Brněnské vánoční dárky

Vydáno: 
4. 12. 2018 16:45

České e-shopy opět očekávají rekordní tržby. Některé se kasají, že u nich seženete hned všechny vánoční dárky. Možná, že ano, ale kdo má nervy pak spoléhat na poštu, že je skutečně doručí a ještě včas? Spojte příjemné s užitečným a udělejte si z nákupů zážitek s vánočním nádechem. Každý dar pak můžete doplnit příběhem, jak jste na něj přišli a co všechno se při tom odehrálo.

 

December Design Days

4. prosince začínají v proskleném modulu na náměstí Svobody December Design Days. Potrvají až do 23.12 a najdete tam originální autorský design především místních tvůrců. „Originální“ znamená, že takový dárek nezapadne ani ve skutečně bohaté nadílce, „autorský“ pak, že ho často vyrobil designér vlastníma rukama. Nakupovat od „místních tvůrců“ má smysl pro ty, kteří chtějí útratou podpořit prosperitu spíš našeho regionu než daňových rájů na exotických ostrovech. Nabízený sortiment se vyplatí prohlédnout, i když se zrovna nakupovat nechystáte. Důvtip a kreativita našich designérů vás ohromí.

Těšte se na autorský porcelán Kamily Rokytové a porcelánový design Hany Novotné, osvětlovací tělesa Indra Stein, ručně vyráběnou „jedlou kosmetiku“ Feelo Cosmetics a kalimby Pavla Klvaňy. Milovnice módy potěší originální oděvy s ilustracemi zvířat a rostlin značky Huhů nebo vintage střihy od Reparády. Umělecky založené povahy jistě potěší kolekce umění a designu od mladých tvůrců jako např. Magdalény Ševčík. Pořídíte tu i modulárové syntezátory světově proslulého brněnského start-upu Bastl Instruments. December Design Days hledejte v prosklených city modulech KOMA, kde se zároveň můžete skrýt před nepřízní počasí.

 

Adventní procházky nebo virtuální realita

Štědrý den se blíží a vám se nedaří naladit na vánoční atmosféru? Vezměte rodinu, přátele nebo kolegu z práce a vydejte se s námi na Adventní procházky. Zažijete Brno z neobvyklé perspektivy, v podání našich zbožňovaných průvodců. Se svařákem v ruce vás sváteční atmosféra dostihne, ani si neuvědomíte jak. V předvánočním čase vyrážíme vždy v sobotu a poté i ve čtvrtek 27. prosince. Zamluvte si místo na ticbrno.cz/prochazky/toulky-adventnim-brnem-2018.

Patříte-li k mladším ročníkům, nebo jste technologický nadšenec, jistě vám na náměstí Svobody v proskleném city modulu neunikla vánoční hra ve virtuální realitě. Vánoce nemusí být jen o tradicích a starých zvycích. Mohou být stejně tak dobře o vzrušení z vysokorychlostního připojení, vysokého rozlišení a 3D brýlí, které vám umožní přenést se do speciální vánoční hry. Zápletku nebudeme prozrazovat, ale vězte, že ať už bude v prosinci počasí jakékoli, ve virtuální realitě si užijete sněhové závěje i v centru Brna. Vezměte s sebou taky své juniory, protože až se v lednu pochlubí tímto zážitkem ve škole, budou za hvězdy.

 

Dárky od TICu – vánoční hrnky

Lokální talenty si hýčkáme i my v TIC BRNO – každoročně oslovujeme jednoho z osobitých brněnských umělců, aby pro nás navrhl exkluzivní vánoční hrneček. Někteří si je sice pletou se zálohovanými hrnky na svařák, my si však dovolíme tvrdit, že tento vánoční dárek z Brna nejen přežije adventní svátky, ale že je přímo nadčasový. Předloňské návrhy od Petra Kvíčaly dosud zaměstnávají fantazii uživatelů, když se snaží dovtípit, který půdorys náměstí je ráno hřeje v dlaních. Loňské ztvárnění brněnských osobností ve frontách na grog od Venduly Chalánkové pro změnu ukázalo, že i při čekání v řadě můžete být legendární. Potvrzuje to i volba letošního výtvarníka – TIMA, který skrývá svou identitu právě i na jednom Vendulině hrnku. Přestože TIMOVA osobnost zůstává tajná, nám se podařilo s ním spojit a přesvědčit ho, ať se letošního úkolu zhostí právě on. Vytvořil 3 verze se zvířátky, která k nám promlouvají komiksovými bublinami. Jejich význam je tajuplný asi jako TIMO sám, ale fanoušci vykupují zásoby na skladě nebezpečně rychle. Chcete-li svérázný vánoční dárek z Brna, tak toto je to pravé.

Ani tradičnější duše nepřijdou zkrátka. Studio Pixl-e, jež vytvořilo letošní vizuál Brněnských Vánoc navrhlo také výrazné nezaměnitelné brože inspirované krystalem a praktická zrcátka na přepudrování nosu. Vánočního ducha a úsměv na dětské tváři ihned vyvolá symbolická prskavka a podobně bude u dětí jistě fungovat i naše čokoláda.

 

Průvodci ke 100. výročí založení Československa

Letošní top brněnské dárky jsou jistě naši dva nejnovější průvodci. TO JE BRNO po sto letech 1918 – 2018 přináší reflexe vždy 9 současných osobností a kapacit z 6 oblastí lidské činnosti ve vztahu k jejich historickým protějškům. Publikace odkazuje na dva předchůdce z let 1928 a 1938, které usilovaly o to být obrazem tehdejší společnosti a doby. Letošní 100. výročí založení Československa je více než vhodný okamžik k zastavení a ohlédnutí. Jaký je kulturní a intelektuální stav soudobého Brna? Začtěte se do svědectví našich architektů, spisovatelů, kavárníků, vědců, podnikatelů a umělců.

Frčíme Brnem s podtitulem Procházky Brnem první republiky pro holky a kluky je ten pravý dárek pro rodiče s dětmi. Vaše drobotina se dozví o prvorepublikové zlaté éře funkcionalistického Brna a vy si můžete trochu oddechnout a pokochat se pohledem na ně, až budou v tichosti zabraní do vystřihování a vybarvování interaktivních příloh. Publikace s ilustracemi od výtvarníků spjatých s Brnem je přesně ten druh knihy, která se stává úplnou až po kreativním zásahu jejích čtenářů. Čím víc času nad ní s dětmi strávíte, tím krásnější bude. Oba průvodce napsal historik Michal Konečný, ve druhém případě společně s Barborou Strakovou, která do ní doplnila i ilustrace stejně jako Vendula Chalánková, Pavel Matyska, Jan Šrámek a Veronika Vlková.

 

Janáčkovské kolekce

Milovníci hudby jistě právě prožívají festival Janáček Brno a přitom možná ani netuší, že máme v nabídce hned dvě dárkové kolekce s naším nejslavnějším hudebním skladatelem. První od Barbary Zemčík pracuje s motivem nápěvků, které Janáček zachytával na ulicích při poslechu rozhovorů ostatních lidí a druhá, více obrazově založená, od Venduly Chalánkové okouzlí především děti. Kterému by se nelíbilo tričko s liškou Bystrouškou?

Naše dárky a suvenýry najdete v infocentrech, jedno mobilní máme přímo na náměstí Svobody, největší výběr je pak v tom na Panenské 1. Pokud se však na vánočních trzích ztratíte, nebo vás předvánoční nálada odvane jiným směrem, nezbývá než vyhledat náš e-shop na suvenyry.ticbrno.cz.

 

MotoGP

Naprosto bezkonkurenční a velmi brněnský dárek je vstupenka na srpnovou Velkou cenu Brna. Do startu sice ještě zbývá času dost, ale právě teď můžete vybírat za nejlepší ceny. Jinde v republice na obdobný sportovní podnik nenarazíte a i v rámci celosvětové série závodů MotoGP zaujímá Masarykův Okruh jedinečnou pozici. Je to nejstarší zastávka seriálu, unikátní okruh a pro zaryté fanoušky srdcová záležitost. Přidejte se v roce 2019 k nim, nikdy nevíte, který ročník může být ten poslední. Radost svým blízkým i sobě můžete udělat na ticbrno.cz/grand-prix-ceske-republiky.

 

Brněnské Vánoce

23. 11. ‒ 28. 12. 2018
otevírací doba stánků 9.00‒21.45
December Design Days
4. – 23. 12. 2018

www.BrnenskeVanoce.cz
www.suvenyry.TICBRNO.cz

V Brně 4. 12. 2018

#BRNENSKEVANOCE
#AUTENTICKE – příjemná atmosféra moravské metropole plné srdečných Brňáků a místních specialit.
#DESIGNOVE – světelný design a originální vánoční dárky s puncem kvality od našich známých designérů.
#EKOLOGICKE – díky plošnému systému vratných obalů bylo loni ušetřeno 190 000 litrů odpadu / 3 800 košů.
#GURMANSKE – moderní, ojedinělá, chutná a rozmanitá nabídka gastronomických podniků z Brna a okolí.
#CHARITATIVNI – pomoc potřebným u „Těsnohlídkova“ vánočního stromu na náměstí Svobody.
#LOKALNI – místní speciality gurmánské i designové včetně Turbomoštu®, který si jinde na světě nedáte.
#OBJEVNE – přijďte objevit nové přátele, chutě, vůně, hudbu, virtuální realitu, videomapping a další.
#RODINNE – speciální program pro rodiny s dětmi včetně dílniček a oblíbeného zookoutku.
#SVETOVE – čím dál častěji bývají Brněnské Vánoce srovnávány s Vídní a ambicemi míří i dál.
#TRADICNI – Halouzkův dřevěný betlém a Náš Ježíšek – tradiční partner Brněnských Vánoc.
#ZIVE – plánovaná i náhodná setkání, nejen vánoční melodie na desítkách živých koncertů v kreativním městě hudby UNESCO.

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí