Brněnské Vánoce 2018

Vydáno: 
14. 11. 2018 17:30

Vánoce v Brně dřív zněly asi podobně přitažlivě jako léto v Brně. V roce 2018 je už vše ale dávno jinak. Nejenže místní ztratili důvod jezdit se kochat do Vídně, za originální vánoční atmosférou začali přijíždět lidi sem k nám. Brněnské Vánoce získaly uznání a neutuchající proudy lidí v ulicích v centru jsou toho šťastným a veselým důkazem. Brněnské Vánoce jsou také projekt, který z našich pracovních stolů prakticky po celý rok nezmizí, a my se nemůžeme dočkat, až se to vše naplánované stane skutečností a přijdou taky konečně k vám.

Komunikace

Vizuální styl Brněnských Vánoc opět vytvořilo studio Pixl-e. Kaleidoskopy předešlých sezon nahradí, jako hlavní grafický motiv, zrcadlení. Odvrací pozornost od samotné grafiky a upírá ji ven k divákům a prostředí, kde se budou Vánoce skutečně odehrávat. V centru narazíte na plakáty, které mají ve svém středu zrcadlovou hvězdu a v ní uvidíte sebe, trhy, stromeček, a když se budete dívat dobře, možná i Ježíška.

Brněnské Vánoce mají potenciál rozzářit obličeje nejen místních, proto jejich komunikace cílí na blízké, ale i to vzdálenější okolí. Centrální zdroj informací představuje web BrnenskeVanoce.cz, který jako součást destinačního portálu GOtoBRNO.cz funguje na všech možných digitálních zařízeních, a to i v angličtině a němčině. Dále můžete sledovat profily na facebooku a Instagramu, a především samotný #BRNENSKEVANOCE, pod nímž se sbíhají nejen všechny relevantní informace, ale i fanouškovské příspěvky. Pokud budete se zmíněným hashtagem sdílet své fotky nebo selfie přímo na trzích, uvidíte je na obří LED obrazovce, která bude rozzařovat atmosféru na náměstí Svobody.

Tradice si na hashtagy teprve zvykají, a tak jsme nemohli opomenout ani zavedený kapesní formát informační brožury, kde najdete, co potřebujete vědět, i když máte vybitý mobil. Dostanete ji v infocentrech, na adventních trzích a asi dalších 200 místech v Brně i zbytku republiky. Už dávno neplatí, že Brno zahraniční turisty nezajímá, a tak existuje i anglická a německá jazyková mutace. Protože si dáváme záležet i na dobrých vztazích s médii, s jejichž představiteli se vždy rádi setkáme na naší tiskové konferenci, můžete se o Brněnských Vánocích dozvědět mnohé nejen z internetu, ale i z tisku, rozhlasu a televize.

Delší Vánoce jedině v Brně

Vánoční trhy začínají v Brně spolu s rozsvícením stromu 23. listopadu a ještě vloni skončily den před štědrým večerem. O to smutnější býval pak pohled na rozložené stánky a prázdno, které po trzích zůstalo. Provedli jsme si menší společenský průzkum, který nám potvrdil, že to není líto jen nám, a rozhodli jsme se s tím něco udělat. Letos nám vánoční atmosféra vydrží nejen na Ježíška, ale až do 28. prosince. Po štědrém dni už nebudou potřeba stánky s dárky, ale gastro zóna pojede naplno, takže si budete moci vyrazit do centra na Turbomošt nebo svařák a konečně si je vychutnat bez stresu a napětí, že ještě nemáte všechny dárky. Věříme, že tak letošní svátky dostanou další, úplně nový rozměr.

Suvenýry

Suvenýry z Brna sází na originalitu, uměleckou a designovou hodnotu a u vánočních suvenýrů to nemůže být jinak. Vedle veskrze tematických dárečků v podobě jiskřivé prskavky a obligátní adventní čokoládky si počkejte na krystalickou krásu designových broží. Spolu s trojicí barevných zrcátek, které vás vyjeví v úplně novém světle, odkazují na vizuální styl Vánoc 2018. Konzervativnější duše se jistě nespletou, když své blízké podarují knihou – TIC BRNO vydává hned dva nové tištěné průvodce, které nám opět předvedou naše město ze zcela nového úhlu.

Svébytnou kategorií jsou bezpochyby umělecké vánoční hrnečky. Tento vysoce sledovaný zvyk započal před třemi lety malíř Petr Kvíčala, když ve své typické červené barvě zachytil na čtyřdílné sérii hrnků půdorysy náměstí s adventními trhy. Následovala bleskurychle vyprodaná trojice hrnečků od Venduly Chalánkové. Kultovní umělkyně a designérka na nich ztvárnila fronty před stánky, které si musí každý vystát, pokud se chce vánočně naladit. Na horké alkoholické nápoje na nich čekaly tři generace místních osobností – historické postavy např. Mendela, Janáčka a Gollové, starší generace Polívky, Bitové či Donutila a mládež v podobě Tučkové, Šedé a TIMA. Letošním autorem exkluzivní hrníčkové řady se stal právě poslední zmíněný mytický streetartista, jehož pravou podobu nikdo nezná, ale každý jeho tvorbu uznává a obdivuje, TIMO. Připravil opět tři druhy designů, které srší jeho vybroušeným pouličním vtipem. Aby toho nebylo málo, navrhl také sérii vánočních přání pro ty, kteří ještě nezapomněli pradávný zvyk poštovních pozdravů drahých a blízkých přátel. Letos se mohou odvázat a poslat do světa něco z „brněnské ulice“. 

Program

Pro předehru si přijďte už v sobotu 17. listopadu na náměstí Svobody. V 16.00 tam přiveze koňské spřežení 15metrový smrk z Bílovic – budoucí vánoční „stromeček“. Doprovodný program slibuje taneční, pěvecká a hudební vystoupení v podání folklorního souboru Líšeň, orchestru NdB a sboru Janáčkovy opery NdB.

V pátek 23. listopadu dojde ke slavnostnímu rozsvícení stromu. Tento moment získal u veřejnosti značnou oblibu a těší se velké návštěvnosti. Je to totiž chvíle, kdy Brněnské Vánoce konečně začínají. K podtržení onoho slavnostního okamžiku vzniká i jedinečný tematický videomapping, který připravili autoři vizuálu ‒ Pixl-e. Náměstí Svobody jako středobod města slouží jako přirozené místo pro setkávání a letos tomu nebude jinak. Ať už tam zamíříte za dárky, zahřát se teplým nápojem nebo jen nasát vánoční atmosféru, nemůžete se splést.

Zimní bar ukrytý v pomyslném bílém iglú letos připravuje nápojový lístek sestavený kolem punčů. Je to právě punč, nejstarší známý koktejl, který tak skvěle pasuje k zimnímu období. V polovině 17. století jej vymysleli, aby zpříjemnil mořeplavcům dlouhou cestu mezi Británií a Indií. Vám bude jistě vhodným společníkem při toulkách brněnskými ulicemi. Jestli máte radši lokální nabídku, nemusíte se bát, že byste přišli o Turbomošt, dnes již registrovanou značku, která vznikla právě na Brněnských Vánocích. V adventním čase myslíme nejen na své blízké, ale taky na potřebné. Ostatně bílovický strom byl poprvé vztyčen proto, aby se pod ním mohla uspořádat charitativní sbírka na opuštěné děti. V Zimním baru najdete na lístku i speciální drink, z něhož se část ceny odvádí na konto Hospice sv. Alžběty.

Můžeme si myslet, co chceme, ale bez dárků by Vánoce nebyly ono. Nechceme, aby byly jen o nakupování, ale když nemáte dost času vyrobit dárky sami, od 4. do 23. prosince proběhnou na náměstí Svobody December Design Days. Ve dvou prosklených city modulech najdete produkty od místních designérů. Můžete se těšit na módní doplňky, šperky, oblečení, porcelán, lustry i volnou autorskou uměleckou tvorbu.  Nerozdávejte zbytečné dárky, investujte do originality a nadčasové hodnoty.

Brněnské Vánoce chtějí jít dál než jen po stopách tradic. Díváme se i do budoucnosti a chystáme návštěvníkům zážitky, které jinde nenajdou. V jednom ze city modulů najdete atrakci s virtuální realitou. Pokud se necítíte v davu ve své kůži, po nasazení headsetu se přenesete do jiného světa. Z aktuálního náměstí Svobody vás přeneseme do jiné reality. Nehledě na skutečné počasí tam bude plno sněhu, místo tramvaje se projedete vláčkem, užijete si koulovačku a ti odvážnější se mohou pustit do hry o záchranu vánočního stromu před zlomyslnými sněhuláky.

Zcela zásadní je živá součást programu odehrávající se každý den na velkém pódiu. Dopoledne se ponesou v duchu vystoupení dětí ze školek, škol i ZUŠek, skauti tu budou číst pohádky a na Mikuláše se objeví kompletní trojice i s čertem a andělem, aby podarovala všechnu drobotinu. Svůj program zde taky předvede VIDA! centrum nebo Zoo Brno. Odpoledne jsou vyhrazena divadelním představením, po nichž se můžete těšit na koncertní vystoupení více než 60 kapel. Mezi největší taháky patří Jan Smigmator & Swinging Q, Jiří Schmitzer, Puding paní Elvisovej, Tomáš Kočko a orchestr, Ukulele Troublemakers, Poutníci a další. Dále zde proběhne Rybova česká mše vánoční nebo pravidelné adventní koncerty České televize, které budou živě přenášeny na obří LED obrazovku.

V neposlední řadě se můžou sběratelé a hráči kuliček těšit na speciální vánoční edici památečních skleněnek, které budou vypadávat z časostroje opět ve velmi štědré frekvenci. Od rozsvícení stromu bude každý moci zkusit své štěstí vždy v celou hodinu od 11 dopoledne do 11 v noci.

Dominikánské náměstí

Dominikánské náměstí prošlo generální rekonstrukcí a právě dnes se otevírá slavnostně veřejnosti. V rámci vánoční programové nabídky se zaměřuje na gastronomii, a tak zde najdete 12 stánků oblíbených podniků z Brna a okolí především s rybími a drůbežími specialitami a sladkostmi na plno způsobů. Vedle stánků zde nemůže chybět ani pohodlná zóna k sezení, kde si vše v klidu vychutnáte. Dáte si radši kapří hranolky, exotické kari nebo vánoční pizzu? Na pití nesmí chybět medovina, svařák, Turbomošt nebo aperol spritz. Jestli jste hlavně na sladké, připravte se na hody. Dezerty, donuty, na pití horká čokoláda, kávové drinky nebo koktejl zvaný „horký štrůdl“.  

Ani děti nepřijdou na Dominikánském náměstí zkrátka. Právě naopak, čeká tu na ně hned několik lákadel. Řezbář Jiří Halouzka opět vyslal svůj betlém čítající stovky postav. Komu nestačí zvířata vyřezaná, uvidí tu i pár opravdových, živých. Brněnská zoo sem detašuje ovečky a kamerunské kozy. Nesehnali jste ještě adresu na Ježíška? Na Dominikánském náměstí má Ježíšek vlastní poštu. Sepište přání a máte jistotu, že se cestou nikde nezatoulají. Zároveň si zde s dětmi můžete každé odpoledne popustit uzdu fantazie a kreativity a originální vánoční ozdoby si vyrobit. Během posledního adventního týdne tu najdete i stánek s Betlémským světlem. Doneste si je domů a vyprávějte potomkům o příběhu vánočním.

Památky vánočního Brna

Vánoce se v Brně neomezují jen na trhy. Jsou všude. Taky na radniční věži, ve vilách, v podzemí i v minibusu. TIC BRNO připravil speciální vánoční program, který slibuje zábavu i mimo ty největší davy. Nadhled od pozemského hemžení dostanete pohledem z věže Staré radnice. Před výšlapem na vás čeká nová dlouhodobá expozice o architektovi Antonu Pilgramovi, který je autorem emblematického portálu. V podzemí se můžete skrýt od hluku na povrchu a prožít zvláštní zklidnění. O víkendech se nechte vyvézt v klimatizovaném minibusu a zhlédněte ty nejvyhlášenější brněnské vily z dob před sto a více lety. Zatoužíte-li po procházce, máme tu Toulky adventním Brnem nebo Brněnské betlémy, vždy v doprovodu profesionálních průvodců, kteří si vás získají.


Brněnské Vánoce
23. 11. ‒ 28. 12. 2018
otevírací doba stánků 9.00‒21.45
www.BrnenskeVanoce.cz

V Brně 14. 11. 2018

#BRNENSKEVANOCE

#AUTENTICKE – příjemná atmosféra moravské metropole plné srdečných Brňáků a místních specialit.

#DESIGNOVE – světelný design a originální vánoční dárky s puncem kvality od našich známých designérů.

#EKOLOGICKE – díky plošnému systému vratných obalů bylo loni ušetřeno 190 000 litrů odpadu / 3 800 košů.

#GURMANSKE – moderní, ojedinělá, chutná a rozmanitá nabídka gastronomických podniků z Brna a okolí.

#CHARITATIVNI – pomoc potřebným u „Těsnohlídkova“ vánočního stromu na náměstí Svobody.

#LOKALNI – místní speciality gurmánské i designové včetně Turbomoštu®, který si jinde na světě nedáte.

#OBJEVNE – přijďte objevit nové přátele, chutě, vůně, hudbu, virtuální realitu, videomapping a další.

#RODINNE – speciální program pro rodiny s dětmi včetně dílniček a oblíbeného zookoutku.

#SVETOVE – čím dál častěji bývají Brněnské Vánoce srovnávány s Vídní a ambicemi míří i dál.

#TRADICNI – Halouzkův dřevěný betlém a Náš Ježíšek – tradiční partner Brněnských Vánoc.

#ZIVE – plánovaná i náhodná setkání, nejen vánoční melodie na desítkách živých koncertů v kreativním městě hudby UNESCO.

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí