Desítky koncertů na dvaadvaceti místech, stovky interpretů. Mezi nimi Pokáč, Cirk La Putyka nebo opera v lázních. To je Maraton hudby Brno 2019.

Vydáno: 
1. 8. 2019 10:45

Jedno město hudby UNESCO, čtyři srpnové dny, dvaadvacet hudebních stanovišť, desítky koncertů a vystoupení, stovky účinkujících a tisíce diváků. To bude Maraton hudby Brno 2019. Od 8. do 11. srpna zažijí Brňáci i přespolní už počtvrté město plné hudby! Všechny koncerty na ulicích a náměstích jsou přístupné zdarma a vystoupí například Jana Kirschner, Khoiba, Motionhouse a NoFit State Circus, Monika Bagárová, Jan P. Muchow & The Antagonists, Progres 2, Žamboši, Pacora trio s Denisou Kopačkovou, buskeři v bytových pokojích na ulicích, flašinetáři na svém jubilejním 10. mezinárodním setkání a mnozí další.  Do Brna zavítá také DJ Jon Hopkins, známý spoluprací s kapelou Coldplay, přijede Cirk La Putyka, Pokáč a Lázně Rašínova obsadí operní zpěváci a akvabely. Hrát se bude také v podzemí, v pasáži, v kostelích, v hotelu či na radnici.

Zahájení festivalu s buskery

Zahájení největšího hudebního festivalu v centru Brna bude předcházet ve čtvrtek 8. srpna na Radnické ulici alegorický průvod performerů z Amanitas Fire Theatre v kostýmech ozvláštněných pyrotechnickými efekty. Okřídlené bohyně, ďáblové a andělé diváky za doprovodu autorsky mixované hudby s živým ženským zpěvem zavedou na Jakubské náměstí, kde proběhne neformální buskerské zahájení festivalu. Ujmou se jej beatboxer Endru či Ritmo Factory se svou moderní bubenickou show.

Bytové koncerty na ulici

Známá brněnská výtvarnice Kateřina Šedá díky Bezuličnímu buskingu už třetím rokem přináší během tohoto festivalu živou hudbu nejen do centra Brna, ale především na netradiční místa. V minulosti tak bylo možné slyšet hudebníky na balkonech, v podzemí, i na jezdících schodech. Hrálo se ve žlutém mercedesu, na přechodu pro chodce i v koruně stromu. 

Letošní ročník nabídne bytové koncerty přímo na ulicích. Čtyři otevřené pokoje (obývák, ložnice, koupelna a kuchyň) prostřednictvím buskerů zprostředkují posluchačům neopakovatelný zážitek – na ulici budou jako doma. Vystoupí například Crazy Accordion Trio (Polsko), Steve Aruni (Velká Británie), Mário Bihári, Schizzle Orchestra, ke kterým se stejně jako loni připojí flašinetáři z celého světa. Novinkou letošního festivalu bude účast umělců ze dvou dalších kreativních měst hudby UNESCO (město Brno získalo tento prestižní titul v roce 2017) – přijede zpěvačka Tinatin Tsereteli z německého Hannoveru a houslista Nicola Manzanim z italské Boloně, a uskuteční se i velký Jam buskerů v sobotu 10. srpna večer na Dominik stage.

Dvaadvacet hudebních stanovišť

Na nově zrekonstruovaném Dominikánském náměstí bude postavena velká Dominik stage, která nabídne mix žánrů: alternativu, art rock, elektroniku, filmovou hudbu, hudbu pro děti, jazz, pop a rock. Jejím klidnějším protipólem se stane Guest centrum na nádvoří Staré radnice. To nabídne oázu klidu a informací o festivalu, ale také dobré jídlo a pití. Vše za doprovodu krátkých koncertů různých žánrů, mezi kterými opět nebudou chybět vystoupení pro děti.

Lidové hudbě bude patřit Folklor stage na Biskupském dvoře, folku Orlí stage v loubí u divadla, alternativě Kabinet stage v známém brněnském klubu, romské muzice Django stage na Malinovského náměstí a reprodukované chilloutové hudební produkci doprovázené stylovou gastronomií Brunch 'n' Park stage na náměstí Moravském.

Funkcionalistickou Alfa pasáž rozezní Pianoštafeta, Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie zase Nekonečné varhany u Jezuitů. Klasice bude patřit také Sněmovní sál Nové radnice, do kterého Barbara Maria Willi & friends vnese například šarm skotských písní či sílu ukrajinského folkloru, a Mincmistrovský sklep, který rozezní duo Pavel Fischer & Jakub Jedlinský svým strhujícím spojením world music, klasiky a jazzu.  

Čeští i zahraniční buskeři to letos rozbalí ve čtyřech pouličních pokojích – na České, Jakubském náměstí, u OD Letmo a v tzv. Myší díře, flašinetáři v centru, u Hotelu Slavia či v Červeném kostele a nejvýraznějšímu písničkáři nové generace, který si říká Pokáč, bude zase patřit Letní terasa hradu Špilberk.

Náměstí Svobody bude hostit kromě flašinetářů představení BLOCK britských Motionhouse a NoFit State pořádané ve spolupráci s festivalem  Na prknech, dlažbě i trávě, Sono Centrum díky spolupráci s Letní Letnou představí Cirk La Putyka. Na Flédě se odehraje taneční večírek Jona Hopkinse a do Lázní Rašínova jsou posluchači zváni na operu Poslední pólo. Maraton hudby Brno zkrátka nenechá nikoho v klidu a každý si na něm najde to své. A kdo ví, třeba někdo nachodí mezi jednotlivými koncerty i 42,195 hudebních maratonských kilometrů.

 

Maraton hudby Brno
8 – 11/8/2019

www.maratonhudby.cz


22 míst

Dominik stage

Dominikánské náměstí

Mix žánrů

9. a 10. 8.

Guest centrum

nádvoří Staré radnice

živá hudba, infocentrum a gastronomie

8. – 11. 8.

Bezuliční busking

Jakubské náměstí, Česká, OC Letmo, Myší díra a centrum města

„pokoje“ výtvarnice Kateřiny Šedé

10. Mezinárodní setkání flašinetářů

8. – 11. 8.

Kabinet stage

Kabinet Múz

alternativa, elektronika, jazz, rock

9. a 10. 8.

Orlí stage

Divadlo na Orlí

folk

9. 8.

Folklor stage

Biskupský dvůr

folklor

10. 8.

Nekonečné varhany u Jezuitů

Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie

klasika

11. 8.

Pianoštafeta v Alfa pasáži

Palác Alfa

klasika, pop

11. 8.

Django stage

Malinovského náměstí

romská muzika

9. 8.

Brunch 'n' Park stage

Moravské náměstí

chillout a gastronomie

9. 8.

Mincmistrovský sklep

Dominikánské náměstí

Pavel Fischer & Jakub Jedlinský

10. 8.

Sněmovní sál Nové radnice

Dominikánské náměstí

Barbara Maria Willi & friends

11. 8.

Hotel Slavia

Solniční

10. MS flašinetářů – zahájení

10. 8.

Červený kostel

Komenského náměstí

10. MS flašinetářů – zakončení

11. 8.

Letní terasa hradu Špilberk

Špilberk

Pokáč + Aleš Petržela

8. 8.

Sono Centrum

Cirk La Putyka / Isole

8. – 10.8.

Lázně Rašínova

Hausopera / Poslední pólo

9. a 10. 8.

Fléda

Jon Hopkins / DJ set

9. 8.

náměstí Svobody

Motionhouse, NoFit State / BLOCK

10. a 11. 8.

 

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

Aktuální informace na festivalovém webu a Facebooku.

VSTUP NA VĚTŠINU PRODUKCÍ ZDARMA

Vstupné pouze na DJ set Jona Hopkinse (goout.net), Hausoperu v lázních, Cirk La Putyka a koncert Pokáč + Aleš Petržela (Ticketportal a goout.net).

Festival se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.

Za finanční podpory statutárního města Brna.

Za podpory Jihomoravského kraje.

Hlavním partnerem je TIC BRNO.

V rámci projektu Brno město hudby.

V rámci členství města Brnav Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby

 

Mediální partneři

MF DNES, Adjust Art Agency, Rádio Krokodýl, GOtoBRNO.cz, KAM v Brně, Kult.cz, FoolMoon music magazine, FKmedia, TOPadvert

Ve spolupráci

Technické muzeum v Brně, festivaly Letní Letná a Na prknech, dlažbě i trávě, Hudební fakulta JAMU, Sono Centrum, STAREZ-SPORT, a.s., audioArt.cz, Letní kino na Špilberku

Organizátoři

C.E.M.A. Central European Music Agency a 24/7 promotions.

Brno 31. 7. 2019

Kontakt pro média

Kontakt:

Mgr. Adéla Nováková
tisková mluvčí

tel.: +420 725 047 701
e-mail: novakova@ticbrno.cz

 

Adresa:
TIC BRNO, příspěvková organizace
Radnická 2
602 00 Brno

1. poschodí