Brno INdustrial 2020

Vydáno: 
5. 6. 2020 11:45

Brno letos tahá za nitky textilního průmyslu a projekt Brno INdustrial představuje známou moravskou metropoli novou optikou. Nabízí mix historických souvislostí, průmyslových památek a fungujících staveb, příběhů, i současného kreativního dění. Pořadatelé zvou na řadu prohlídek a přednášek, nejen milovníky architektury a netradičních zážitků, ale i ty, kteří chtějí rozšířit své portfolio historických památek o nějakou novinku.

České země patřily k těm nejprůmyslovějším v Evropě. V Brně sice nenajdete žádné doly, hutě či železárny, přesto město stálo v čele světového průmyslu téměř tři století. V čele textilního průmyslu. „Z tohoto období nám zbylo několik budov, několik příběhů, které v roce 2020 představujeme. Téma pojímáme rozmanitěji a kromě historie textilního průmyslu navazujeme současností, kreativními průmysly a průmyslovými stavbami v Brně, které nám denně pomáhají v plynulém fungování města,“ zve do Brna Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Industriální Brno můžete poznávat pěšky i z pohodlí turistického minibusu!

Samostatně se můžete projít stezkou Poznejte moravský Manchester i zbrusu novou Industriální stezkou u řeky Svitavy, která bude odhalena na začátku letošních prázdnin. Moravský Manchester si dokonce můžete zahrát jako poznávací hru, která je určená pro 2 – 5 hráčů starších 10 let a můžete v ní soutěžit i s ostatními týmy.

Profesionálními průvodci jste zváni na tři komentované prohlídkové trasy a na jednu komentovanou projížďku. Těšit se můžete na to, jak se vydáte Šalinou Moravským Manchesterem, projedete se minibusem okolo paláců průmyslové aristokracie a projdete se Okolo řeky přes Cejl a Křenovou nebo Z Ameriky až na Staré Brno.

Pokud si v rámci svého cestování rádi rozšiřujete obzory i na odborných přednáškách, pak pro vás má Brno INdustrial zajímavou nabídku. Můžete se dozvědět například něco o módě z Brna a vlněných tkaninách z brněnských továren z období mezi lety 1880 až 1940 nebo poznat životní příběhy rodin brněnských textilních továrníků Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni.

Díky projektu Brno INdustrial prozkoumáte město od podzemí až po komíny a od zakladatelů textilního průmyslu až po současné módní značky.

Termíny prohlídek a přednášek najdete na webových stránkách projektu, tak stačí si jen vybrat a vyrazit do Brna.

V Brně vás přivítá zbrusu nový tištěný průvodce současnou módou Designový kousek z Brna, v plánu je autentický průvodce TO JE BRNO III. nebo revitalizace či otevření nových prostor brněnského podzemí. Zkrátka, i pokud už jste v Brně byli, přijeďte znovu a město poznáte zase z nové perspektivy!

Komentované prohlídky

Šalinou moravským Manchesterem
Netradičně pojatá prohlídka se zapojením „Elektrische Linie“ – tedy tramvaje, začíná v Obřanech, ukáže průmyslové předměstí u řeky Svitavy, dále Vlněnu a vyvrcholí na brněnském výstavišti.

Okolo řeky přes Cejl a Křenovou
Okruh začíná u Zbrojovky, zabrousí do Zábrdovic, projde kolem ikonických fabrik Kemky nebo aktuálně rekonstruované Soxhletovy přádelny, a po Vlhké dorazí až k podmanivému areálu Mosilany.

Z Ameriky až na Staré Brno
Začneme u bývalého skladu exotického zboží zvaného Malá Amerika a vyrazíme vstříc Starému Brnu a Svratce. Nemineme zbořeninu VKUSu u Mendlova náměstí nebo křivolaké uličky areálu nemocnice u sv. Anny.

Paláce průmyslové aristokracie
Po šalině a „pěškobusu“ vás povozíme taky turistickým minibusem, a to po reprezentativních sídlech prominentních průmyslníků. Budete překvapeni, za co všechno Brno vděčí své textilní historii.

 

Brněnskému industriálu se letos věnuje i architektonický festival Open House Brno a mezinárodní událost Dny evropského dědictví. Stejně jako přednáškový cyklus v Technickém muzeu v Brně přijdou na řadu na podzim. Sledujte web Brno INdustrial a dozvíte se včas více.

Termíny prohlídek, podrobnosti k programu a rezervaci vstupenek najdete na webu projektu nebo infocentrech TIC BRNO.

V Brně 4. 6. 2020


www.GOtoBRNO.cz
www.brnoindustrial.cz

PROSÍME UVÁDĚT JMÉNA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí