Brněnské Vánoce v rytmu swingu a s bohatým programem již od pátku!

Vydáno: 
26. 11. 2015 11:30

V pátek 27. listopadu v 17 hodin se na brněnském náměstí Svobody slavnostně rozsvítí strom, a to bude znamenat jediné – Brněnské Vánoce 2015 začínají. Letos kromě 13 metrů vysokého smrku ztepilého z bílovického polesí přinesou mnoho programových novinek. To vše v prostředí tradičních vůní a chutí, které k adventu neodmyslitelně patří.

Rozsvícením stromu začnou Vánoce v Brně
Od konce října lidé na webu www.brnenskevanoce.cz hlasovali, který strom letos ozdobí náměstí Svobody. Na výběr měli ze tří kandidátů, kteří rostli v revíru Mendlovy univerzity – Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. „Nakonec zvítězil smrk ztepilý, jež byl Brnu slavnostně předán 19. listopadu. Brno za něj již tradičně věnovalo Bílovicím nad Svitavou dva malé stromky,“ vysvětluje Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna, organizátora Brněnských Vánoc. Strom, který se může pyšnit značkou zdravého lesního hospodaření FSC, již nyní zdobí náměstí a slavnostně ho rozsvítí primátor statutárního města Brna Petr Vokřál v pátek 27. listopadu v pět hodin odpoledne. „Program jsme nachystali na celé odpoledne, v 16 hodin ho odstartuje Rock&Roll Band Marcela Woodmana, představí se velké loutky z V.O.S.A. Theatre a návštěvníky čeká i překvapení,“ dodává Janulíková. V souladu s tradicí a památkou na Rudolfa Těsnohlídka pak u stromu bude po celou dobu konání Brněnských Vánoc pořádaná charitativní sbírka Českého červeného kříže pro opuštěné děti.

Vánoce v rytmu swingu i speciální program pro děti
Kombinace tradic a moderního pojetí s důrazem na dětské návštěvníky. Tak by se dal ve stručnosti shrnout program Brněnských Vánoc 2015. Folklórní vystoupení lidových souborů budou doplněna koncerty populární i swingové hudby. „Mezi největší osobnosti, které letos vystoupí, patří bezesporu kapela Buty, Lenka Dusilová, Peter Lipa či Tereza Černochová s B-Side Bandem,“ představuje hvězdná jména Janulíková. Program na náměstí Svobody bude trvat až do 23. prosince a jeho hlavním partnerem je plynárenská společnost RWE. „Moc rádi jsme podpořili konání akce, která má nejen v rámci republiky vysokou kulturní úroveň. Věříme, že se návštěvníci budou bavit a užívat si adventní atmosféru po celý prosinec,“ uvedl Luboš Falhaur, mluvčí RWE.

Brněnské Vánoce 2015 pamatují i na nejmenší návštěvníky, pro které je letos přichystána řada novinek. Každý všední den jim budou oblíbené knihy předčítat známé brněnské tváře v cyklu „Osobnosti čtou dětem“, čekají je oblíbené víkendové dílničky či Ježíškova pošta a těšit se mohou také na vědeckou show VIDA!. Program se nebude odehrávat pouze na náměstí Svobody, stánky a akce mají své místo i na ulici Radnická. „V prostorách Staré radnice se bude po celý prosinec konat jarmark neziskových organizací doplněný o fair trade výstavu, která návštěvníkům zprostředkuje vjemy a informace o pěstování kávy,“ přibližuje doprovodný program Jana Janulíková.

Originální suvenýry jako vzpomínka či dárek pod stromeček
Přímo v turistickém informačním centru i ve stánku TICu na náměstí Svobody se po celou dobu Brněnských Vánoc budou prodávat originální suvenýry, které potěší návštěvníky i jejich blízké. Mezi dárkovými předměty nebudou chybět perníčky, placky, plátěné tašky, vína, pálenky, mentolové bonbony, balicí papír a především speciální edice vánočního Jošta. „Všechny suvenýry budou zdobeny vločkou, logem letošních Vánoc. Současně věříme, že se tím nejoblíbenějším stane vratný keramický hrníček s motivem Ježíška, ve kterém si návštěvníci dají oblíbený svařák a následně si ho odnesou domů,“ dodává Janulíková.

 

Kompletní informace k Brněnským Vánocům 2015:
Trvání akce a otvírací hodiny:
-          od 27. 11. do 23. 12. 2015
-          stánky otevřeny každý den od 9:00 do 21:45
-          kompletní program akce na webu www.brnenskevanoce.cz

Doprovodný program:
-          Adventní výhled na Brno
návštěva věže Staré radnice spojená s výstavami „Pomalu začalo být zase dobře“ a „Plné ruce práce“ a šifrovací hrou „Tajemství Staré radnice“
otvírací doba: po – čt: 14:00 – 18:00, pá: 14:00 – 20:00, so: 10:00 – 20:00, ne: 10:00 - 18:00
cena vstupu: 50,- Kč

-          Adventní jízda Brnem
jízda minibusem každou adventní sobotu v 10:00 a 13:00 od Janáčkova divadla, délka cca 130 minut
cena: dospělí 250,- Kč, rodinné jízdné 560,- Kč, zlevněné jízdné 180,- Kč, děti do 6 let zdarma

-          Adventní city tour Brnem
zažít adventní Brno na vlastní kůži lze 28. 11., 5. a 19. 12. v 10:30, start v Radnické ulici, délka 1 hodina
cena: dospělí 60,- Kč, zlevněné vstupné 30,- Kč, děti do 6 let zdarma

-          Advent v podzemí
Mikuláš v Mincmistrovském sklepě v pátek 4. 12. předvede, jak to chodí v pravém pekle
adventní interaktivní hra v Labyrintu pod Zelným trhem s názvem O zatoulané hvězdičce

-          Tradiční víkendové vánoční dílny pro děti a rodiče
výroba vlastnoručních vánočních dárků v Malém sále Sálu Břetislava Bakaly a na nádvoří Staré radnice
dílny jsou otevřeny každý víkend od 13:00 do 17:00

Plátno na náměstí Svobody:
-          přímý přenos adventních koncertů České televize každou neděli s komentářem Aleše Zbořila
-          zimní kino – nejoblíbenější české i zahraniční filmy
-          ENPLUG – technologie umožňující interaktivní zapojení návštěvníků prostřednictvím Instagramu s hashtagem #brnenskevanoce

Osobnosti čtou dětem:
-          každý všední den budou brněnské osobnosti speciálně dětem na pódiu číst pohádky – Ilona Csáková, Šárka Kašpárková, Petr Švancara, primátor Petr Vokřál a další

Skleněné kuličky z časostroje na náměstí Svobody:
-          první vánoční kulička z časostroje vypadne 29. 11. v 11:00 a od té doby budou vypadávat v intervalech jedné hodiny každý den od 11:00 do 23:00 až do 23. 12.
-          letošní design zpracovali studenti Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně

Po celou dobu trvání akce bude v odpoledních hodinách vyloučena doprava MHD z náměstí Svobody

Informace TSB:
-          Pro vánoční trhy s vánočním zbožím a typickým občerstvením bude na náměstí Svobody instalováno celkem 65 prodejních stánků. Ty olemují zelené girlandy se světelnými řetězy, dozdobené baňkami a ratanovými hvězdami. Chybět nebude zastřešené pódium, zoo koutek, zvonička pro štěstí, Ježíškova pošta a betlém řezbáře Jiřího Halouzky pojatý jako scénická vizuální instalace. V rámci světelné výzdoby budou rozmístěny také slavnostní vstupní 3D brány na náměstí, které budou tvořeny zeleným jehličím.

Vánoční osvětlení:
-          Zavedený zůstane úspěšný model vánoční trasy z předešlých let, který organicky propojuje historický střed města Brna (nám. Svobody, Dominikánské náměstí, Starou radnici a Zelný trh) s lokalitami Joštova, Hlavní nádraží, Květinářská, Starobrněnská, Šilingrovo náměstí, Dominikánská, Jánská, Orlí, Kobližná, Česká.

-          Vánoční osvětlení v číslech:
více jak 500 000 LED diod  (náměstí a ulice)
50 000 LED diod (vánoční stánky)
příkon 32 000 W

Vánoční stromy:
-          Světelná vánoční dekorace na vánoční stromy na náměstí Svobody a na nádvoří Nové radnice je koncipována v tradičních staročeských tvarech. Základním dekoračním materiálem jsou řetězy v LED technologii – diody v teplé bílé barvě se svítivostí 320 stupňů na zeleném kabelu. Na dozdobení vánočních stromů budou použity další světelné zdroje a dekorační materiály.

-          Vánoční strom na náměstí Svobody:bude zdoben světelnými řetězy LED, které budouomotávány kolem větví stromu na předem vyčleněná patra kvůli animaci světelné dekorace. Mezi a na světelné řetězy budou rozmístěny světelné blesky flash (efekt třpytu) a padající světlo (oboustranné animační trubice imitující padající vločky), které budou rozmístěny pravidelně do prostoru mezi větve tak, aby dekoraci dodaly potřebnou dynamiku a nejlepší efekt. Přízdobu stromu budou tvořit zlaté světelné koule LED zdobené zlatým kobercem. Celá světelná dekorace bude dále doplněna plastovými tvrzenými koulemi v barvě zlaté v různých průměrech. Jako poslední dekorační prvek budou použity ratanové pletené hvězdy v hnědé barvě o velikosti cca 25 cm. Vršek stromu ozdobí světelná špice o velikosti 1,8 m dozdobená zlatými koulemi. Pro brněnský vánoční strom je každoročně připravována vizuální animace, programovaná a realizovaná prostřednictvím speciálního softwaru. Rozsvícení stromu na náměstí Svobody bude probíhat pomocí animačního controleru v několika krocích.

-          Strom na nádvoří Nové radnice:  bude rovněž osvětlen světelnými řetězy LED s doplněním světelných blesků a padajícího světla. Přízdobu stromu budou tvořit světelné fiberglasové koule LED zdobené zlatou a červenou stuhou s menšími zlatými a červenými koulemi. Dekorace bude z plastových tvrzených koulí v červené a zlaté barvě doplněná ratanovými pletenými hvězdami hnědé barvy.

Ke stažení: 

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí