Cyklus podzimních komorních koncertů na Staré radnici

Vydáno: 
9. 10. 2014 15:00

22. října - 5. listopadu | Stará radnice

Turistické informační centrum města Brna připravilo na podzimní období pro všechny milovníky hudby výjimečný cyklus komorních koncertů v prostorách Staré radnice. Nenechte si ujít jedinečné hudební zážitky v historickém prostředí jedné z nejstarších budov v Brně.

V rámci podzimního cyklu koncertů se opět prostory Staré radnice rozezní hudbou. Jedná se o komorní koncerty, ideální pro dané prostory a zpestření podzimních dnů. Účinkující umělci a jejich program slibují výjimečné hudební zážitky a dokonce nejen hudební, jako v případě úvodního slavnostního koncertu slova a hudby, kdy skladby v podání vynikajícího legendárního Panochova kvarteta doprovodí známý český herec a recitátor Vladimír Matějček verši Františka Halase. I další koncerty pak slibují netradiční spojení a interpretace, ať už v případě koncertu kytary s cimbálem nebo klavírní improvizace mírně narušené africkými rytmy.

 

Všechny koncerty proběhnou v Ernově sálu Staré radnice, pravidelné začátky v 19.30 hod.

Vstupenky na koncerty podzimního cyklu:
Předprodej vstupenek na koncerty v rámci podzimního cyklu probíhá v centrálním předprodeji Turistického informačního centra města Brna, p. o., na adrese Radnická 2 a dále v online předprodeji TIC města Brna na www.vstupenky.ticbrno.cz.

Ceny vstupenek se liší dle jednotlivých koncertů. Seniorům a ZTP je poskytována sleva 50 %.

Kontaktní osoba pro projekt:
Mgr. Barbora Hocková, produkčně-programové oddělení TICmB, tel.: 542 427 127, 602 342 716, e-mail: hockova@ticbrno.cz

Kontakty pro média:
Ing. Alexandra Voňková, tisková mluvčí TICmB, tel.: 542 427 112, 725 518 130, e-mail:vonkova@ticbrno.cz

Webové stránky:
www.ticbrno.cz
| www.gotobrno.cz

 

PROGRAM PODZIMNÍCH KONCERTŮ

22. 10. – „Já se tam vrátím.“ - Panochovo kvarteto (Vstupné 100,- Kč v předprodeji / 140,- Kč na místě)
23. 10. – Vojta K. Tomáško (Vstupné 90,- Kč v předprodeji / 120,- Kč na místě)
30. 10. – Koncert k poctě A. Tučapskému (Vstupné 100,- Kč v předprodeji / 140,- Kč na místě)

  4. 11. – Pražské komorní trio (Vstupné 100,- Kč v předprodeji / 140,- Kč na místě)

  5. 11. – Klavírní recitál Antonína Fajta (Vstupné 100,- Kč v předprodeji / 140,- Kč na místě)

 

„Já se tam vrátím.“ – Panochovo kvarteto
Slavnostní koncerthudby a slovak příležitosti Roku české hudby a vzniku republiky. Na koncertě v Ernově sále Staré radnice vystoupí proslulé Panochovo kvarteto s hercem a recitátorem  Vladimírem Matějčkem. Úvodem zazní „Meditace na svatováclavský chorál“ Josefa Suka, od jehož narození uplynulo letos 140 let. Osou koncertu je básnická próza Františka Halase „Já se tam vrátím“. Jejích pět částí – Jaro, Léto, Podzim, Zima a Epilog – se prolíná se čtyřmi větami smyčcového kvartetu Bedřicha Smetany „Z mého života“. Právě v předvečer výročí republiky tomu bude 65 let ode dne, kdy se František Halas vrátil domů, do svého milovaného Kunštátu, navždycky. A je tomu letos už 190 let, co se narodil Bedřich Smetana, 130 let pak od chvíle, kdy zemřel. V závěru koncert vyústí do části cyklu „Cypřiše“ Antonína Dvořáka, nazvané „Nad krajem vévodí lehký spánek“. Tento jedinečný koncert spojuje hudební i lyrický prožitek v podání předních českých umělců.

Vojta K. Tomáško – folková legenda
Recitál tohoto folkového písničkáře je plný veselých i vážných písniček, písniček o lásce, přátelství, přírodě, písniček o víře i naději v lepší svět. Vojta K. Tomáško je autorem více než tří set písní, z nichž některé jako např. Toulavej, Morava nebo Hlava nad vodou již téměř zlidověly. Některé skladby si zase vybrali do svého repertoáru i jiní interpreti, jako Věra Martinová, vizovičtí Flereti, Roháči z Lokte, strakonický Šafrán, plzeňský Jolly Band a dokonce i mužský sbor z Ratíškovic a spousta dalších. Na tomto koncertě prožijete chvíle plné pohody a také příjemného povídání ve společnosti oceňované osobnosti české folkové scény.

Koncert k poctě A. Tučapskému – Vladislav Bláha (kytara), Broňka Schoříková (cimbál)
Na koncertě zazní netradiční spojení dvou hudebních nástrojů s premiérami skladeb M. Štědroně a A. Tučapského. Průvodního slova se zhostí profesor Miloš Štědroň. Koncert je věnován vzpomínce na výjimečného českého hudebního skladatele, dirigenta a pedagoga Antonína Tučapského, který v září tohoto roku zemřel. Právě Tučapského skladby proto zazní na tomto koncertě, některé dokonce ve světové premiéře. Byly totiž věnovány přímo interpretům – věhlasnému českému kytaristovi Vladislavu Bláhovi a výjimečné české hudebnici a hráčce na cimbál Broňce Schoříkové, která společně s Bláhou tvoří TERPSICHORE DUO. Během koncertu tak posluchači uslyší znít celkem126 strun.

Pražské komorní trio
Jedná se o interpretaci komorní hudby v podání těch nejpovolanějších – vynikajících českých hudebníků Roberta Pacourka, Tomáše Strašila a Michala Rezka. Ve spojení klavíru, violoncella a klarinetu zde zazní skladby W. A. Mozarta, J. Brahmse a L. van Beethovena. Klasika v podání předních českých umělců připraví jistě výjimečný zážitek pro všechny návštěvníky koncertu.

Klavírní recitál Antonína Fajta - „In between“
Skladatel a klavírista z Moravy, současně žijící v Hudson Valley v New Yorku, poprvé vystupoval ve čtrnácti letech, kdy doprovázel maminku, Ivu Bittovou, na džembe a zvonky. Minulý rok spolupracoval i s otcem, Pavlem Fajtem, na turné společného projektu f a j t a f a j t. Doposud měl příležitost hrát zejména v zahraničí, např. v Kennedy Center ve Washingtonu, na Big Ears festivalu v Tennessee, v Merkin Hall v New Yorku nebo na Ottawa jazz festivalu, ale také v ČR, např. v Jazz Dock v Praze. Na koncertě v Ernově sále zazní klavírní improvizace i interpretace mírně narušené africkými rytmy, variace na moravské písně a balady Billa Evanse.

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí