Brno je jediným Kreativním městem hudby UNESCO u nás

Vydáno: 
19. 6. 2020 14:45

Věděli jste, že jediným městem u nás, které se pyšní titulem Kreativní město hudby UNESCO, je Brno? Tento prestižní titul získalo v roce 2017, do roku 2020 vstoupilo se zbrusu novým hudebním průvodcem #Brno město hudby a celé prázdniny bude doslova znít hudbou. Muzicírovat se totiž bude v ulicích, na náměstích, v parcích… Zváni jste hned na tři originální festivaly v ulicích města.

Brno město hudby

Brno v roce 2017 získalo prestižní titul město hudby UNESCO a zařadilo se do sítě 46 měst světa, pro něž je hudba jednou z priorit rozvoje. Je to již třetí ocenění města Brna mezinárodní organizací UNESCO, vedle Archivu Leoše Janáčka, zapsaného v Registru paměti světa UNESCO, a Vily Tugendhat, jež je součástí Seznamu světového kulturního dědictví.

Díky Kanceláři pro členství Brna v UNESCO Creative Cities Network vstoupila moravská metropole do roku 2020 se zbrusu novým průvodcem #Brno město hudby, který vás seznámí s hudebním děním města. Stručně mapuje ikonické brněnské osobnosti a počiny v žánrech klasická hudba, opera, opereta a muzikál, jazz, folklor, folk a country, rock a pop, underground a punk, a elektronická hudba.

Texty připravil hudební publicista Boris Klepal a v úvodu průvodce píše: „Brno má neoficiální status moravské metropole. Je v něm ohromná koncentrace vysokých škol, divadel, klubů a všemožných prostorů, kde se dá hrát. Snad ještě větší je koncentrace lidí, kteří někde hrát chtějí, a není se čemu divit. V Brně fungují dvě desítky základních uměleckých škol, konzervatoř, Janáčkova akademie múzických umění a Ústav hudební vědy Masarykovy univerzity. Jenom lidí s hudebním vzděláním se v Brně potkává na malém prostoru ohromné množství. A vůbec už nelze spočítat amatéry, kteří se věnují s nadšením všem žánrům od sborového zpěvu přes hraní v symfonickém orchestru až po rockery a písničkáře.“

Letní festivaly

Při zapsání do Sítě kreativních měst UNESCO bylo Brno oceněno za svou mimořádnou rozmanitost hudební nabídky a propojení s okolním regionem, který má sám o sobě bohatou hudební tradici vyrůstající z folkloru.

Ani v roce 2020 nebudou na brněnské letní hudební scéně chybět tradiční festivaly jako Maraton hudby Brno a Festival UPROSTŘED. Město však zve i na úplnou novinku – Brasil Fest Brno!

Festival UPROSTŘED začíná už před prázdninami a během nich téměř každý den nabídne v centru Brna hudební program. Zhodnocuje potenciál města, když do jeho exteriéru staví muzikanty, DJe, divadelníky a další umělce, a nechává je předvádět svůj um. Každé představení vytváří jinou atmosféru, a tak i místa, která znáte, najednou zapůsobí novým dojmem.

V polovině prázdnin zažije Brno díky festivalu Brasil Fest Brno karnevalové šílenství, ryzí brazilské rytmy a ochutnávku gastronomie. Festival je brněnskou novinkou. Městem protančí průvod v opulentních barevných kostýmech za doprovodu bubeníků, kteří rozvíří atmosféru na pokraj euforie. Na Zelném trhu a radničním nádvoří vystoupí nejlepší místní kapely a Brazilci přijedou jak z Evropy, tak ze zaoceánské domoviny. Kdo se nechá strhnout, může si pak v Lužánkách vyzkoušet sambu.

Multižánrový hudební festival Maraton hudby Brno je naopak brněnskou hudební stálicí a již popáté během čtyř srpnových dnů promění centrum Brna v hudební metropoli. Těšit se můžete na explozi originality a nadupanou směs hudebních žánrů, mezi kterými nebude chybět rock, pop, groove, taneční a romská hudba, opera, folklor, world music, klasika či hudba z muzikálů. Festival nabídne pestrou nabídku žánrů v unikátní dramaturgii, uznávané hvězdy i mladé talenty, projekty šité festivalu na míru a busking v jedinečných pokojících výtvarnice Kateřiny Šedé.

Janáčkovo Brno

Také v roce 2020 pokračuje propagace města prostřednictvím projektu Janáčkovo Brno. Ve světě nejhranější český operní skladatel působil v Brně, kde se díky TIC BRNO můžete projít po jeho naučné stezce a vše o jeho působení zde, i o něm samotném, se dočtete na www.leosjanacek.eu. Na podzim nezapomeňte navštívit operní festival Janáček Brno, který se v roce 2019 stal vítězem prestižních The International Opera Awards a koná se od 28. září do 16. října 2020.

 

Festival Uprostřed
19. 6. – 9. 9. 2020
www.festivaluprostred.cz

Brazil Fest Brno
29. 7. – 2. 8. 2020
www.BrazilFestBrno.cz

Maraton hudby Brno
13. – 16. 8. 2020
www.maratonhudby.cz

Opera na Špilberku
www.ndbrno.cz

Hudba na hrad
www.fleda.cz

Mezinárodní hudební festival Špilberk
www.filharmoniebrno.cz

Koncerty na letňáku
www.letnikinospilberk.cz

 

www.GOtoBRNO.cz

www.brnomestohudby.cz

Brno 19. 6. 2020

PROSÍME UVÁDĚT JMÉNA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí