Den Brna 2015 – Švédi budou poprvé dobývat Kraví horu

Vydáno: 
5. 8. 2015 12:30

Brno si letos připomíná 370. výročí nejslavnější kapitoly z historie města a také hrdinství Brňanů při obléhání města Švédy v době třicetileté války v roce 1645.

Den Brna 2015 představí turistům i obyvatelům města v pátek 14. a v sobotu 15. srpna tuto historickou událost přitažlivou a prázdninově laděnou odpočinkovou formou. Připraveny jsou kostýmované průvody a bitevní scény, městem zaduní dělostřelecké salvy při dobývání Kraví hory, návštěvníci budou mít šanci prohlédnout si historické zbraně nebo navštívit dobový jarmark.

Oslavy Dne Brna 2015 jsou připomínkou vítězství Brňanů v úterý 15. srpna 1645, kdy švédský generál Torstenson podnikl generální útok na šesti místech města. Ale ani na jednom neuspěl, odtáhl od hradeb Brna.

I na letošní rok připravilo Turistické informační centrum města Brna ve spolupráci s členy spolku Společnost 1645 scénické znázornění válečné epizody. Komponované bitevní ukázky „Výpad na švédskou šanci“ a „Zničení švédské šance“ se letos odehrají na Kraví hoře.

 „Proč na Kraví hoře? Důvody jsou dva: podle historických pramenů byla právě Kraví hora tím strategickým místem, odkud Švédové odstřelovali Brno a druhým důvodem je skutečnost, že bitevní scéna vedená parkem Kraví hora bude pro diváky atraktivnější a přehlednější, než dobývání Špilberku z jeho strání a hradeb,“ vysvětluje vedoucí programového oddělení TICmB Jiří Mottl.

Program oslav Dne Brna 2015 začne v pátek 14. srpna dopoledne dobovým jarmarkem na náměstí Svobody. V programu vystoupí i šermíři a kejklíři. Na pódiu na náměstí Svobody se v 15 hodin uskuteční slavností zahájení Dne Brna, v 18 hodin nástup městské hotovosti (Společnost 1645) a následně pochod centrem města.

U příležitosti oslav Dne Brna se budou v pátek 14. srpna od 17 do 21 hodin konat v Labyrintu pod Zelným trhem Netradiční prohlídky podzemí, které budou spojené s dobovou hudbou a ochutnávkou z nabídky Moravské banky vín v podzemní krčmě.

Hlavním dnem oslav bude sobota 15. srpna. V 11 hodin pozdraví vojsko a diváky na náměstí Svobody primátor města Brna Petr Vokřál a brněnský biskup mons. Vojtěch Cikrle. Představí se šermířské skupiny, například Bravo team Libora Olšana, který se specializuje na šerm ve scénické podobě a ve 14 hodin vyrazí vojsko z centra města na Kraví Horu.

Programovým vrcholem oslav Dne Brna budou na Kraví hoře komponované bitevní ukázky „Výpad na švédskou šanci“ – v 16 hodin a „Zničení švédské šance“ – v 20.30 hodin a ohňostroj s názvem „Poslední útok na Brno“ – ve 21.15 hodin.

V sobotních večerních hodinách se program oslav Dne Brna přesune také do Baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, kde bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle celebrovat pontifikální bohoslužbu Na poděkování Bohu a za šťastnou budoucnost města Brna. Při mši vystoupí Dómský smíšený sbor Brno a Bfs Beseda brněnská (varhany Dagmar Kolařová, řídí Petr Kolař).

Třídenní oslavy Dne Brna zakončí v neděli 16. srpna v katedrále sv. Petra a Pavla pontifikální bohoslužba kardinála Dominika Duky. Při mši zazní koncert D DUR (op. 86) Antonína Dvořáka pro smíšený sbor a varhany.

Švédi na Špilberku

Jako součást akce Den Brna 2015 připravilo Turistické informační centrum města Brna ve spolupráci s Muzeem města Brna komentované prohlídky hradu s názvem „Kterak Švédi nedobyli Brno“. Prohlídky se uskuteční v sobotu a v neděli v 11, ve 13, v 15 a v 17 hodin.

Kontaktní osoby pro průběh oslav Dne Brna:

MgA. Jiří Mottl, produkčně-programové oddělení TICmB, p. o., tel.: 602 589 486, e-mail: mottl@ticbrno.cz

Mgr. Jan Nováček, hlavní dramaturg, tel.: 602 729 904, e-mail: jan.novacek.brno@gmail.com

Speciální prohlídky s průvodcem

„Obléhání města Brna Švédy 1645“

Turistické informační centrum města Brna připravilo v rámci oslav Dne Brna procházkový okruh „Obléhání města Brna Švédy 1645“. Dozvíte se, jak je možné, že Brno jako jediné moravské město nebylo Švédy dobyto. Sraz zájemců o procházku je v sobotu 15. srpna v 10 hodin v Denisových sadech u obelisku.
Procházku trvající 90 minut vede vynikající průvodce Zdeněk Galandr.
Vstupné: 50 Kč dospělí, 25 Kč děti od 6 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P, zdarma děti do 6 let.
Předprodej: Labyrint pod Zelným trhem, Zelný trh 21 (tel.: 542 212 892).

„City tour“

Prohlídku města v angličtině připravilo Turistické informační centrum města Brna pro návštěvníky Dne Brna 2015 a také Grand Prix 2015 na sobotu 15. srpna ve 14 a ve 20 hodin.
Vstupné: 150 korun, 6 Euro.
Prodej a předprodej: IC Radnická 8, Brno.

MHD v den konání akce

Provoz tramvají nebude z náměstí Svobody vyloučen, během pochodu vojska městem může operativně dojít k zavedení objízdné trasy MHD.
Prosíme všechny diváky, aby se na Kraví horu dopravili vozy MHD. Tramvajová linka č. 4 bude posílena.

Více informací naleznete na: www.gotobrno.cz/denbrna

Akce se koná pod záštitou primátora statutárního města Brna Petra Vokřála a brněnského biskupa mons. Vojtěcha Cikrleho.

Ke stažení: 

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí