8. – Joe After Trio (Vstupné 100,- Kč v předprodeji/ 130,- Kč na místě)
27. 8. – Ukulele orchestra jako Brno (Vstupné 130,- Kč v předprodeji/ 150,- Kč na místě)
28. 8. – Bran (Vstupné 100,- Kč v předprodeji/ 130,- Kč na místě)
  1. 9. – Cimball Classic (Vstupné 130,- Kč v předprodeji/ 150,- Kč na místě)
  3. 9. – MR Swing Brno (Vstupné 100,- Kč v předprodeji/ 130,- Kč na místě)
10. 9. – Hana a Petr Ulrychovi & Javory (Vstupné 200,- Kč v předprodeji/ 230,- Kč na místě)

Mošny & Jen Tak Tak
Brněnská vokální skupina MOŠNY vznikla na podzim roku 1992. Její repertoár tvoří zejména vícehlasé původní písně z dílny Ivo Cicvárka, ale i skladby z různých žánrů ve vokální úpravě kapelníka Jiřího Mrázka (spirituály, gospely, skotské a irské balady, písně z muzikálů či kousky z klasické hudby). Řada z nich je v a cappellové úpravě. Pro skupinu v poslední době také píší textaři Jiří moravský Brabec a Petr Sedláček. Jako host vystoupí skupina z Jindřichova Hradce „Jen Tak Tak“

Irena Budweiserová a Vladislav Bláha
Irenu Budweiserovou a její výjimečný hlas není jistě třeba příliš představovat, je známá především svým mnohaletým působením ve Spirituál kvintetu, méně se však ví, že je také muzikálovou herečkou a sólovou zpěvačkou spolupracující s mnoha dalšími umělci. Koncem roku 2004 také navázala bližší spolupráci s klasickým kytaristou Vladislavem Bláhou – profesorem brněnské konzervatoře a docentem hudební fakulty JAMU. Vladislav Bláha je také ředitelem Mezinárodního kytarového festivalu BRNO a předsedou České kytarové společnosti. Aktivně koncertuje po celém světě s velkými úspěchy - prestižním anglickým časopisem Music Opinion bylpo svém koncertěv Londýně označen za jednoho z nejlepších českých kytaristů. Tito dva přední čeští hudebníci na svém společném koncertě na nádvoří Staré radnice představí repertoár složený z lidových španělských písní, tradicionálů, skladeb Johna W. Duarteho, Carlose Jobima či Miloše Štědroně.

Pakostra
Bluesová kapela Pakostra Radka Pastrňáka je zcela ojedinělým zjevem na české bluesové scéně. Na koncertě v podání tohoto výjimečného seskupení uslyšíte jak skladby Radka Pastrňáka – i notoricky známé hity kapely Buty, tak autorské skladby jeho spoluhráčů. Ostravská kapela vynikajících muzikantů zahraje v obsazení: Radek Pastrňák (kytara, zpěv), Jiří „Kosťa“ Kostadinov (kytara, zpěv), Josef Pak (kontrabas, zpěv).

Jana Koubková & Combo Jaromíra Hniličky
Přijďte oslavit narozeniny velké dámy české jazzové scény Jany Koubkové. Na výjimečném koncertě k jejímu životnímu jubileu zazpívá netradičně ve velmi zajímavém spojení s Combem Jaromíra Hniličky, brněnskou jazzovou legendou. Jana Koubková je česká jazzová zpěvačka, hvězda tohoto hudebního stylu v České republice. Prošla řadou různých stylů, od blues, swingu, mainstreamu přes bebop, latin, free až po world-ethno a fusion. V roce 1981 založila festival jazzových, bluesových a rockových zpěváků Vokalíza. Skládá písně a filmovou hudbu, působí v rozhlase, píše fejetony, sloupky a poezii.

Milan Kašuba a Band
Mezi pravidelnými koncerty Brněnského kulturního léta nebude chybět netradiční směsice kvalitního jazzu, swingu i populární hudby. Na nádvoří Staré radnice se představí jedna z legend brněnské hudební scény Milan Kašuba a Band. Milan Kašuba (narozen 30. dubna 1940 v Brně) je jednou z jazzových ikon Brna. Dvojnásobný vítěz Mezinárodního Jazzového Festivalu v Kroměříži a zakladatel jednoho z nejvýznamnějších jazzových seskupení ORNIS zahraje na nádvoří Staré radnice v následující sestavě: Milan Kašuba (kytara), Vincenc Kummer (kontrabas), Roman Kobiela (bicí) a jako host brněnský hudebník Jiří Suchý (zpěv, saxofon). Zazní zpívané i instrumentální evergreeny z oblasti swingu, jazzu, latinskoamerické hudby i muzikálů.

Karel Plíhal
K tomuto koncertu předního českého písničkáře by se mohly popsat desítky stran výčtů úspěchů a spoluprací s mnoha hudebníky, ale Karel Plíhal je jen jeden a netřeba ho představovat. Po dlouhé době opět koncertuje v Brně a jistě návštěvníkům zajistí úžasný hudební zážitek.

UPOZORNĚNÍ!!! Koncert není vhodný pro děti do 12 let.

Neřež
Hudební skupina Neřež vznikla jako volné pokračování legendárních Nerez. V roce 2012 skupina Neřež začala koncertovat společně s historicky první slovenskou Superstar Katkou Koščovou, se kterou vystoupí i na nádvoří Staré radnice.

Kon Sira
V čele pětičlenné sestavy Kon Sira stojí zpěvačka smíšeného česko-španělského původu Kateřina Garcia. Narodila se v Praze, od čtyř let vyrůstala v Barceloně, v době dospívání se vrátila do Prahy a stála u zrodu kapely Dún an Doras, zaměřené na irskou hudbu. Její nový projekt Kon Sira ale přináší změnu - písně židovského obyvatelstva středověkého Španělska, v hudebním světě označované jako sefardské. V tomto hudebním seskupení vystupuje Kateřina Garcia se svojí sestrou Barbarou, basistou Tomášem Liškou a banjistou a multiinstrumentalistou Lubošem Malinou. Pátým a velmi důležitým členem sestavy Kon Sira je Predraig Djuronič, zpěvák a kytarista původem z Bosny.

Druhá Tráva a Robert Křesťan
Špička české folk & country scény - Robert Křesťan a Druhá Tráva, co víc dodat? Snad jen přijďte a prožijte tento úžasný a nezaměnitelný hudební večer.

Joe After Trio
Jazzové seskupení Joe After Trio má v repertoáru více než 200 skladeb od klasických jazzových standardů, přes moderní progresivní jazz, funky, až po vlastní tvorbu. Pod vedením Josefa Paka (Joe After) dále hrají: Petr Stojan (piano, keyboards), Petr Žůrek (drums), Tomáš Mohr (drums).

Ukulele orchestra jako Brno
Nenechte si ujít večer nabitý známými rockovými i populárními písničkami v netradičním podání výjimečného seskupení amatérských ukulelistů z Brna. Skupinu tvoří věkově i hudebními zkušenostmi pestrá parta hráčů a příznivců tohoto nástroje, ale jejich nadšení pro hru na tento nevelký nástroj je obrovské u každého z nich.

Bran
Slovo bran znamená v bretonštině havran a v keltských legendách je havran uváděn jako posel zpráv. V případě této kapely je havran poslem zpráv těch navýsost nejlepších. Bran, to je profesionální pojetí hudby vycházející ze starých bretaňských lidových motivů, dávných tanců a zpěvů moře. Moderní instrumentace je podpořena dynamickou a pulsující rytmikou. Osobitě zpracované tradiční tance a písně, doplněné vlastními skladbami členů kapely, vytvářejí zvláštní svět, ve kterém mají rozhodující slovo sny.

Cimbal Classic
Známé brněnské seskupení šesti vynikajících hudebníků pod vedením Dalibora Štrunce pohybujících se na hranici několika hudebních žánrů zahraje první školní den na Staré radnici. Přijďte zažít neopakovatelnou atmosféru provázející všechny jejich koncerty.

MR Swing Brno
Přijďte na koncert plný největších hitů swingu, rock n´rollu a taneční hudby v podání klasického big bandu MR Swing Brno. A možná zazáří i hvězdy jak sedmikrásky nad Brnem.

Hana a Petr Ulrychovi & Javory
K této stálici české hudební scény není třeba příliš dodávat, snad jen že na tomto koncertě k jubileu Petra Ulrycha a Javorů proběhne také křest nové knihy. Tento výjimečný jubilejní koncert legendární skupiny slibuje nezaměnitelný hudební zážitek.

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí