Čtyři slavné brněnské vily uvidí turisté z minibusu, na portálu www.gotobrno.cz jsou informace již ve čtyřech jazycích

Vydáno: 
15. 1. 2015 14:30

15. 1. 2015, Brno – Hned čtyři architektonicky odlišné vily si mohou návštěvníci prohlédnout v Brně v roce 2015. Zatímco vilu Tugendhat a Jurkovičovu vilu může veřejnost obdivovat již několik let, v prosinci po rekonstrukci otevřenou vládní vilu Stiassni, a na jaře zpřístupněnou Löw-Beerovu vilu, turisté teprve objevovat začnou. A v objevování a poznávání těchto slavných objektů jim pomůže Turistické informační centrum města Brna. Od června bude pokračovat v úspěšném projektu turistického minibusu, který bude nově zajíždět i ke zmíněným vilám.

„Turistický minibus už v loňské sezóně zajížděl k vile Tugendhat a k Jurkovičově vile. V letošním roce plánujeme nabídnout turistům nové trasy a kromě jiného i zastávky právě u vily Stiassni a Löw-Beerovy vily. Turistický minibus se na okruh po brněnských památkách vydává 4 krát za den a nástupním místem je náměstí Svobody. Průvodce hovoří česky, pro zahraniční návštěvníky jsou v minibusu k dispozici audioguidy s nahrávkou v němčině a angličtině,“ popisuje Jiří Mottl, pověřený vedením TICmB.

Turistický minibus lonivyužilo 1400 návštěvníků Brna a vydělal 158 330 korun. Jízdné zahrnovalo i vstupné do zahrady vily Tugendhat, téměř všichni cestující v turistickém minibusu této nabídky prohlídky zahrady využili (1350).

Turistické informační centrum je také provozovatelem jedné z nejnavštěvovanějších památek  - Brněnského podzemí. Jen několik měst v České republice se může pochlubit tak výjimečným fenoménem, jako je rozsáhlý labyrint podzemních chodeb, tunelů, štol, krypt a sklepů. Projekt zpřístupnění brněnského podzemí veřejnosti byl rozdělen na několik etap. V první etapě byl v roce 2010 otevřen Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí. V druhé etapě byly zpřístupněny prostory rozsáhlého Labyrintu pod Zelným trhem. Třetí etapa byla událostí středoevropského rozměru, veřejnosti byl v červnu roku 2012 představen jeden z nejzajímavějších objevů z poslední doby - padesát tisíc lidských ostatků v kostnici pod kostelem sv. Jakuba. Labyrintem pod Zelným trhem, Kostnicí u sv. Jakuba a Mincmistrovským sklepem v roce 2014 prošlo 59 799 návštěvníků. Pro turisty je v sezóně, od dubna do září, a při mimořádných akcích (např. Brněnské Vánoce) otevřena i věž Staré radnice. Z ní je možné prohlédnout si město a jeho okolí z ptačí perspektivy. ,

Kromě prohlídky podzemí a Staré radnice nabízí Turistické informační centrum návštěvníkům Brna prohlídky města ve 13 jazycích. Kromě těch hlavních světových je to například i arabština nebo chorvatština, novinkou letošního roku je možnost objednat si průvodcovské služby v čínštině.

Hlavní Informační centrum je v Brně otevřeno v Radnické ulici, kde pracovnice centra nabídnou informace v 5 jazycích (angličtina, němčina, španělština, ruština, italština) a trvale také na hradě Špilberk. Stejně tak jako v loňském roce otevře TICmB sezónní infocentrum na Brněnské přehradě a pokračovat by ze strany TICmB a města Brna mělo i jednání o IC u Hlavního nádraží ČD. V roce 2014 navštívilo infocentra 307 393 návštěvníků, z toho 124 257 cizinců.

Důležitým informačním kanálem pro turisty, kteří se chystají navštívit Brno, ale i samotné Brňany, je turisticko-informační portál www.gotobrno.cz. Přehledně podává informace o dění v Brně nejen v češtině a angličtině, ale do konce roku 2014 byl spuštěn i v německém a ruském jazyce. Německá a ruská jazyková mutace je hybridní – stránky s informacemi, které nejsou přeloženy do těchto jazyků se po rozkliknutí zobrazí v angličtině.

V rámci portálu GO to BRNO Turistické informační centrum loni vytvořilo centralizovanou a průběžně aktualizovanou databázi aktivit, které se v Brně organizují ve spojení se jménem hudebního skladatele Leoše Janáčka.  Kromě toho centrum ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a Památníkem Leoše Janáčka připravilo unikátní multimediální publikaci s ukázkami hudebních děl skladatele. Publikace je nastavená jako virtuální procházka místy, na kterých Janáček v Brně skutečně působil. Její součástí jsou hudební úryvky z díla, každé zastavení přímo souvisí s představenou hudební ukázkou. Multimediální aplikace byla vytvořena a spuštěna k datu Janáčkových narozenin.

Internetovou publikaci lze zdarma stáhnout do počítačů a mobilních telefonů na stránce www.gotobrno.cz  (aplikace pro chytré telefony se systémem iOS a Android). Dále je možné publikaci získat na stránkách www.ipublishing.cz  v sekci elektronická knihovna. Pro ty, kteří nejsou majiteli těchto chytrých telefonů, je k dispozici verze prohlížeče této multimediální publikace přímo z počítače.

Turisticky zajímavé akce v roce 2015 v Brně:

25. 6. po dobu 3 týdnů - F – scéna - 18. ročník cyklu folklorních večerů. Festival je vždy zahájen na nádvoří hradu Špilberk a pokračuje na nádvoří Staré radnice.
Červenec/srpen – Letní Shakespearovské slavnosti – divadelní festival her Williama Shakespeara na nádvoří hradu Špilberk pořádá TICmB ve spolupráci s Muzeem města Brna. V loňském roce tento tradiční letní festival navštívilo přes 15 000 lidí, herci odehráli čtyři hry v šestnácti představeních.
14. – 16. 8. - Den Brna - 370. výročí, připomínka úspěšné obrany města Brna proti Švédům v průběhu třicetileté války – pořádá město Brno a TICmB. TICmB připravuje procházky s průvodci pro celou rodinu – součástí budou pověsti a historie, specializované prohlídky v češtině, ale i angličtině a francouzštině, pobytové balíčky na den oslav.
27. 8. – 30. 8. - Mezinárodní folklorní festival Brno 2015 (26. ročník) – Jihomoravské dožínky 2015. Mezinárodní folklorní festival s účastí pěti zahraničních folklorních kolektivů a zhruba třicítkou folklorních souborů z České republiky. Odehrává se na nádvoří Nové radnice, Náměstí Svobody v zámeckém parku městské části Brno – Medlánky a v Dělnickém domě v Brně – Líšni. Průvod se koná v ulicí centra města. Nedělní program je rozšířen o Jihomoravské dožínky.
27. 11. – 28. 12. Brněnské Vánoce 2015 – Tradiční vánoční trhy na náměstí Svobody a v Radnické ulici doplněné o kulturní program na pódiu náměstí Svobody a akce v Brněnském podzemí a na Staré radnici – pořádá TICmB.

Více informací o akcích naleznete v kalendáriu pro rok 2015, které vydalo Turistické informační centrum města Brna.

Ke stažení: 

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí