Den Brna s rodinou po celý víkend

Vydáno: 
11. 8. 2020 10:45

Tradiční připomenutí úspěšné obrany Brna před dobyvačnými Švédy se letos odehraje o víkendu 14. až 16. srpna.

Odražení švédského vojska zásadně ovlivnilo další osud moravského města, které se následně ustanovilo zemským centrem. Z této doby pochází několik legend, z nichž např. ta o poledni odbitém o hodinu dřív se promítá i do brněnské současnosti. Pověst praví, že generál Torstenson se zavázal dobýt daného dne město do pravého poledne a když se obránci dostali do úzkých, nechali zvony znít už v jedenáct. Torstenson dodržel závazek a rozkázal ústup. Petrov dodnes bije poledne v jedenáct hodin a i kultovní skleněné kuličky vypadávají z černého časostroje na náměstí Svobody přesně v 11.00. V sobotu 15. 8. budou padat speciální kuličky Dne Brna, a to každou hodinu od 11 do 23 hodin.

Úspěšná obrana města však měla dalekosáhlejší dopad. Neúspěch Švédů zabránil v následném tažení na Vídeň, která nebyla na nečekaný útok dobře připravená. Zároveň švédské fiasko u Brna ukončilo celé jejich tažení, které bylo posledním válečným záchvěvem dohasínající Třicetileté války. Kdyby v Brně uspěli, pravděpodobně by válka získala jiné označení, protože by trvala ještě déle. Už tak zdecimovaná Evropa si konečně oddychla a dnes může slavit Den Brna s námi.

Zásadním počinem letošního ročníku bude slavnostní odhalení sochy pátera Martina Středy SJ. Tento jezuita sehrál při obraně jednu z klíčových rolí. Nejen, že představoval duchovní autoritu v této nábožensky motivované válce, ale do bojů vyslal i studenty jezuitské koleje, které nechal předem vycvičit.

„Páter Martin Středa je bezesporu významnou osobností města Brna, a proto je namístě, že ho uctí a oslaví také projekt Sochy pro Brno. Termín dokončení a předání uměleckého díla pozdržela koronavirová pandemie, což nás dovedlo ke spojení jeho slavnostního odhalení se Dnem Brna, významnou městskou slavností, která letos připomíná 375 let od historických událostí,“ prohlásila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Víkendový program, který připravuje TIC BRNO spolu s Biskupstvím brněnským a Společností 1645, si užijí malí i velcí. „Městská slavnost kombinuje atraktivní podívanou na zbrojnoše v historických uniformách s duchovním rozměrem pontifikálních bohoslužeb a odkazem pátera Středy,“ vysvětluje Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Biskupství brněnské připravilo pětici speciálních komentovaných prohlídek, jež vás provedou po vybraných brněnských kostelích, uvidíte skleněnou hrobku Martina Středy a pro děti je přichystaná procházka po Petrově pro nejmenší.

Festival dále v sobotu obohatí dvojice pontifikálních bohoslužeb, nejprve v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie a večer i v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. V zahradách pod Petrovem mezitím zazní koncert vážné hudby.

Společnost 1645 letos z bezpečnostních důvodů nebude rekonstruovat historickou bitvu, ale o slavnostní průvody vojáků s koňmi centrem nepřijdeme. Položí připomínkový věnec na hrob městského velitele obrany Raduita de Souches v kostele sv. Jakuba.  

TIC BRNO již tradičně připraví představení Černá koule pro Torstensona v Labyrintu pod Zelným trhem. Účastníci se zde stanou svědky tajemného obřadu, při němž vznikne čarovná černá koule, která jediná dle pověsti může usmrtit švédského vojevůdce.

 

Podrobnosti a kompletní program najdete na www.DenBrna.cz.        

Brno 11. 8. 2020

PROSÍME UVÁDĚT JMÉNA AUTORŮ, KTERÁ NAJDETE V POPISKÁCH FOTEK. NENÍ-LI JMÉNO UVEDENO, JE ZDROJEM ARCHIV. DĚKUJEME.

Inzerce

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí